W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Singapurze odsłonięto pamiątkowy dzwon „Dar Młodzieży”

31.10.2019

W dniach 27-30 października minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odbył wizytę do Singapuru, gdzie wraz z ministrem transportu Singapuru Khaw Boon Wan wziął udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowego dzwonu z żaglowca „Dar Młodzieży”. Dzwon został podarowany przez Polskę w rocznicę pobytu żaglowca w Singapurze z okazji Rejsu Niepodległości.

Odsłonięcie pamiątkowego dzwonu „Dar Młodzieży”

Jednym z elementów wizyty w Singapurze było seminarium gospodarcze Maritime and Business Mixer, współorganizowane przez Port Gdańsk, które otworzył minister Gróbarczyk.

„Singapur i Polskę niewątpliwie łączą tradycje marynistyczne. Zarówno Singapur jak i Polska są krajami morskimi. Znaczenie gospodarki morskiej w Polsce ma coraz większe znaczenie na świecie. 40 tysięcy polskich marynarzy pracuje na pokładach statków na całym świecie. Natomiast polskie porty morskie, do których wpływają największe jednostki świata, w naturalny sposób są bramą do Europy.” – mówił minister.

Spotkanie było możliwością zacieśnienia relacji handlowych, ekonomicznych i inwestycyjnych w ślad za ogłoszoną w br. największą singapurską inwestycją w Polsce i Europie Środkowej w postaci zaangażowania PSA International w DCT Gdańsk.

We wtorek 29 października na wzgórzu Faber odbyło się uroczyste odsłonięcie dzwonu „Dar Młodzieży”, którego dokonali minister Marek Gróbarczyk oraz minister transportu Singapuru Khaw Boon Wan. Dzwon został zawieszony obok wiszącego tam od lat dzwonu „Dar Pomorza”, które od teraz noszą nazwę Polskich Dzwonów Szczęścia (Poland’s Bells of Happiness).

„Uderzamy w te dzwony, by przyjazne stosunki między naszymi państwami się umacniały. By kluczowa dla nas gospodarka morska wciąż rozkwitała. By Polska stała się takim hubem transportowym w Europie, jak Singapur w tej części świata.” – mówił minister Gróbarczyk podczas uroczystości.

Zawieszony dzwon „Dar Młodzieży” stanowi pamiątkę nawiązującą do historycznej wizyty „Daru Młodzieży” w Singapurze podczas Rejsu Niepodległości, morskiej podróży młodych Polaków, zorganizowanej dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas wizyty w 2018 roku w ciągu czterech dni pokład polskiego żaglowca, zacumowanego w centrum miasta, odwiedziły tysiące Singapurczyków, którzy chętnie brali udział w rocznicowych wydarzeniach o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i biznesowym.

Podarunek polskiej delegacji symbolizuje więzy przyjaźni łączące oba państwa i bogate tradycje marynistyczne. Dzwon jest wyeksponowany na wzgórzu Faber w Singapurze, obok znajdującego się tam dzwonu nawiązującego do żaglowca „Dar Pomorza” , który podarowany został w latach 90- tych singapurskiej wyspie Sentosa , a obecnie jest jedną z głównych atrakcji wzgórza Faber. Uroczystość wpisuje się w obchodzoną w 2019 roku 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Singapurem.

Zdjęcia (7)