W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

02.05.2022

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych. Do wspólnego świętowania Dnia Flagi RP, poczucia wspólnoty i odczuwania dumy ze swojej Ojczyzny zapraszają instytucje kultury. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą jako wyraz uznania dla wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii w odzyskanie niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc w najtrudniejszych momentach.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Historia Biało-Czerwonej

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.

Biuro Programu „Niepodległa”

Biuro Programu „Niepodległa” zachęca do wzięcia udziału w akcji #mojaflaga. Jej ambasadorem może zostać każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy upodobań. Wystarczy wywiesić flagę, zrobić sobie z nią zdjęcie i opublikować je w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga.

Akcji #mojaflaga towarzyszy kampania społeczna Biura Programu „Niepodległa” zachęcająca do wywieszania biało-czerwonej nie tylko 2 maja, ale również w dowolnym innym dniu. Więcej o akcji można przeczytać tutaj.

Ponadto pod linkiem można pobrać bezpłatne plansze dotyczące flagi, godła i hymnu państwowego.

2 maja w godz. 11.00 - 13.00 „Niepodległa” organizuje warsztaty „Barwy nieobojętne”, poświęcone barwom narodowym. Swoją wiedzę o polskich symbolach narodowych - ich historię i znaczenie – będą mogły zgłębić całe rodziny.

Warsztaty prowadzone będą w formie interaktywnej, w oparciu o filmy, zdjęcia i współczesne dzieła sztuki. Uczestnicy otrzymają flagi, które będą mogli wywiesić w swoich domach, by uczcić Dzień Flagi RP. Więcej informacji dostępnych jest na stronie.

Narodowe Centrum Kultury

Jak co roku NCK zachęca wszystkich do wywieszania flag narodowych w oknach mieszkań, domów oraz na obiektach użyteczności publicznej. W mediach społecznościowych Narodowego Centrum Kultury krótka animacja przypomni o znaczeniu flagi, jej formie i zasadach używania. Zachęcamy również do oglądania, publikowania i rozpowszechniania spotów NCK, których tematem są nasze symbole i barwy. Spoty są dostępne tutaj.

W Dniu Flagi w godz. 11.00-19.00 będzie można zwiedzać galerię Kordegarda, gdzie prezentowana jest wystawa „Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych”. Artysta jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów oraz świadków historii XX wieku, a także autorytetem moralnym swojego pokolenia. 2 maja odbędą się oprowadzania kuratorskie po ekspozycji, a goście Galerii otrzymają kokardy narodowe.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum zaprasza na kolejną odsłonę bezpłatnych spacerów muzealnych, które będą poświęcone polskim symbolom narodowym. Uczestnicy zapoznają się z wybranymi eksponatami wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jak np. biało-czerwoną flagą uratowaną przez rodzinę Gruszkowskich.

Propozycję zwiedzania jest kierowana do osób powyżej 16. roku życia (osoby niepełnoletnie z opiekunem). Spacery odbędą się 2 maja w godz.: 12.00, 13.30 i 15.00. Każde spotkanie potrwa ok. 75 min. Aby wziąć udział w zwiedzaniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Łazienki Królewskie

Od 1 do 8 maja w godz. 10.00-18.00 w Łazienkach Królewskich będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie muzealne obiekty. Zapraszamy do Pałacu na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby, Galerią Rzeźby Polskiej oraz Teatrem Królewskim, Pałacu Myślewickiego, Białego Domu, Wodozbioru, a także do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Bezpłatnie będzie można obejrzeć m.in. wystawę czasowe w Pałacu na Wyspie, na której pokazana zostanie kopia Konstytucji 3 maja z 1791 r., wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Szczegółowe informacje s ą dostępne tutaj.

Polskie Radio

Specjalną akcję dla najmłodszych słuchaczy i ich rodziców przygotowało Polskie Radio Dzieciom, które zachęci najmłodszych do wspólnego wykonania polskiej flagi. Na facebookowy profil stacji będzie można nadsyłać zdjęcia, które utworzą specjalną galerię. W Dniu Flagi o godz. 11.00 Leszek i Miś Michaś opowiedzą dzieciom o symbolach naszego kraju, a w „Podwieczorku z Filipem i Leopoldem” najmłodsi posłuchają opowiadań o flagach państwowych. Tego dnia od rana Zbyszek ze smokiem będą zadawać zagadki w kolorze biało-czerwonym.  

{"register":{"columns":[]}}