W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Porcie Gdynia podpisano umowę na budowę nowego terminala promowego

28.02.2019

28 lutego 2019 roku w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy publicznego terminala promowego. Wzięli w niej udział m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, Adam Meller prezes ZMPG oraz przedstawiciele firmy DORACO, która będzie wykonawcą inwestycji.

Prezes Portu Gdynia oraz przedstawiciel firmy Doraco podpisują umowę w tle min. minister M. Gróbarczyk

– To jest niezwykle ważny dzień dla wszystkich portów, ale szczególnie dla Gdyni, która pierwszy raz od 50 lat realizuje tego typu inwestycję na taką skalę i z takim rozmachem – mówił minister Marek Gróbarczyk.

– Warto podkreślić, że w zeszłym roku porty morskie wypracowały, dzięki przeładunkom w liczbie ponad 100 mln ton, kwotę 40,6 mld zł, która wpłynęła do budżetu państwa z vat, cła i akcyzy. Stanowi to blisko 10% całego budżetu – dodał szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Inwestycja warta jest 222 miliony złotych. Projekt zakłada między innymi przebudowę dróg dojazdowych do nowego terminala, torów i rozjazdów kolejowych, by do nowego terminala można było wygodnie dojechać koleją, a także przebudowę nabrzeża polskiego i nabrzeża fińskiego, by zapewnić ich trwałość w związku z planowanym dostępem do portu dla większych jednostek.

Przed budynkiem terminala powstaną parkingi, perony do obsługi komunikacji publicznej, miejsca postojowe dla taksówek, minibusów i autobusów komunikacji miejskiej oraz dla samochodów prywatnych.

– Na nowym terminalu skorzysta zarówno port jak i Miasto Gdynia. Większa liczba promów, a co za tym idzie pasażerów, to przede wszystkim rozwój lokalnej turystyki i branż pokrewnych. Możliwości, które stwarza realizowana przez nas inwestycja wiążą się w sposób bezpośredni ze zwiększonymi dochodami dla nas jako spółki oraz dla budżetu państwa. Chcemy nadal rozwijać ideę autostrady morskiej Polska-Skandynawia w ramach korytarza TEN-T – mówił z kolei Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Budowa terminala promowego to jedna z kluczowych inwestycji Portu Gdynia, która umożliwi obsługę dużych promów o długości do ok. 240 m, a także zwiększy częstotliwość ich zawijania. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2021 rok.

Zdjęcia (2)