W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dlaczego KRI jest ważne?

KRI jest ważne, ponieważ przyczynia się do łatwiejszego załatwiana spraw urzędowych drogą elektroniczną.

KRI wpływa na:

  1. zwiększenie dostępności i efektywności elektronicznych usług publicznych,
  2. zmniejszenia obciążeń obywateli i przedsiębiorców w kontaktach z urzędami,
  3. zmniejszenia kosztów administracji publicznej,
  4. zapewnienia racjonalnych decyzji inwestycyjnych podmiotów publicznych,
  5. zapewnienia swobody gospodarczej i równego dostępu do rynku informatycznego w zakresie usług oraz dostaw - podczas udzielania zamówień publicznych,
  6. efektywniejszą realizację ponadgranicznych elektronicznych usług publicznych.

Rozporządzenie KRI określa m.in. sposoby postępowania podmiotu realizującego zadania publiczne w zakresie doboru środków, metod i standardów wykorzystywanych do projektowania, wdrażania i utrzymania systemu teleinformatycznego wykorzystywanego do realizacji zadań tego podmiotu oraz procedur organizacyjnych.

Wymagania KRI

Do ważniejszych wymogów Rozporządzenia KRI należą:

  • Wzajemne informowanie się organów podmiotów realizujących zadania publiczne o strukturach danych wykorzystywanych w tych podmiotach. Podmioty muszą budować swoje rejestry oraz prowadzić wymianę informacji z innymi podmiotami z wykorzystaniem jednolitych struktur danych.
  • Zarządzanie bezpieczeństwem informacji. Podmioty powinny utrzymywać aktualność sprzętu i oprogramowania, przeprowadzać okresowe analizy ryzyka utraty integralności, dostępności i poufności informacji. Muszą też wdrażać zabezpieczenia organizacyjne i techniczne służące zmniejszaniu takiego ryzyka. Obowiązkiem podmiotów objętych rozporządzeniem jest szkolenie pracowników z zakresu bezpieczeństwa informacji, zagrożeń dla tego bezpieczeństwa oraz ich uświadamianie w zakresie skutków naruszenia zasad bezpieczeństwa.
  • Stosowanie do wymiany danych formatów plików określonych w rozporządzeniu. Podmioty realizujące zadania publiczne muszą komunikować się z otoczeniem za pomocą plików w formatach, które są możliwe do odczytania za pomocą bezpłatnych aplikacji.
  • Do ważnych zadań podmiotów objętych rozporządzeniem należy konieczność przeprowadzania przynajmniej raz w roku audytu w zakresie bezpieczeństwa informacji. Audytowi podlegają wszystkie te podmioty, które realizują zadania publiczne.

Wszystko to przyczynia się do lepszej współpracy podmiotów publicznych w zakresie świadczenia elektronicznych usług publicznych. O pozytywnych efektach takiej współpracy możesz przeczytać w artykule Korzyści z interoperacyjności i podejścia architektonicznego w podmiotach publicznych.

{"register":{"columns":[]}}