W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja hydrologiczna na Żuławach stabilna. Zgodnie z planem szef Wód Polskich jedzie na Pomorze

24.03.2018

Z informacji przekazanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wynika, że sytuacja hydrologiczna na Żuławach jest stabilna. Zgodnie z przyjętym w połowie marca planem dotyczącym intensyfikacji monitoringu sytuacji powodziowych prezes Wód Polskich Przemysław Daca we wtorek 27 marca będzie z wizytą na Pomorzu.

Ujście Wisły

PGW Wody Polskie poinformowało, że obecnie na Żuławach nie ma zagrożenia powodziowego. Nie ma przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych oraz brak ostrzeżeń hydrologicznych i meteorologicznych. Na rzekach przeważają stany wód średnie. Sytuacja powodziowa na Żuławach jest na bieżąco monitorowana przez Wody Polskie oraz przez Centra Operacyjne. Codziennie publikowane są raporty o sytuacji hydrologicznej i lodowej. Stały dyżur w Centrum Operacyjnym PGW Wody Polskie RZGW w Gdańsku informuje o braku zagrożenia powodziowego na Żuławach.

Co więcej, PGW Wody Polskie poinformowały, że wszystkie obiekty hydrotechniczne są sprawne i pod kontrolą służb technicznych. Natomiast wszystkie rachunki za prąd sygnowane na PGW Wody Polskie są opłacane regularnie, zgodnie z datami płatności wskazanymi na fakturach.

Przegląd procedur i wizyty w regionach

Minister Marek Gróbarczyk na początku lutego polecił prezesowi Dacy przegląd procedur postępowania w przypadku potencjalnych sytuacji powodziowych na terenie Polski oraz zalecił mu intensyfikację działającego już monitoringu sytuacji hydrologicznej w kraju.

9 lutego w siedzibie Wód Polskich w Warszawie miało miejsce spotkanie z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz 11 Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.Na spotkaniu omówiono aktualny stan hydrologiczno-meteorologiczny kraju.

13 marca w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się spotkanie dotyczące monitoringu potencjalnych sytuacji powodziowych w Polsce. Oprócz ministra Marka Gróbarczyka w spotkaniu uczestniczyli prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca oraz Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Krzysztof Woś. Minister Gróbarczyk polecił prezesowi Dacy wizyty regionach po to, by zbadać stan zagrożeń powodziowych oraz trwający proces reorganizacji struktur PGW Wody Polskie. Prezes Daca był jużw województwach Małopolskim, Dolnośląskim i Opolskim. Zgodnie z planem we wtorek 27 marca będzie z wizytą w województwie Pomorskim.

Stały monitoring hydrologiczny oraz centra operacyjne RZGW

15 marca w siedzibie PGW Wody Polskie w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której prezes Wód Polskich przekazał informacje o stanie zagrożeń przeciwpowodziowych i monitoringu potencjalnych zagrożeń. Na konferencji przypomniano, że regionalne zarządy gospodarki wodnej prowadzą bieżący monitoring sytuacji hydrologicznej oraz urządzeń hydrotechnicznych na swoich obszarach działania. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, w oparciu o dane ze wszystkich regionów wodnych oraz materiały Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przygotowuje codzienne komunikaty o sytuacji hydrologicznej w kraju. Zawierają one informacje o pracy głównych zbiorników retencyjnych oraz informacje o ogólnej sytuacji na rzekach. Komunikaty te są przekazywane służbom kryzysowym na szczeblu regionalnym przez regionalne zarządy gospodarki wodnej, natomiast informacja zbiorcza z całego obszaru kraju kierowana jest m.in. do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Komendy Głównej Straży Pożarnej oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W Wodach Polskich na poziomie krajowego zarządu i regionalnych zarządów działają centra operacyjne. Numery telefonów i adresy mailowe do nich można znaleźć m.in. na prowadzonej przez Wody Polskie stronie powodz.gov.pl. Więcej informacji.

Ochrona przed powodzią to najważniejsze zadanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wody Polskie, jako główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną w naszym kraju, połączyły rozproszone wcześniej kompetencje m.in. z zakresu ochrony przed powodzią.

{"register":{"columns":[]}}