W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca 2016

Białoruś jest jednym z największych beneficjentów polskiej współpracy rozwojowej.

Pomoc udzielona w 2016 roku koncentrowała się na trzech obszarach, takich jak: kapitał społeczny, dobre rządzenie oraz przedsiębiorczość i sektor B I prywatny. Ponadto kontynuowane były działania pomocowe w priorytecie demokracja i prawa człowieka.

Zrealizowane projekty poświęcone kapitałowi społecznemu służyły m.in. poprawie dostępu do usług społecznych oraz zwiększeniu integracji społecznej osób niepełnosprawnych, dzieci pozbawionych pieczy rodzicielskiej i osób żyjących z chorobami zakaźnymi. Białoruscy beneficjenci uczestniczyli w szkoleniach, warsztatach i wizytach studyjnych prowadzonych przez polskich specjalistów. Wybrane białoruskie ośrodki uzyskały wsparcie w postaci wyposażenia i przystosowania pomieszczeń do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Ratyfikowanie przez Białoruś Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych ONZ sprzyjało realizacji działań z zakresu edukacji włączającej, m.in. we współpracy z przedstawicielami Instytutu Edukacji Włączającej utworzonego w 2016 roku przy Uniwersytecie w Baranowiczach.

Ważnym kierunkiem współpracy rozwojowej na rzecz Białorusi było wsparcie przedsiębiorczości i sektora prywatnego. Aktualnie ok. siedemdziesiąt procent białoruskiej gospodarki jest własnością państwa, a rola sektora prywatnego, zwłaszcza mikro i małych przedsiębiorstw, pozostaje ograniczona. Uczestnikami zrealizowanych w 2016 r. projektów polskiej pomocy było kilkuset białoruskich przedsiębiorców i kilkaset osób zainteresowanych rozpoczęciem działalności gospodarczej. Szeroką ofertę szkoleń, wizyt studyjnych i usług doradczych uzupełniało wsparcie inwestycyjne dla wybranych mikroprzedsiębiorstw białoruskich, m.in. poprzez przekazanie środków na zakup maszyn i urządzeń. Podjęte działania przyczyniły się do intensyfikacji kontaktów pomiędzy białoruskimi i polskimi przedsiębiorcami oraz przyniosły pierwsze wymierne rezultaty, np. kontrakty i nowe miejsca pracy. Działania realizowane w zakresie wsparcia przedsiębiorczości i sektora prywatnego odpowiadały potrzebom rozwojowym wskazanym w Narodowej Strategii Społeczno‑Gospodarczego Rozwoju Białorusi do 2030 roku.

Łącznie ODA na rzecz Białorusi wyniosła 75,65 mln PLN.

{"register":{"columns":[]}}