W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zrównoważone rybołówstwo w oparciu o podejście ekosystemowe (HELCOM FISH 8/2018)

23.05.2018

23 oraz 24 maja br., w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyły się obrady międzynarodowej grupy ds. zrównoważonego rybołówstwa HELCOM FISH 8/2018 działającej w ramach Konwencji Helsińskiej.

Uczestnicy warsztatów siedzą przy okrągłym stole

W spotkaniu wzięło udział ponad 30 uczestników m.in. z Danii, Finlandii, Niemiec, Szwecji i Polski, reprezentujących administrację rybacką państw nadbałtyckich oraz międzynarodowe organizacje pozarządowe Low Impact Fishers of Europe (LIFE), Coalition Clean Baltic (CCB), Federation of European Aquaculture Producers (FEAP), BirdLife International, The Baltic Sea Advisory Council (BSAC), a także fundacji MARE.

Członkowie Grupy omówili problemy związane m.in. ze zbiorem danych rybackich dotyczących oddziaływania rybołówstwa na ekosystemy morskie. W trakcie dyskusji podkreślono konieczność przeanalizowania różnych możliwości pozyskiwania danych zarówno w zakresie nakładu połowowego, jak i przyłowu gatunków chronionych. Przedstawiciele strony polskiej poinformowali uczestników o przeprowadzonej aktualizacji danych w zakresie testów alternatywnych narzędzi połowowych, które są bardziej przyjazne dla środowiska od tych tradycyjnie stosowanych w obszarze Morza Bałtyckiego. W zakresie ochrony ryb dwuśrodowiskowych grupa przeanalizowała niezbędne działania w celu odnowy i zachowania naturalnych populacji łososia, troci wędrownej i węgorza. Jednocześnie, omówiono działania niezbędne do wypełnienia zobowiązań w zakresie zalecenia HELCOM dotyczącego zrównoważonej akwakultury.

Szczególnie interesującym elementem spotkania była dyskusja nad oddziaływaniem ssaków morskich na rybołówstwo. Problem niszczenia połowów, zwłaszcza przez foki szare, jest szeroko dyskutowany w wielu krajach bałtyckich, w tym między innymi w Polsce, Danii, Szwecji oraz Finlandii.

Kolejne spotkanie grupy HELCOM FISH planowane jest na początku przyszłego roku.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.05.2018 10:32 Joanna Gajewska
Pierwsza publikacja:
28.05.2018 10:33 Joanna Gajewska
{"register":{"columns":[]}}