W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Rezydencja przez wieki stanowiła tło dla najważniejszy wydarzeń związanych z historią Polski - była siedzibą m.in. królów Augusta II i Augusta III, carskiej rodziny Romanowów, zaś w XX w. na jej terenie mieszkali marszałek Józef Piłsudski i prezydent Gabriel Narutowicz.

Początki założenia sięgają XVII w., gdy na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano tu pawilon ogrodowy z łaźnią. W 1764 r. jego właścicielem został ostatni król Rzeczypospolitej, Stanisław August. Do prac związanych z rozbudową posiadłości monarcha zaprosił wybitnych artystów, takich jak Dominik Merlini, Jan Chrystian Kamsetzer, André Le Brun czy Marcello Bacciarelli.

W wyniku przebudowy Łaźnia Lubomirskiego przeobraziła się w Pałac na Wyspie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Kolekcją Obrazów. Dziś eksponowanych jest tu 140 dzieł; wśród nich m.in. "Portret sir Charlesa Hanbury’ego Williamsa" Antona R. Mengsa, "Satyr grający na flecie" Jakuba Jordaensa czy "Portret księżnej Giuliany Pubblicola Santacroce" Angelici Kauffmann.

Równolegle z Pałacem na Wyspie powstawały inne obiekty rezydencji. W latach 1774-1776 przy Promenadzie Królewskiej wybudowany został Biały Dom, unikatowy w polskiej skali zabytek XVIII-wiecznej architektury rezydencjonalnej, z Królewską Galerią Grafiki oraz pierwszymi w Polsce groteskami autorstwa Jana Bogumiła Plerscha i Jana Ścisły.

We wschodniej części łazienkowskich ogrodów usytuowano Pałac Myślewicki, który stał się siedzibą królewskiego bratanka, księcia Józefa Poniatowskiego. Obiekt przetrwał w stanie niemal niezmienionym - w jego wnętrzach podziwiać można w większości oryginalną dekorację malarską autorstwa Jana Bogumiła Plerscha i Antoniego Herliczki.

W Starej Oranżerii, zaprojektowanej przez Dominika Merliniego, mieści się Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich, oraz Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata.

Amfiteatr widoczny z tarasu Pałacu na Wyspie nawiązuje w swej architekturze do ruin Herculanum i Forum Romanum. Jego scenę ujmują z obu stron rzeźby: umierający gladiator i umierająca Kleopatra. 

 • W połowie listopada planowany jest finał akcji Fotowspomnienia, czyli Wasze Łazienki Królewskie. W galerii plenerowej zaprezentowane zostaną najciekawsze z nadesłanych przez uczestników zdjęć. Zapraszamy do oglądania muzealnej galerii online, w której prezentujemy zdjęcia, wykonane w Łazienkach Królewskich w ubiegłych stuleciach. To rodzinne pamiątki z domowych archiwów, dokumentujące Wasze wspomnienia, ukazujące piękno, różnorodność i zmienność Łazienek. Celem  projektu jest utworzenie społecznego archiwum fotograficznego Łazienek Królewskich. Obejmuje ono zarówno zdjęcia XIX-wieczne, te z czasów międzywojnia i II wojny światowej. Już teraz w galerii online można oglądać fotografie nadesłane przez uczestników projektu.
  https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/nasze-projekty/fotowspomnienia
   
 • W połowie listopada planowana jest inauguracja serwisu internetowego umożliwiającego udostępnianie wystaw w formie elektronicznej na potrzeby Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Jako pierwsza zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona Bitwie Warszawskiej;

 • W drugiej połowie listopada odbędzie się premiera 3 odcinkowego spaceru online Joanny Szumańskiej i Rafała Węgrzyniaka po Łazienkach Królewskich przypominającego kolejne epizody z Nocy Listopadowej i ideę dramatu.
   
 • Puzzle Kuratorskie czyli krótkie opowieści on-line na temat wybranych dzieł sztuki z kolekcji Muzeum wyselekcjonowanych przez kuratorów Łazienek Królewskich. Planujemy kontunuację cyklu rozpoczętego w maju tego roku. 
  https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/puzzlekuratorskie-przewodnik-po-krolewskich-dzielach
   
 • Seminarium z okazji rocznicy koronacji Stanisława Augusta - 25 listopada o godz. 18:00 online;

 • Działania edukacyjne online, między innymi lekcje muzealne; w listopadzie zaplanowano 100 zajęć edukacyjnych 
  https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/jesien-w-lazienkach-edukacyjne-atrakcje-online

Wideo

Zdjęcia (5)