W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc wspiera turystykę w Gruzji

17.07.2019

Oznakowanie szlaku SLADAMI MEGRELSKIEGO SULGUNI Lebarde fot_Fundacja_ICAD

Liczba turystów odwiedzających Gruzję rośnie systematycznie. Gruzińska gościnność, wspaniałe potrawy i wina, piękne góry oraz bogata natura stanowią zachętę do zwiedzania tej części Kaukazu. Od kilku lat dzięki bezpośrednim połączeniom lotniczym z Tbilisi kierunek ten staje się coraz bardziej popularny wśród polskich turystów. Dodatkowo, Gruzini taktują Polskę jako partnera godnego zaufania, który jest gotów dzielić się swoimi doświadczeniami. Dlatego też w ramach współpracy rozwojowej polscy eksperci różnych dziedzin dzielą się wiedzą z kaukaskimi koleżankami i kolegami po fachu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych współfinansuje działania nie tylko edukacyjne, medyczne, rehabilitacyjne, ale i turystyczne.  

Region Imeretia, Megrelia i Racha

Ponad czteroletnia współpraca z Fundacją ICAD, lokalnymi partnerami - organizacją Pro Motion Georgia i Toursim and Reality, a także lokalnymi władzami, przyniosła wymierne efekty dla regionów Imeretia, Megrelia i Racha. Szkolenia, utworzenie i oznakowanie szlaków turystycznych, a także przygotowanie materiałów promocyjnych to tylko niektóre działania mające na celu wsparcie lokalnej turystyki.

By zwiększyć potencjał turystyczny regionów Imeretia i Racha, słynących z upraw winorośli, oraz rozległej Megrelii, znanej z cytrusów i pól herbaty, zostały wyznaczone nowe szlaki trekkingowe, a istniejące oznaczenia poprawiono, by zachować ich czytelność. Oprócz tego najlepsi specjaliści gruzińscy i polscy przeszkolili ponad 100 mieszkańców, w tym głównie młodzież. W ten sposób zostali oni przygotowani do pracy w roli przewodnika turystycznego, osoby obsługującej ruch turystyczny czy też przedsiębiorcy prowadzącego działalność w sektorze turystycznym. 14 gospodarstw oraz trzy winiarnie skorzystały ze szkoleń z obsługi klienta oraz promocji produktu lokalnego w regionach oraz w mediach społecznościowych.

Dolina Truso

Jedną z największych atrakcji turystycznych regionu Mccheta-Mtianetia jest Dolina Truso. Ze względu na położenie u podnóża góry Kazbek, co roku odwiedzają ją dziesiątki tysięcy turystów. Dolina rozpoczyna się spektakularnym skalistym wąwozem rzeki Terek, a kończy przełęczą Truso. Prowadzą do niej dwie drogi, które tworzą spacerową pętlę dostępną dla turystów pieszych, konnych i zmotoryzowanych. Polska pomoc, chcąc zapewnić dostęp do atrakcji turystycznych Doliny Truso, wytyczyła nowy szlak, który objął górskie miejscowości, wąwóz i przełęcz Truso oraz historyczny kompleks Zakagori. Dzięki zaangażowaniu polskiej ambasady zwiększyła się dostępność Doliny dla chcących ją odwiedzić.

Park Narodowy Matchakhela

Polska wersja portalu National Geographic.pl[1] przedstawia 5 powodów, dla których warto odwiedzić Adżarię. Jednym z nich jest ekoturystyka i Park Narodowy Matchakhela z unikatowymi zasobami przyrodniczymi w skali świata.

Od 2018 r. Polska pomoc wraz z Fundacją Ekorozwój wspiera lokalne władze Autonomicznej Republiki Adżarii. Widoczne są już pierwsze efekty współpracy. Uruchomiono punkt informacyjno-edukacyjno-promocyjny w budynku dyrekcji Parku Narodowego Matchakhela oraz przeszkolono 30 mieszkańców regionu w zakresie rozwoju oferty agroturystycznej. Ponadto, turyści mogą wędrować nowo wyznaczonymi szlakami turystycznymi o łącznej długości ok. 26 km. Na terenie parku zamontowano także małą infrastrukturę turystyczną, m.in. miejsca biwakowe, komplety ław i stołów czy też tablice informacyjne. Turyści mogą również podziwiać dolinę Machakhela ze specjalnie przygotowanych punktów widokowych.  

Przygotowując się na wyprawę do Gruzji warto odwiedzić strony internetowe, które powstały w ramach inicjatywy wspieranej przez Polską pomoc:

Materiały

https://www.visitkuraisi.com
https://www.visitmartvili.com
https://www.visitoni.com.
https://www.fer.org.pl
Więcej informacji o realizacji działań można znaleźć na stronach internetowych:

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}