W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, fot. W. Holnicki - Pałac od strony Dziedzińca Głównego

Barokowa rezydencja w Wilanowie łączy tradycje staropolskiego dworu, włoskiej willi i francuskiego pałacu usytuowanego między dziedzińcem a ogrodem. Powstała w końcu XVII w. dla króla Jana III Sobieskiego, wybitnego wodza opromienionego sławą wiktorii wiedeńskiej 1683 r., patrona artystów i uczonych, miłośnika ksiąg i gospodarza dobrze zarządzającego licznymi majątkami ziemskimi. Letnia rezydencja w Wilanowie dawała mu wytchnienie od gwaru stolicy, a jednocześnie była wystarczająco blisko Zamku Królewskiego, oficjalnej siedziby władcy i sejmu Rzeczypospolitej. Wokół pałacu założono wspaniałe ogrody z kwiatowymi dywanami, ozdobione rzeźbami i elementami małej architektury, folwark z budynkami gospodarczymi oraz zwierzyniec.

W bogatym programie dekoracji fasad i pałacowych wnętrz możemy do dziś podziwiać siłę autorskiego przekazu stworzonego przez Jana III, który sam decydował o wyborze tematów i form architektonicznych budowli. Wykształcony monarcha w czytelny dla współczesnych sposób nawiązywał do tradycji antycznej i wizerunku władcy, którego cnoty przyczyniają się do dobrobytu Rzeczypospolitej i jej mieszkańców. Stąd w dekoracjach tak wiele wątków mitologicznych, posągów muz, portretów rzymskich cesarzy i herosów. Jest też wiele wątków miłosnych, bo Wilanów był domem kochającej się pary – Jana i Marii Kazimiery Sobieskich, którzy wspólnie wychowali czwórkę dzieci. Król Jan III spędził w Wilanowie ostatnie chwile życia i tu zmarł, a rezydencję przejęli synowie. Kupiła ją w 1720 r.

Elżbieta Sieniawska, bogata, wpływowa i utalentowana magnatka. Doceniała wartość symboliczną Wilanowa, zadbała o odnowę pałacu i dobudowała do niego skrzydła zgodnie z zamierzeniami i według planów Jana III. Kolejni właściciele pałacu także rozbudowywali rezydencję dbając jednocześnie o zachowanie jej charakteru, wyjątkowości i ducha miejsca. Izabella Lubomirska kazała wznieść pawilon przylegający do południowego skrzydła pałacu, z oryginalną, bogato wyposażoną łazienką, oraz wolnostojące budynki kuchni i kordegardy, które zaprojektował wybitny architekt Szymon Bogumił Zug. W 1805 r. z inicjatywy Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich, właścicieli pałacu od 1799 r., otwarto tu pierwsze na ziemiach polskich muzeum sztuki, w którym udostępniono apartamenty królewskie i pamiątki po rodzinie Sobieskich oraz znakomitą kolekcję dzieł sztuki europejskiej i dalekowschodniej – obrazów, rzeźb, wyrobów rzemiosła artystycznego, ceramiki antycznej i biskwitów. Perłą zbiorów jest Portret konny Stanisława Kostki Potockiego (1781). obraz Jacques’a-Louisa Davida, jednego z najwybitniejszych malarzy europejskich.

Pałac otaczają ogrody, w których zachowano historyczne wzorce: dywany kwiatowe na tarasie górnym, boskiety i bukszpanowe szpalery w ogrodzie północnym, niezwykły ogród różany, który latem i jesienią przyciąga wielu gości spragnionych zapachu i widoku dawnych odmian roślin ozdobnych, otaczających fontannę. Dopełnieniem ogrodów są parki w stylu angielsko-chińskim i angielskim z licznymi starymi drzewami i malowniczymi osiami widokowymi, wykorzystujące w kompozycji naturalne zbiorniki wodne – Potok Służewiecki i Jezioro Wilanowskie. Po jego przeciwnej stronie znajduje się cenny rezerwat przyrody Morysin.

Prowadzone od 2004 r. kompleksowe prace rewitalizacyjne fasad i wnętrz pałacu oraz ogrodów przywróciły świetność królewskiej rezydencji, tak chętnie odwiedzanej przez publiczność. Dziś muzeum aktywnie realizuje misję edukacyjną organizując wystawy, koncerty, lekcje muzealne poświęcone zarówno wartościom kulturowym, jak i przyrodniczym wilanowskiej rezydencji, konferencje i seminaria na temat historii i kultury staropolskiej, prowadzi także badania naukowe i wydaje książki  oraz katalogi. Wielką popularnością cieszą się warsztaty rekonstrukcji historycznej, zwłaszcza kulinarnej, podczas których wykorzystywane są receptury z najstarszych książek kucharskich wydawanych przez muzeum we współpracy z badaczami historii wyżywienia i kultury stołu. Upowszechnianiu wiedzy służy też portal internetowy muzeum z Pasażem wiedzy, otwartym zasobem kilku tysięcy artykułów popularnonaukowych, galeriami zdjęć i filmami przybliżającymi wydarzenia z historii i obyczaje mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów w epoce nowożytnej. Zespół muzeum aktywnie uczestniczy w realizacji projektów sieci europejskich rezydencji królewskich i ogrodów historycznych, co sprzyja wymianie doświadczeń i służy promocji Polski oraz wkładu polskiego muzealnictwa w ochronę wspólnego europejskiego dziedzictwa.

 

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, rok założenia: 1805.

Ferie po Królewsku online

https://www.wilanow-palac.pl/ferie_w_wilanowie.html 

Miejsce: platforma MS Teams, park wilanowski, Królewski Ogród Światła

Rezerwacja: niewymagana dla rodzinnych spotkań online; wymagana dla lekcji online

Opłata: brak; bezpłatne wejściówki do parku na grę terenową 13 stycznia do pobrania w kasie; wejściówki na oprowadzenie po Królewskim Ogrodzie Światła: https://bilety.wilanow-palac.pl/

Kontakt: dodatkowe informacje: bilety@muzeum-wilanow.pl; tel. 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9–16)

Zajęcia online odbywają się na platformie MS Teams i są dostępne poprzez linki podane przy poszczególnych tematach spotkań. Regulamin zajęć online, instrukcja logowania dostępne na: https://www.wilanow-palac.pl/ferie_w_wilanowie.html


Program

  1. Cykl rodzinnych spotkań online

Termin: 4, 5, 7, 8 i 11–15 stycznia, godz. 11.00–12.00; 11–12 stycznia, godz. 13.00

Miejsce: platforma MS Teams

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 6–12 lat

W trakcie spotkań online poznacie zimowe zwyczaje mieszkańców parku oraz dowiecie się, jakie zwyczaje karnawałowe obowiązywały na dworze króla Jana III. Zajęcia zainspirują Was do samodzielnych eksperymentów, rysowania, tańca, odkryć terenowych i działań kulinarnych! Pełen opis zajęć na stronie: https://www.wilanow-palac.pl/ferie_w_wilanowie.html

4 stycznia, godz. 11.00: „Zwierzęce kryjówki”

5 stycznia, godz. 11.00: „Śpiące drzewa”

7 stycznia, godz. 11.00: „Karnawał w staropolskiej kuchni”

8 stycznia, godz. 11.00: „Czas na bal! – gra edukacyjna”

11 stycznia, godz. 11.00 i 13.00: „Zwierzęce kryjówki”

12 stycznia, godz. 11.00 i 13.00: „Śpiące drzewa”

Link do zajęć o godz. 11.00: bit.ly/ŚpiąceDrzewa2

Link do zajęć o godz. 13.00: bit.ly/3bdiN7j

14 stycznia, godz. 11.00: „Karnawał w staropolskiej kuchni”

Link do zajęć: bit.ly/KarnawałWStaropolskiejKuchni2 

15 stycznia, godz. 11.00: „Czas na bal! – gra edukacyjna”

Link do zajęć: bit.ly/CzasNaBal2

 

  1. Gra terenowa: „Botaniczna odyseja – podróż do świata drzew”

Gra terenowa z zagadką dendrologiczną. Udaj się z nią na spacer do wilanowskich ogrodów. Wędruj wyznaczoną trasą, zatrzymując się przy zaznaczonych okazach drzew. Poznasz gatunki rosnące w parku wilanowskim i rozszyfrujesz zimową zagadkę.

Karta do gry: do pobrania na https://www.wilanow-palac.pl/ferie_w_wilanowie.html.

Termin: 13 stycznia udział bezpłatny po odebraniu wejściówki w kasie. 14 stycznia wstęp do parku bezpłatny.

 

  1. „Karnawał w staropolskiej kuchni” – spotkanie tematyczne online

Kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. Podczas zajęć online poznamy dawne smaki i tradycje związane z karnawałem. Opowiemy m.in. o tym, dlaczego żegnano się z mięsem i jakie dania wzbudzały największy podziw.

Termin: 11– 15 stycznia, godz. 12.00

Dla kogo: dzieci i młodzież w wieku 9–15 lat

Link do zajęć 11 stycznia: bityl.pl/XQhYB

Link do zajęć 12 stycznia: bityl.pl/GORum

Link do zajęć 13 stycznia: bityl.pl/gM1Kq

Link do zajęć 14 stycznia: bityl.pl/8UHCm

Link do zajęć 15 stycznia: bityl.pl/buuXq

 

  1. „Roztańczony dwór online” – spotkanie tematyczne online

Taniec był stałym elementem życia dworskiego. W czasie zajęć przeznaczonych dla najmłodszych początkujących postaramy się poćwiczyć go także online. Przewidujemy sporo ruchu, porządną poranną rozgrzewkę i naukę dworskich ukłonów!

Termin: 11– 14 stycznia, godz. 10.00

Dla kogo: dzieci w wieku 6–9 lat

Link do zajęć 11 stycznia: bityl.pl/zqfRq

Link do zajęć 12 stycznia: bityl.pl/6H00y

Link do zajęć 13 stycznia: bityl.pl/ET97M

Link do zajęć 14 stycznia: bityl.pl/0Cxzg

 

  1. Freski, kreski i doodle” – spotkanie tematyczne online

Rysowanie wspomaga  koncentrację, a czasem pozwala wpaść na ciekawy pomysł. Czy wiesz, że nawet Leonardo da Vinci zajmował się doodlingiem? W trakcie zajęć online poznasz zasady rysunku w typie doodle, a inspirację dla prac plastycznych zaczerpniesz z pałacowych dekoracji. 

Termin: 12–14  stycznia, godz. 12.00

Dla kogo: młodzież 

Link do zajęć 12 stycznia: bit.ly/3ojvcKy

Link do zajęć 13 stycznia: bit.ly/35lisf7

Link do zajęć 14 stycznia: bit.ly/2LprNLI

 

  1. Królewski Ogród Światła – spacery z edukatorem

Zwiedź z nami Królewski Ogród Światła, a dowiesz się, ile światełek rozbłyska na wilanowskiej plenerowej wystawie oraz jakie znaczenia niosą wilanowskie dekoracje.

Termin: 11–15 stycznia, godz. 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00

Dla kogo: rodziny z dziećmi

Gdzie: park, spotkanie przy kasie, liczba miejsc ograniczona – wejściówki do pobrania w miarę dostępności miejsc na: https://bilety.wilanow-palac.pl/

  1. Lekcje muzealne online dla grup

Zajęcia online ze stałej oferty edukacyjnej dla grup (liczba lekcji ograniczona).

Dla kogo: dla szkół uczestniczących w akcji „Zima w mieście” oraz rodzin.

Uwaga: pula bezpłatnych lekcji została wyczerpana.

{"register":{"columns":[]}}