W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt „Kultura bez Barier”

Finał projektu Kultura bez barier – publikacja pn. Model dostępnej kultury

Po niemal trzech latach zakończył się projekt Kultura bez barier (2021-2023) – przedsięwzięcie współrealizowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundację Kultury bez Barier i niemieckie Kompetenzzentrum für Kulturelle Bildung im Alter und inklusive Kultur.

W ramach projektu powstał Model zapewniania dostępnej oferty kulturalnej – dokument stanowiący zbiór zaleceń, narzędzi i dobrych praktyk służących poprawie dostępności ich oferty kulturalnej dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. 164 instytucje kultury z całej Polski, wyłonione w konkursie grantowym, otrzymały ponad 25 mln zł na testowe wdrożenie Modelu. Dziś ostateczna wersja publikacji zostaje udostępniona dla wszystkich zainteresowanych instytucji kultury – zachęcamy do zapoznania się i stosowania!

Projekt "Kultura bez barier" finansowany ze środków Unii Europejskiej (zestaw logotypów, od lewej: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska)

Główna część publikacji, Model zapewniania dostępności oferty i zasobów instytucji kultury osobom ze szczególnymi potrzebami, została przetłumaczona na polski język migowy i znajduje się na kanale YouTube PFRON [link: https://www.youtube.com/playlist?list=PLg3lO9VdiigBXpq2UJt-7uRotwH5UKizn

Pozostałe części komplementarnie pogłębiają ujętą w niej wiedzę, pozwalając w kompleksowy sposób podejść do dostępności w instytucji kultury. Są to:

  • Instrukcja opisująca te zagadnienia od technicznej strony,
  • Dobre praktyki prezentujące najlepsze rozwiązania wdrożone przez instytucje kultury podczas testów,
  • Rekomendacje pomagające zapewnić trwałość i przyszłościowy rozwój wcielonych w życie rozwiązań.

Zawartość publikacji pozwala wdrażać Model w instytucjach kultury o zróżnicowanej ofercie – m.in. w bibliotekach, domach kultury, teatrach, muzeach – i znajdujących się na różnych etapach udostępniania ich oferty – od kompletnych początków po uzupełnianie już funkcjonujących rozwiązań.

Więcej informacji na temat projektu Kultura bez barier i Modelu dostępnej kultury znajduje się na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. [link: https://kultura-bez-barier.pfron.org.pl/].

Na kanale YouTube PFRON znajdują się filmy podsumowujące projekty opisane w części publikacji dotyczącej dobrych praktyk:

Projekt pn. Kultura bez barier realizowany był w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

Materiały

publikacja pn. Model dostępnej kultury (.pdf)
{"register":{"columns":[]}}