W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczecin. Na Kongresie Morskim podpisano list intencyjny ws. budowy promów

Mamy wszelkie dane by wykorzystać potencjał, który przez lata był uśpiony – podkreśliła Beata Szydło, premier polskiego rządu podczas wystąpienia na IV Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie. – Chcemy to naprawić, uwolnić ten potencjał, odbudować przemysł stoczniowy. Stworzyć możliwości prawne, organizacyjne dla odbudowy gospodarki morskiej, żeglugi.

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy, która ma pomóc w odbudowie polskich stoczni, które mogą być liderami w produkcji statków – kontynuowała szefowa polskiego rządu. – A dzisiaj będziemy świadkami podpisania listu intencyjnego dotyczącego budowy nowych promów.

Ze strony wykonawców list intencyjny podpisali prezesi: Gdańskiej Stoczni Remontowej im J. Piłsudzkiego S.A., Stoczni Remontowej „NAUTA” S.A., Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A. oraz Szczecińskiego Parku Przemysłowego Sp. z o. o. Natomiast stroną zamawiającą jest Polska Żegluga Bałtycka S.A.

Podkreślając znaczenie gospodarki całego kraju, gospodarki morskiej Minister Marek Gróbarczyk także nawiązał do ustawy stoczniowej, której pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie. – Ministerstwo stwarza ramy prawne, legislacyjne, organizacyjne. Dzisiaj do tego procesu włączamy przedsiębiorców, bo nasza rola na tym etapie się kończy.

– Bez specjalnej troski, bez troski rządzących o ten obszar przemysłu (stoczniowego –przyp. red.), nie będzie rozwoju naszego kraju – apelował w swoim przemówieniu Marek Gróbarczyk.

IV Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie to już cykliczne wydarzenie. Każdego roku gromadzi ludzi morza, przedsiębiorców, sympatyków. Na Kongresie spotyka się około 1000 osób, z których znacząca część to stali goście. Tegoroczne wydarzenie zostało podzielone na cztery bloki tematyczne: Blok I – „Stocznie, żegluga i porty”, blok II – „Bezpieczeństwo i współpraca międzynarodowa”, blok III dotyczy rybołówstwa i akwakultury. W IV bloku poruszane są tematy związane z prawem, finansami i ekologią, natomiast w bloku V prelegenci poruszają tematy związane z energetyką i górnictwem morskim.

Biuro Prasowe

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.01.2018 17:53 Joanna Lis-Drużyńska
Pierwsza publikacja:
25.01.2018 17:53 Joanna Lis-Drużyńska
{"register":{"columns":[]}}