W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Gdyni dyskutowano o rybołówstwie

6 i 7 czerwca w siedzibie Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni odbyła się konferencja, która dotyczyła stanu populacji i strat spowodowanych w rybołówstwie przez foki i kormorany. Spotkanie zostało zorganizowane przez Departament Rybołówstwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Głównym celem konferencji było wypracowanie możliwych rozwiązań i podejmowanie dalszych działań w celu ograniczania strat w połowach powodowanych przez ssaki i ptaki chronione. Konferencja miała za zadanie wskazać planowane w MGMiŻŚ rozwiązania w zakresie systemu rekompensat za szkody wyrządzone połowom przez ssaki chronione. Rekompensaty mogą być udzielane ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji rybackich i rybaków, w tym m. in. Związku Producentów Ryb, Polskiego Związku Wędkarskiego, Pomorskiej Organizacji Producentów Arka Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenia Rybaków Łodziowych „Mierzeja”. Ze względu na tematykę konferencji, wzięli w niej udział reprezentanci Ministerstwa Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Instytutów naukowych i Uniwersytetów, Urzędów Morskich, Parków Narodowych, Okręgowych Inspektoratów Rybołówstwa Morskiego, jak również organizacji pozarządowych takich jak m. in. WWF Polska oraz Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING. Gościem specjalnym był Olle Karlsson, dyrektor departamentu ochrony środowiska i monitoringu, Muzeum Historii Naturalnej, który jest jednocześnie ekspertem ds. fok. Wydarzenie podzielono na trzy bloki tematyczne. Pierwszy z nich dotyczył stanu populacji i rozmieszczenia kormoranów i fok, naturalnej diety fok i przewidywanych zmian populacji tych dwóch gatunków w przyszłości oraz alternatywnych narzędzi połowowych. W drugim bloku został podjęty temat diety fok i kormoranów w odniesieniu do strat powodowanych przez te drapieżniki. W ostatniej części konferencji skupiono się na możliwych rozwiązaniach, które mają na celu ograniczenie oddziaływania drapieżników na zasoby ryb oraz fok szarych. Wydarzenie przyczyniło się do wyznaczenia kierunków dla działań, które mogą ograniczyć w przyszłości problem strat powodowanych przez ssaki i ptaki chronione.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.12.2017 12:17 Dominika Waligórska
Pierwsza publikacja:
22.01.2018 09:30 Joanna Lis-Drużyńska
{"register":{"columns":[]}}