W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świętujemy 1000-lecie Koronacji Bolesława Chrobrego

25.04.2025

Z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego 25 kwietnia br. odbyło się uroczyste Zgromadzenie Posłów i Senatorów. W wydarzeniu z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych uczestniczyła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Uroczystość odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Mieczysława Łopatki w Gnieźnie.

Świętujemy 1000-lecie Koronacji Bolesława Chrobrego, fot. Danuta Matloch/MKiDN

1000. rocznica koronacji pierwszych królów Polski – Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta – została upamiętniona uchwałą Sejmu i Senatu.

1000-lecie Koronacji Bolesława Chrobrego na Króla Polski

Wiosną 1025 roku książę Bolesław, nazwany później Chrobrym, dopełnił aktu koronacji królewskiej, stając się w ten sposób pierwszym namaszczonym na króla władcą Polski. Żaden kronikarz nie podał daty dziennej ani miejsca tego wydarzenia. Na podstawie pośrednich danych z dużym prawdopodobieństwem można wskazać na datę 18 kwietnia 1025 roku i przypadającą tego dnia Wielkanoc. Miejscem koronacji prawdopodobnie była natomiast Archikatedra w Gnieźnie, związana z kultem świętego Wojciecha.

Symboliczny blask królewskiej korony towarzyszył księciu Bolesławowi już od ćwierć wieku, odkąd na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku cesarz Otto III nałożył mu na głowę swój własny diadem. Podjęte wówczas starania o zgodę na koronację nie doszły wówczas do skutku – dążeniom przeszkodziła m.in. śmierć życzliwego Polsce cesarza Ottona III oraz konflikt z jego następcą Henrykiem II.

Koronacja z 1025 roku, czyniąca z monarchy pomazańca bożego, była aktem politycznym, a także manifestacją woli niepodległości i suwerenności młodego państwa polskiego. Polskę zaczęto odtąd określać i opisywać jako królestwo. W tym samym roku koronowano również Mieszka II, syna Bolesława I Chrobrego. Według ustaleń historyków miało to miejsce 25 grudnia, także w Gnieźnie. Kolejna koronacja potwierdziła trwałość i niepodległość państwa polskiego.

24 lipca 2024 roku Sejmu RP podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie.

Uchwała Sejmu RP z dnia 24 lipca 2024 roku

Zapoznaj się z programem obchodów 1000-lecia Koronacji Bolesława Chrobrego, przygotowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 

https://www.gov.pl/web/kultura/1000-lecie-koronacji-boleslawa-chrobrego-i-500-lecie-holdu-pruskiego

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}