W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca 2016

Polska nieprzerwanie od 2010 r. angażuje się w pomoc na rzecz krajow rozwijających się w Afryce Wschodniej. Pomimo że Kenia jest największą i najbardziej zaawansowaną gospodarką w regionie Wschodniej i Centralnej Afryki, odpowiedzialną za 40% PKB Afryki Wschodniej, to nadal znajduje się w grupie „pozostałych krajów o niskim dochodzie” (DNB per capita poniżej 1045 USD w 2013 r.), określonej przez Komitet Pomocy Rozwojowej OECD. Kenia jest partnerem priorytetowym polskiej współpracy rozwojowej od 2012 r. Wszystkie projekty realizowane w jej ramach wpisują się w kenijski rządowy Drugi średniookresowy plan wdrażania strategii rozwoju do 2030 r. (Second Medium Term Plan 2013-2017 of Vision 2030), określający m.in. główne priorytety polityki

rozwojowej.

W 2016 r. polskie projekty pomocowe miały na celu umożliwienie edukacji oraz kształcenia zawodowego młodzieży, a także poprawę infrastruktury i wyposażenia ośrodków edukacyjnych. Polskie organizacje pozarządowe prowadziły działania wspierające przedsiębiorczość, szczególnie młodzieży i kobiet. Przykładem tego typu projektów była pomoc przy rozpoczęciu działalności gospodarczej grupie kobiet w Kiberze, dzielnicy nędzy w Nairobi.

Udzielono też wsparcia szkołom i przedszkolom na terenie okręgu Mbita, gdzie różnorodne projekty rozwojowe są realizowane już od kliku lat. MSZ sfinansowało także program opieki zdrowotnej w przychodni w Muthale w ramach Programu „Wolontariat Polska pomoc”.

W Kenii, podobnie jak w Etiopii, jest prowadzone szkolenie służb ratowniczych.

Łączna ODA na rzecz Kenii wyniosła 34,70 mln PLN

{"register":{"columns":[]}}