W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odznaczenia i medale dla nauczycieli szkół artystycznych z okazji Dnia Edukacji Narodowej

11.10.2023

„W dniu nauczycielskiego święta dziękuję Państwu za ofiarną i owocną pracę. Życzę Państwu, abyście zawsze czerpali z niej przede wszystkim satysfakcję i motywację do rozwoju; aby podopieczni byli dla Was źródłem radości i inspiracją na każdy kolejny dzień. (…) Odznaczenia oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które będę miała przyjemność wręczyć, stanowią wyraz uznania dla Państwa znakomitych pedagogicznych dokonań” – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie. Medalami, odznakami i nagrodami przyznanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także odznaczeniami państwowymi oraz Medalami Komisji Edukacji Narodowej zostało uhonorowanych sześćdziesięciu pedagogów szkół artystycznych.

Odznaczenia i medale dla nauczycieli szkół artystycznych z okazji Dnia Edukacji Narodowej, fot. Monika Matejuk

Wiceminister Wanda Zwinogrodzka podsumowała działalność inwestycyjną Ministerstwa w zakresie szkolnictwa artystycznego w ostatnich ośmiu latach.

Możemy z radością zakomunikować, że w latach 2016-2023 przekazaliśmy w ramach środków budżetowych niemal 689 milionów zł na zadania związane z rozwojem infrastruktury szkół artystycznych. Zrealizowano 575 inwestycji w zakresie budowy i modernizacji obiektów dydaktycznych oraz na zakup wyposażenia dla szkół artystycznych – przekazała podsekretarz stanu w MKiDN.

Wskazując na zakres udzielonego wsparcia, wiceminister poinformowała, że w ramach programu MKiDN „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego” w latach 2016-2023 przyznano 73 dotacje na inwestycje związane z budową, remontem czy modernizacją budynków na łączną kwotę 77 mln zł.

W ostatnich latach zrealizowaliśmy ze środków budżetowych oraz Unii Europejskiej 25 inwestycji w szkołach artystycznych polegających na budowie nowych sal koncertowych lub ich gruntownej przebudowie i modernizacji. Dzięki temu powstało ponad 5 000 nowych lub gruntownie zmodernizowanych miejsc w salach koncertowych. Szczególnie cenne są rozbudowy szkół w mniejszych ośrodkach, w których dostęp do nowoczesnej infrastruktury kultury jest ograniczony - podkreśliła.

Wiceminister Zwinogrodzka przypomniała również, że w 2023 r. zostanie zakończona realizacja zadania inwestycyjnego pod nazwą „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce”, obejmującego 187 budynków w 139 placówkach edukacyjnych w całym kraju.

To przedsięwzięcie wyjątkowe w skali europejskiej i pierwsze systemowe rozwiązanie dla sektora publicznego realizowane w Polsce - podkreśliła.

Podsekretarz stanu w MKiDN zaznaczyła, że wraz z początkiem bieżącego roku szkolnego udało się osiągnąć ważny etap w kształtowaniu odnowionego systemu szkolnictwa artystycznego.

Od 1 września działają nowe czteroletnie ogólnokształcące szkoły muzyczne II stopnia, a edukacja plastyczna w całości jest realizowana w liceach sztuk plastycznych. W ten sposób zakończyliśmy dostosowanie modelu szkolnictwa artystycznego do nowego ustroju szkół powszechnych. Jestem przekonana, że działający obecnie system jest efektywny i dobrze odpowiada potrzebom młodzieży – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. 

Wskazując na wprowadzone zmiany, Wanda Zwinogrodzka zwróciła również uwagę, że obecny rok szkolny rozpoczął się z nowymi ramowymi planami nauczania i podstawami programowymi kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego.

Celem naszych działań w zakresie podstaw programowych było ich ujednolicenie i oparcie na założeniach Krajowych Ram Kwalifikacji. Obecny, bardziej uogólniony kształt podstaw programowych pozwala w zdecydowanie większym stopniu na tworzenie autorskich programów nauczania. Jednocześnie przyjęliśmy zasadę, że dotychczas funkcjonujące programy nie powinny podlegać znacznym zmianom w związku z nowelizacją przepisów nadrzędnych. Nowe ramowe plany nauczania wychodzą naprzeciw potrzebom uczniów – podkreśliła.

Podsumowując, wiceminister Zwinogrodzka przekazała, że szkolnictwo artystyczne uczestniczy również w procesach dotyczących systemu edukacji – uczniowie oraz nauczyciele są objęci programem „Laptop dla ucznia” w identycznym zakresie, jak w przypadku powszechnych szkół podstawowych, a nauczycielom szkół artystycznych zostały przyznane okolicznościowe gratyfikacje z okazji dzisiejszego święta, tak jak wszystkim pedagogom.

Medale i odznaczenia

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie sześćdziesięciu przedstawicieli szkół artystycznych zostało uhonorowanych za swoje zasługi. Wśród przyznanych nagród i odznaczeń były 24 nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 29 odznaczeń prezydenckich, w tym jeden Złoty Krzyż Zasługi i 28 Medali za Długoletnią Służbę oraz 8 Medali Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczystość uświetnił występ Krzysztofa Wiercińskiego – studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, który wykonał Wielki Polonez Es-dur op. 22 F. Chopina oraz koncert w wykonaniu Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka, czyli Polish Violin Duo.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}