W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MKIDN 2015-2019: inwestycje, mądra polityka historyczna troska o dziedzictwo i pamięć

11.10.2019

Wydatki z budżetu państwa na kulturę w latach 2015-2019 wzrosły o 34 procent - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji podsumowującej cztery lata działalności MKiDN. To bezprecedensowy wzrost. W projekcie przyszłorocznego budżetu zaplanowane jest po raz pierwszy ponad 5 mld złotych, dokładniej - 5 mld 175 mln zł na kulturę, co oznacza wzrost o ponad 40 procent w stosunku do roku 2015.

fot. Danuta Matloch

W trakcie obecnej kadencji MKIDN skupiło się na "systemowym i systematycznym" podejściu do polityki historycznej i dbałości o dziedzictwo i kulturę. Obecnie resort uczestniczy w budowie, rozbudowie lub współprowadzi jako nowe instytucje blisko 30 różnego typu instytucji muzealnych. Największą inwestycją jest powstające na warszawskiej Cytadeli Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. "To jest coś z niczego. Nic nie było przygotowane. Blokowane to było dziewięć lat, udało nam się przełamać tę niemoc i inwestycja w tej chwili jest realizowana" – podkreślił prof. Gliński. Przywołał także Muzeum Domu - Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, Muzeum Kresów (dokładnie: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej), Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej (otwarcie muzeum zaplanowano na 16 października), Muzeum Piaśnickie w Wejherowie oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.

Wiceminister Jarosław Sellin podkreślał, że dopiero teraz państwo polskie nadrabia poważne zaległości w kwestii polityki historycznej.

Resort instytucjonalizuje także dziedzictwo poprzez powoływanie wyspecjalizowanych instytucji takich jak Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego (w połowie września otwarto oddział IP w Berlinie, planowane jest także otwarcie oddziałów w Nowym Jorku i Izraelu) czy Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

MKiDN tworzy i ratuje ważne dla polskiego dziedzictwa instytucje kultury, w tym Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Polską Operę Królewską, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Państwowy Instytut Wydawniczy, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, Instytut Literatury, Instytut Śląski czy Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Ponadto resort współprodukuje w tej chwili blisko 40 filmów historycznych.

W ciągu ostatnich 4 lat na ochronę zabytków przeznaczonych zostało pół miliarda złotych z budżetu ministerstwa. Na liście Pomników Historii pojawiło się 45 nowych obiektów.

Resort dba również o polskie cmentarze wojenne poza granicami kraju, m.in. na Białorusi, Ukrainie, ale także w Tanzanii, Niemczech, Iranie itd.

Resort odpowiada także za projekt termomodernizacji szkół artystycznych w całym kraju.

W ciągu minionych czterech lat MKiDN podjęło się także współprowadzenia 12 nowych instytucji kultury, w tym m.in. Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK im. Stanisława Hadyny, Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca MAZOWSZE czy Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Materiały

MKiDN Prezentacja
20191008​_MKiDN​_Prezetacja.pdf 45.97MB

Wideo

Zdjęcia (4)