W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XXVI posiedzenie Polsko – Niemieckiej Komisji ds. Wód Granicznych

26.10.2018

W dniach 23 – 24 października 2018 r. we Wrocławiu odbyło się XXVI posiedzenie Polsko – Niemieckiej Komisji ds. Wód Granicznych. Współpraca na wodach granicznych obejmuje przede wszystkim koordynację działań utrzymaniowych i inwestycji służących poprawie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry. W pracach Komisji i Grup Roboczych biorą udział przedstawiciele między innymi służb meteorologicznych, hydrologicznych i administracji wodnej odpowiedzialnej za utrzymanie rzek i realizację inwestycji w obydwu krajach.

Wspólne zdjęcie uczestników posiedzenia

Granica państwowa pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w znacznej części długości przebiega na Odrze i Nysie. Współpraca pomiędzy krajami w ramach komisji do spraw wód granicznych służy przede wszystkim zagwarantowaniu ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców, a także koordynacji gospodarki wodnej po obu stronach granicy i ochronie wód granicznych.

W ramach Komisji działają cztery tematyczne grupy robocze, zajmujące się głównymi aspektami gospodarki wodnej, które w ostatnim roku zrealizowały między innymi następujące zadania:

- wypracowanie zasad współpracy dotyczących prognoz i ostrzegania w przypadku zagrożenia powodziowego i powodzi;

- wspólne pomiary hydrologiczne pozwalające na oszacowanie zasobów wodnych w zlewni Nysy Łużyckiej i dorzeczu Odry;

- opracowanie bilansów wodnogospodarczych oraz ilościowo – jakościowych na potrzeby przedsięwzięć o znaczącym oddziaływaniu transgranicznym, np. poborów wód i przerzutów wód pomiędzy zlewniami.

Jedną z inicjatyw Komisji – podsumowanych na posiedzeniu – był zakończony w 2017 r. wspólny projekt badawczy realizowany od 2011 r. z udziałem Międzynarodowej Komisji Ochrony Łaby. Projekt miał na celu ustalenie źródeł zanieczyszczeń herbicydami w dorzeczu Odry i wdrożenie programów naprawczych. W badaniach uczestniczyły polskie, czeskie i niemieckie laboratoria. W efekcie zrealizowanych prac poziom zanieczyszczenia niebezpieczną substancją znacznie spadł i od 2016 r. nie przekracza norm.

Na spotkaniu uzgodniono plan pracy poszczególnych grup roboczych na 2019 r. Kolejne spotkanie Komisji odbędzie się w czerwcu 2019 r. w Republice Federalnej Niemiec.

***

Współpraca dwustronna realizowana jest w oparciu o umowę między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej na wodach granicznych, sporządzoną w Warszawie, w dniu 19 maja 1992 r. Od stycznia 2018 r. współpraca międzynarodowa na wodach granicznych należy do kompetencji Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, właściwego ds. gospodarki wodnej.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}