W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XVIII Sesja Komisji Mieszanej w zakresie gospodarki rybnej na Zalewie Wiślanym

18.11.2018

15-16 listopada 2018 r. odbyło się posiedzenie polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej do spraw gospodarki rybnej na Zalewie Wiślanym. Była to już XVIII sesja Komisji i tym razem miała ona miejsce we Fromborku (Polska).

po lewej Andrey Zdetovetskiy, po prawej Tomasz Tereszkiewicz

Współpraca między Polską a Rosją w zakresie spraw rybackich prowadzona jest w oparciu o umowę
z dnia 7 lipca 1995 r. o wzajemnych stosunkach i współpracy w dziedzinie gospodarki rybnej pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a rządem Federacji Rosyjskiej.

Sesję poprzedziły dwa posiedzenia grup roboczych, tj. do spraw oceny stanu zasobów ryb użytkowych
na Zalewie Wiślanym oraz do spraw reprodukcji wodnych zasobów biologicznych.

Przewodniczącym polskiej delegacji był Pan Tomasz Tereszkiewicz – zastępca  dyrektora Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ). Stronie rosyjskiej przewodniczył Pan Andrey Zdetovetskiy – kierownik Urzędu Kontroli, Nadzoru i Ochrony Ryb Federalnej Agencji Rybołówstwa. Uczestnikami z obu stron byli przedstawiciele z instytutów badawczych i administracji rybackiej.

Zasoby leszcza i sandacza

Po wymianie informacji dotyczących wyników badań ichtiologicznych na Zalewie Wiślanym, strony potwierdziły zbieżność oceny stanu zasobów i ustaliły kontynuowanie dotychczasowego sposobu zarządzania żywymi zasobami.

Strona rosyjska nadal regulować będzie połowy przy zastosowaniu ustalenia ogólnych kwot połowowych.
W przypadku leszcza będzie to 270 ton, a sandacza 150 ton.

Strona polska, poinformowała, że w 2019 r. utrzymany zostanie dotychczasowy sposób zarządzania,
na podstawie przepisów dotyczących środków technicznych w odniesieniu do nakładu połowowego.

Gospodarowanie zasobami węgorza

Strona polska poinformowała, że kluczową kwestią jest odbudowa zasobów węgorza na Zalewie Wiślanym oraz przedstawiła dane o wielkościach połowu i zarybiania tym gatunkiem. Zapewniła, że podejmowane są niezbędne działania w Komisji Europejskiej w celu zatwierdzenia  „Transgranicznego planu gospodarowania zasobami węgorza europejskiego w polsko-rosyjskiej strefie dorzecza Pregoły i Zalewu Wiślanego”. Należy mieć także na uwadze możliwe zaostrzenia przez KE środków ochrony węgorza, w tym działań zmierzających do wprowadzenia zakazu jego połowu.

Strona rosyjska potwierdziła pełną gotowość do współpracy w realizacji ww. planu.

Odbudowa zasobów jesiotra

Strona polska poinformowała, że obecnie restytucja jesiotra sprowadza się do utrzymania stada tarłowego tego gatunku. Dalsze zarybienia i aktywne działania ochronne wymagają dofinansowania.

 

{"register":{"columns":[]}}