W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończył się historyczny Rejs Niepodległości. Minister Gróbarczyk zapowiedział program budowy nowego żaglowca szkoleniowego

28.03.2019

28 marca w Gdyni po ponad 10 miesiącach zakończył się Rejs Niepodległości, który promował Polskę w 23 portach na świecie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Minister Marek Gróbarczyk podczas przemówienia powitalnego zapowiedział program budowy nowoczesnego żaglowca szkoleniowego, który w przyszłości zastąpi Dar Młodzieży.

Rejs2

– To był trudny rejs. Trzeba było się zmierzyć z żywiołem, własnymi słabościami, szukać pomocy wśród załogantów, co jest podstawą pracy na morzu. Wypłynęliście z wielkim przesłaniem powiedzieć światu jak Polska jest piękna. Dobrze wypełniliście to zadanie, dziękuję Wam za to – mówił podczas uroczystego przemówienia minister Marek Gróbarczyk.

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powtórzył słowa ministra przemysłu i handlu Henryka Rajchmana, który powiedział w 1935 roku do uczestników rejsu dookoła świata Darem Pomorza „jesteście większymi pionierami od jakichkolwiek waszych rówieśników”. – Jesteście nową falą ludzi morza, gospodarki morskiej, która jest niezwykle ważna, która jest i będzie kołem zamachowym polskiej gospodarki. Wypłynęliście też w świat, by ogłosić, że polska jest morska i morską pozostanie, i nic tego już nie zmieni – podkreślał.

Minister zaznaczył, że tak jak uczestnicy rejsu niepodległości dostali szansę wzięcia udziału w tej podróży, tak na nich spoczywa odpowiedzialność za zorganizowanie takiego rejsu dla kolejnych pokoleń, „tak aby budować kadrę gospodarki morskiej, aby tego nie zatracić.

Co więcej, minister Marek Gróbarczyk ogłosił program budowy nowego żaglowca, który zastąpi Dar Młodzieży oraz ogłosił także narodowy konkurs na nazwę dla nowego żaglowca.

Rejs Niepodległości został zorganizowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W rejsie Daru Młodzieży dookoła świata wzięło udział niemal 1000 uczestników, z czego ponad 500 stanowili studenci i uczniowie szkół morskich, a 400 osób to laureaci ogólnopolskiego konkursu. Biała fregata zawitała do 23 portów na 5 kontynentach. W każdym państwie odbywały się spotkania kulturalne, biznesowe, międzyrządowe, podczas których podpisano wiele umów o współpracy. Przez pokład Daru Młodzieży przewinęły się dziesiątki tysięcy ludzi, którzy mogli usłyszeć o historii Polski i setnej rocznicy odrodzenia państwa po latach niewoli.

Dar Młodzieży był 313 dni w drodze, przepłynął ponad 38 tys. mil morskich i spędził 5772 godziny na otwartym morzu. 

________

Relacje i zdjęcia z podróży Daru Młodzieży dookoła świata można znaleźć na stronie https://rejs2018.pl

 

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.03.2019 20:20 Michał Kania
Pierwsza publikacja:
30.03.2019 20:20 Michał Kania
{"register":{"columns":[]}}