W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 85. urodzin Wiesława Ochmana

06.02.2022

„Z okazji jubileuszu 85. urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia i wyrazy poszanowania za działalność artystyczną oraz dokonania istotnie wzbogacające rodzimą sztukę wysoką. (…) Chylę czoła przed Pańskim imponującym dorobkiem, zdobiącym polską kulturę i uświetniającym współczesne karty jej historii” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do Wiesława Ochmana. Światowej sławy polski śpiewak operowy obchodzi dziś 85. rocznicę urodzin.

Jubileusz 85. urodzin Wiesława Ochmana, fot. PAP/Piotr Polak

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał, że długoletnią i olśniewającą karierę Wiesława Ochmana zapoczątkował debiut na deskach Opery Śląskiej.

Obdarzony nadzwyczajnej barwy lirycznym tenorem od samego początku wykonywał Pan koronne operowe partie, jak Edgara w „Łucji z Lammermoor” Donizettiego, Nadira w „Poławiaczach pereł” Bizeta czy Cavaradossiego w „Tosce” Pucciniego. W pamięci pozostaną również Pańskie niezrównane interpretacje dzieł polskich kompozytorów w rolach Młodego Króla w „Hagith” Karola Szymanowskiego, Stefana w „Strasznym dworze” i Jontka w „Halce” Moniuszki – przypomniał prof. Piotr Gliński.

Podkreślając wokalny kunszt, muzykalność i unikatowy tembr głosu artysty, wicepremier przypomniał, że jego wirtuozerskie kreacje oklaskiwała publiczność najważniejszych scen światowych, w tym mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz teatrów operowych w Buenos Aires, Chicago, Moskwie, San Francisco, Madrycie czy w Wiedniu.

Śpiewając pod batutą największych dyrygentów, jak Herbert von Karajan, Karl Böhm, Leonard Bernstein, Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, zdobywał Pan niestrudzenie wokalny Olimp – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier Piotr Gliński zwrócił również uwagę, że artystę charakteryzowała mnogość interdyscyplinarnych dokonań.

Jako reżyser, przygotowując realizacje w Operze Śląskiej, Operze na Zamku w Szczecinie, a także w Teatrze Wielkim w Łodzi, z sukcesami łączył Pan doświadczenie własnej pracy solisty z gruntowną znajomością teatralnego rzemiosła. Dopełnieniem muzycznego dossier jest ogrom fonograficznych nagrań, zarejestrowanych przez najbardziej renomowane wytwórnie. (…) Obdarzony wszechstronnym talentem rozwijał Pan, równolegle z pracą sceniczną, swoją pasję malarską, której efektem było ponad 70 indywidualnych wystaw – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Szef resortu kultury zaznaczył, że szczególny podziw budzi także działalność filantropijna Wiesława Ochmana, a także jego zaangażowanie w działania społeczne na rzecz wspierania polskiego dziedzictwa oraz młodych artystów.

Jako człowiek wielu zasług i aktywności został Pan Kawalerem Orderu Uśmiechu, doktorem honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, Honorowym Obywatelem kilku polskich miast oraz laureatem tytułu Ambasadora Dobrej Woli przyznawanemu przez UNICEF. Dowodem uznania jest uhonorowanie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – podkreślił wicepremier.



Wiesław Ochman

Wiesław Ochman urodził się 6 lutego 1937 roku w Warszawie. W latach 1954–1960 studiował na Wydziale Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej (obecnie Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki). Równolegle, w trakcie studiów, rozpoczął prywatną naukę śpiewu – w Krakowie oraz Bytomiu. W 1960 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera AGH i rozpoczął długoletnią pracę sceniczną.

Swoją karierę artystyczną zapoczątkował debiutem na scenie Opery Śląskiej - w partii Edgarda w operze Lucia di Lammermoor Gaetano Donizettiego. W 1965 roku śpiewał partię Jontka w „Halce” podczas uroczystości otwarcia odbudowanego Teatru Wielkiego w Warszawie. Początek wielkiej, międzynarodowej kariery śpiewaczej zapewnił mu angaż w berlińskiej Staatsoper w latach 1966–1968.

Ochman występował na największych i najważniejszych scenach operowych oraz estradach świata, m.in. w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Moskwie, Paryżu, Wiedniu, Hamburgu, San Francisco i Waszyngtonie. Wykreował niezliczone partie oper światowego i polskiego repertuaru („Hagith” K. Szymanowskiego, „Halka” czy „Straszny Dwór” S. Moniuszki). Osobny rozdział stanowią wykonywane przez niego czołowe partie oratoryjno-kantatowe i pieśni. Koncertował z najsłynniejszymi orkiestrami pod batutą takich mistrzów jak: Herbert von Karajan, Karl Böhm, Leonard Bernstein, Claudio Abbado, Kazimierz Kord i Antoni Wit.

Ochman wyreżyserował też kilka oper - na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Śląskiej w Bytomiu oraz w Operze na Zamku w Szczecinie. Ponadto dokonał licznych nagrań radiowych i fonograficznych muzyki operowej, symfonicznej, pieśni oraz popularnej m.in. dla renomowanych wytwórni płytowych takich jak: Deutsche Grammophon, EMI, Decca, Supraphon i polska Muza. Jest także twórcą dzieł plastycznych. W jego dorobku znajduje się ponad 70 indywidualnych wystaw malarskich.

Poprzez swoją działalność charytatywną, która obejmowała m.in. organizację szeregu aukcji sztuki polskiej na terenie USA, aktywnie wspierał kulturę polską oraz młodych artystów. Dochód jednej z takich aukcji został przeznaczony na remont Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie.

W dowód licznych zasług Wiesław Ochman został Honorowym Obywatelem Bytomia, Zelowa oraz Zawiercia, został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotą odznaką „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest doktorem honoris causa Akademii Muzycznej im. J.I. Paderewskiego w Poznaniu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}