W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Czym jest KRI?

KRI to skrót od „Krajowe Ramy Interoperacyjności”.

Krajowymi Ramami Interoperacyjności nazywa się potocznie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2247 t.j.).

KRI jest jednym z aktów wykonawczych do ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2070), dalej zwanej „ustawą o informatyzacji”.

Cel KRI

Celem KRI jest promowanie interoperacyjności. Interoperacyjność to zdolność podmiotów do efektywnej współpracy, zarówno na poziomie organizacyjnym, jak i technicznym.

Z punktu widzenia administracji publicznej jednym z kluczowych zadań jest świadczenie elektronicznych usług publicznych. Zapewnianie interoperacyjności w tym obszarze szczególnie korzystnie wpływa na sposób kontaktu obywateli i podmiotów z podmiotami publicznymi.

KRI określa podstawowe wymagania i zalecenia dla nowych oraz istniejących publicznych systemów teleinformatycznych oraz rejestrów publicznych (prowadzonych m.in. przez różne urzędy administracji rządowej i samorządowej, sądy czy szpitale).

{"register":{"columns":[]}}