W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego i 100-lecie Bitwy Warszawskiej

15.08.2020

Uroczysta odprawa wart przed grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, to główne wydarzenie centralnych obchodów święta Wojska Polskiego, które w tym roku – ze względu na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej – ma szczególny charakter. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wraz z prezydentem RP Andrzejem Dudą, przedstawicielami najwyższych władz państwowych, dowódcami Sił Zbrojnych i gościem specjalnym – sekretarzem stanu USA Mike’iem Pompeo wziął udział w uroczystości, która zakończyła się złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego i 100-lecie Bitwy Warszawskiej, fot. Danuta Matloch

Prezydent RP Andrzej Duda w przemówieniu podkreślił, że setna rocznica wielkiej wiktorii warszawskiej i święto Wojska Polskiego to ważny dzień, w którym dziękujemy za służbę naszym żołnierzom, oddajemy hołd wszystkim poległym za ojczyznę, ale także wspominamy tamten trudny, dramatyczny czas, ale zarazem niezwykle ważny w historii naszego kraju.

Nie byłoby dzisiejszej Polski, gdyby nie te wszystkie wiktorie, gdyby nie bohaterstwo na kartach historii zapisane, które przekazujemy młodym pokoleniom, mówiąc o tym i ucząc ich, co to znaczy nie mieć Polski, co to znaczy nie mieć ojczyzny, co to znaczy walczyć, przelewać krew. Ta Polska poznaczona jest krzyżami, ta Polska ufundowana jest krwią pokoleń, które o nią walczyły - powiedział prezydent.

Andrzej Duda dodał, że doskonale wiedzą dziś o tym polscy żołnierze i dlatego z podniesioną głową służą ojczyźnie, ciesząc się tym, że jest wolna i suwerenna, ale wiedząc o tym, że ta niepodległość i wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba ja pielęgnować, trzeba o nią dbać i trzeba być gotowym jej bronić. Prezydent podziękował również żołnierzom i ich najbliższym, a także cywilnym pracownikom Wojska Polskiego za wierną służbę dla Polski.

To właśnie dzięki waszemu męstwu, dzięki waszej służbie, dzisiaj w naszym kraju obecni są nasi sojusznicy i są z nami na tej uroczystości. Dzisiaj także i wojska państw NATO, w szczególności armii Stanów Zjednoczonych, wspierają nas także na terenie naszego kraju, po to, by Polska była jeszcze bezpieczniejsza - dodał prezydent.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który gościł dziś w Polskim Radiu 24 przypomniał, że Polska 100 lat temu stanęła wobec ogromnego zagrożenia.

Mamy dziś święto, bardzo ważny dzień. Obroniliśmy wtedy cywilizację europejską. To było wydarzenie, które skończyło się bardzo szczęśliwie, a było wielkim zagrożeniem dla naszej ojczyzny – powiedział Piotr Gliński.

Wicepremier przypomniał również, że pamięć o Bitwie Warszawskiej wciąż wymaga pielęgnacji, a promocja polskiego zwycięstwa sprzed 100 lat jest bardzo ważna.

O wojnie 1920 roku mówi się wciąż za mało. To skandal związany z latami komunizmu, ale po 1989 roku tę narrację związaną z Bitwą Warszawską też nie wszyscy widzą podobnie – podkreślił minister kultury.

Prof. Piotr Gliński zauważył również, że Bitwa Warszawska 1920 jest dowodem na to, że potrafimy się mobilizować i w sytuacjach bardzo trudnych zdawać egzamin.

Przed uroczystościami na placu Piłsudskiego wicepremier Piotr Gliński uczestniczył we mszy św. w Katedrze Polowej WP, odprawionej w intencji ojczyzny i polskich żołnierzy.

Wieczorem szef ministerstwa kultury obejrzy na PGE Narodowym widowisko multimedialne "1920. Wdzięczni Bohaterom", upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Transmisję z wydarzenia będzie można oglądać w telewizji i online.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}