W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja Wysokiego Szczebla w formacie ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa

25.03.2020

25 marca 2020 r. Anna Moskwa – podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wzięła udział w wideokonferencji unijnych ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa (AGRIFISH). Przedmiotem nadzwyczajnego posiedzenia były wyzwania stojące przed unijnym sektorem rolnictwa i rybołówstwa w obliczu problemu związanego z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa.

Wideokonferencja Wysokiego Szczebla w formacie ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa

Minister podkreśliła istotny wpływ rozprzestrzeniającej się pandemii COVID-19 na obecną sytuację, zarówno polskiego jak i europejskiego sektora rybołówstwa, które już od dłuższego czasu  dotknięte jest problemem malejących zasobów morskich. Anna Moskwa zwróciła także uwagę na problem stabilności przepływu kapitału, na który składają się m.in.: sprawy pracowników, załamania na rynku świeżych ryb oraz problemy z dostawami surowca.

Przedstawicielka MGMiŻŚ doceniła wysiłek Komisji Europejskiej, która rozpoczęła proces legislacyjny mający na celu rozwiązanie problemu, jednakże podkreśliła konieczność przyjęcia dodatkowych, nadzwyczajnych i natychmiastowych środków w celu zminimalizowania strat w sektorze rybołówstwa. W tym celu Polska wystąpiła z postulatem wprowadzenia większej elastyczności we wdrażaniu Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) między innymi poprzez wprowadzenie możliwości szybkich przesunięć środków finansowych w ramach trwającej  perspektywy finansowej a także możliwości uruchomienia już teraz środków z budżetu EFMR na lata 2021-2027. W zakresie dostępnych działań, Polska zgłosiła m.in. postulaty: umożliwienia wypłaty rekompensat rybakom, wprowadzenie rekompensat za straty ekonomiczne w sektorze akwakultury, czy zwiększenia intensywności pomocy w ramach EFMR.

{"register":{"columns":[]}}