W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustawa o ratyfikacji Konwencji AGN weszła w życie

Ustawa o ratyfikacji europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) weszła w życie 15 lutego.

- Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 23 stycznia br. podpisał ustawę o ratyfikacji Europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN), sporządzonego w Genewie dnia 19 stycznia 1996 r. – przypomina Jerzy Materna, sekretarz stanu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. - Ustawa została opublikowana 31 stycznia 2017 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i weszła w życie 15 lutego br. Zakończony proces legislacyjny oraz publikacja ustawy umożliwi dokonanie aktu ratyfikacji i w konsekwencji przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Porozumienia AGN.

Ratyfikacja Konwencji AGN wynika przede wszystkim z przyjętej przez polski rząd strategii dotyczącej przywrócenia żeglowności na polskich rzekach. Priorytetowy charakter rozwoju sektora żeglugi śródlądowej został wskazany również w exposé premier Beaty Szydło, jako jeden z celów Rządu RP – konsekwentnie realizowany przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

- Realizując tę strategię już w momencie powołania naszego resortu przystąpiliśmy do działań mających na celu rozwój żeglugi śródlądowej, w szczególności obudowy polskich dróg wodnych – podkreśla minister Materna. - Pierwszym, istotnym krokiem dla przyszłej rozbudowy lub modernizacji śródlądowych dróg w Polsce było przyjęcie przez rząd 14 czerwca 2016 r. Założeń do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do roku 2030, czyli strategicznego dokumentu określającego niezbędne działania w zakresie rozwoju transportu wodnego śródlądowego w Polsce.

Kolejnym i niezwykle istotnym krokiem, również wpisującym się w realizację strategii Rządu RP w zakresie wzmacniania żeglugi śródlądowej, było właśnie podjęcie przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej działań formalno-prawnych i legislacyjnych zmierzających do przystąpienia RP do Porozumienia AGN. Ustawa weszła w życie. W najbliższym czasie nastąpi ratyfikacja Porozumienia.
- Serdecznie dziękujemy za wspieranie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w konsekwentnej realizacji rządowych celów rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce – dodaje sekretarz stanu MGMiŻŚ.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.01.2018 12:54 Joanna Lis-Drużyńska
Pierwsza publikacja:
24.01.2018 12:54 Joanna Lis-Drużyńska
{"register":{"columns":[]}}