W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca 2016

Etiopia jest partnerem priorytetowym dla polskiej współpracy rozwojowej od 2012 r. Oferowane przez polski rząd środki w ramach udzielanej Etiopii pomocy rozwojowej wpisują się we wspólne programowanie Unii Europejskiej. Sektory wsparcia zostały wybrane zgodnie z zasadami wspólnego programowania UE, zakładającymi podział zadań między donatorami oraz w oparciu o analizę potrzeb oraz sytuacji społeczno-gospodarczej kraju-biorcy pomocy rozwojowej.

W ten sposób określono główne sektory polskiej pomocy rozwojowej w Etiopii:

kapitał ludzki, ochrona środowiska, przedsiębiorczość i sektor prywatny. Łączna pomoc rozwojowa udzielona przez Polskę w roku 2016 wyniosła ok. 2 miliony złotych. Na tę kwotę złożyły się 2 przedsięwzięcia wdrożone przez polskie organizacje pozarządowe oraz 5 projektów zrealizowanych przez Ambasadę RP w Addis Abebie w ramach systemu małych grantów. W przypadku Etiopii tworzenie miejsc pracy oraz działania edukacyjne przyczyniają się do powstrzymania presji migracyjnej.

Znakomita część aktywności polskiej współpracy rozwojowej w Etiopii ma na celu wspieranie edukacji. Celem jest ułatwianie dostępu do edukacji i wyrównywanie szans. Co ważne, działania realizowane są w placówkach edukacyjnych, które zostały wybrane wspólnie z miejscowymi władzami.

W 2016 r. Polska kontynuowała wspieranie systemu edukacji w Etiopii poprzez instalację w szkołach oświetlenia zasilanego energią słoneczną. Pozwoliło to na oświetlenie 100 etiopskich szkół położonych na terenach wiejskich. Dzięki tego typu inwestycjom, prowadzonym od 2012 r., dzieci oraz dorośli z ubogich obszarów mogą uczyć się wieczorami.

W ramach systemowego wsparcia etiopskich służb ratowniczych przeszkolono kilka jednostek ratowniczo-gaśniczych w regionie Amhara oraz w Regionie Narodów, Narodowości i Ludów Południa. Działania, które zostały zapoczątkowane w 2015 r., mają na celu wzmocnienie zdolności operacyjnych w zakresie zapobiegania, reagowania oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych działalnością człowieka. W Etiopii występuje stosunkowo duże zagrożenie powodziami i osunięciami ziemi. W gęsto zabudowanych dzielnicach często zdarzają się pożary w wielopiętrowych budynkach. Dzięki szkoleniom i uzupełnieniu specjalistycznego wyposażenia strażaków, znacznie podniosły się ich skuteczność i poziom umiejętności zawodowych.

{"register":{"columns":[]}}