W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poprawa dostępu do infrastruktury sanitarnej i podniesienie świadomości z zakresu higieny mieszkańców powiatu Kébémer

Grupa kobiet siedzi i patrzy jak inna myje ręce

3135 uczniów z 20 szkół podstawowych na terenie gmin Kébémer, Ndande, Kab Gaye, Diokoul, Thiepp, Gueoul, Ngourane i Thiolom w departamencie Kébémer korzysta z powstałej w ramach projektu nowoczesnej infrastruktury sanitarnej – wielokabinowych toalet z umywalniami i dostępem do bieżącej wody. Wzrosły również standardy toalet w budynkach publicznych i prywatnych w gminach powiatu Kébémer. W wyniku 30-dniowego kursu budowlanego 20 robotników zyskało wyższe kwalifikacje w zakresie budowy, zgodnie z obowiązującymi normami technicznymi, infrastruktury sanitarnej. Dzieci ze szkół, w których powstała infrastruktura sanitarna, oraz dorośli mieszkańcy gmin poznali zasady higieny osobistej i korzystania z toalet. Przy każdej ze szkół powstały nadzorowane przez dyrektora zespoły o podlegającym rotacji składzie, odpowiedzialne za utrzymanie toalet oraz stałe podnoszenie poziomu higieny w gminie. Wyposażenie szkół w infrastrukturę sanitarną, działania edukacyjne związane z higieną oraz wzrost znaczenia w lokalnej społeczności struktur odpowiedzialnych za utrzymanie toalet zaowocowały wyższą frekwencją w szkołach, zwłaszcza wśród uczennic (w szkołach pozbawionych toalet i dostępu do wody uczennice w trakcie menstruacji najczęściej opuszczają zajęcia). 

Doświadczenia z podobnych projektów zrealizowanych w latach 2016 i 2017 dowodzą, że placówki dysponujące infrastrukturą sanitarną cieszą się dużą popularnością wśród rodziców podejmujących decyzję o wyborze szkoły dla dzieci – odnotowano w nich wyższy niż średnia dla całych gmin wzrost liczby uczniów w roku szkolnym 2018/2019 w porównaniu z wcześniejszymi latami. W dłuższej perspektywie projekt przyczyni się do zmniejszenia zachorowalności na choroby „brudnych rąk” wśród uczniów i personelu szkół, a także mieszkańców domów sąsiadujących ze szkołami.

REALIZATOR: Stowarzyszenie Towarzystwo NAVEGADORES

MIEJSCE REALIZACJI: Senegal, departament Kébémer, gminy: Kébémer, Ndande, Kab Gaye, Diokoul, Thiepp, Gueoul, Ngourane i Thiolom

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA: 607 658 PLN

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}