W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lepszy start dla osób niepełnosprawnych w Gruzji

21.07.2023

Dzięki projektom realizowanym ze środków „Polskiej pomocy” osoby niepełnosprawne i ich rodziny otrzymują kompleksowe wsparcie. Dzieci mogą skorzystać z różnorodnych form terapii w profesjonalnych gabinetach, a dorośli uczestniczyć w szkoleniach, które ułatwią im znalezienie pracy lub znaleźć zatrudnienie w kawiarni socjalnej.

Sala terapeutyczna wyposażona w sprzęty pomocne do prowadzenia zajęć: maty, huśtawki, tory przeszkód, drabinki. Na drabinkę wspina się dwójka dzieci przy asekuracji terapeutki.

Projekt „Dobry start. Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci niepełnosprawnych w Municypalitecie Zestafoni” realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie we współpracy z gruzińskim Stowarzyszeniem Orioni miał na celu stworzenie modelowych rozwiązań dla ciągłej i kompleksowej terapii dzieci niepełnosprawnych już od urodzenia. W ramach projektu działa 7 specjalistycznych gabinetów ze stanowiskami terapeutycznymi z zakresu: hydromasażu i masażu,  sensoplastyki i terapii ręki, muzykoterapii, fizjoterapii i elementów integracji sensorycznej, C-Eye i terapii mowy oraz komunikacji pozawerbalnej, terapii według Marii Montessori, terapii włączającej oraz terapii zachowań dla dzieci z autyzmem.

Polscy specjaliści przeszkolili gruzińskich terapeutów zatrudnionych w Centrum Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych. Materiały szkoleniowe udostępniono zainteresowanym instytucjom, organizacjom i urzędom, tak aby wypracowane w Zestafoni rozwiązania były wykorzystane w innych rejonach Gruzji. Centrum swoimi działaniami obejmować będzie nie tylko dzieci z rejonu Zestafoni, ale też z rejonu Terjoli i Charaguli. 

Do Stowarzyszenia Orioni wpłynęły zgłoszenia od rodziców blisko 100 najmłodszych dzieci z niepełnosprawnościami. W ramach projektu w pięciu przedszkolach uruchomiono gabinety terapii włączającej i przeszkolono nauczycieli z tych placówek. Aby umożliwić objęcie terapią i wsparciem jak największej liczby dzieci i ich rodzin z regionu, zakupiony zostanie również pojazd przystosowany do przewozu dzieci niepełnosprawnych.

 

Kolejne podejmowanie w tym obszarze działania wychodzą naprzeciw potrzebie budowania w Gruzji świadomości potrzeby zatrudniania osób niepełnosprawnych. Caritas Gruzja otworzył w 2023 roku pierwszą kawiarnię socjalną zatrudniającą osoby niepełnosprawne. Działa ona przy siedzibie głównej organizacji i jej celem, oprócz zatrudniania, jest również  szkolenie osób niepełnosprawnych na potrzeby gruzińskiego rynku pracy.

Kawiarnia socjalna funkcjonuje przy Centrum Kreatywnych Technologii powołanym w ramach Caritas Gruzja w 2022 roku, również przy współudziale Polskiej pomocy i z inicjatywy Ambasady RP w Tbilisi. Centrum wspiera młode osoby, wychowanków domów dziecka Caritas Gruzja oraz dzieci z rodzin o niskich dochodach poprzez profesjonalne szkolenia z zakresu projektowania gier komputerowych, grafiki komputerowej i innych umiejętności komputerowych, które w przyszłości pomogą im wejść na gruziński kreatywny rynek pracy.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}