W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapobieganie niedożywieniu dzieci i kobiet karmiących w Senegalu

02.10.2020

Już drugi rok w Senegalu jest realizowany projekt „Zdrowo i lokalnie – zwalczanie i zapobieganie niedożywieniu u dzieci do lat 5, kobiet w ciąży i karmiących w Senegalu” Polskiej Misji Medycznej we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Urszulanek. Obecnie trwają prace remontowe apteki i budynku przychodni Thiaroye w Dakarze.

Kobieta z córeczką na plecach

Ściany przychodni są już pomalowane, a ławki w poczekalni - odnowione. Trwają prace nad montażem zbiornika na wodę, który będzie zabezpieczał ośrodek zdrowia w czasie suszy. Zakupiono już część wyposażenia na rzecz laboratorium prowadzonego przez siostry Urszulanki, niedługo sala do dożywiania  pacjentów ośrodka zostanie doposażona.

Oprócz prac remontowych, Polska Misja Medyczna z partnerami lokalnymi zaplanowała do końca roku realizacje szkoleń personelu przychodni na temat  zasad żywienia w stanach chorobowych oraz z zakresu zdrowego żywienia.

Dzięki realizacji projektu w 2019 r. w ośrodku zdrowia usunięto azbestowe zadaszenia przychodni, dobudowano salę do opatrunków, zakupiono sprzęt do laboratorium,  a także wyposażono salę do dożywiania w podstawowy sprzęt. Polska Misja Medyczna rozpoczęła szkolenia pracowników służby zdrowia oraz kobiety, które w lokalnych społecznościach pomogą w rozpoznawaniu osób niedożywionych.

„Projekt Zdrowo i lokalnie – zwalczanie  i zapobieganie niedożywieniu u dzieci do lat 5, kobiet w ciąży  i karmiących w Senegalu” realizowany jest także we współpracy ze Stowarzyszeniem Przychodni Katolickich w Senegalu.  Podejmowane działania służą zwalczaniu i zapobieganiu niedożywienia u najmłodszych dzieci oraz kobiet w ciąży i matek karmiących. Przychodnia w Thiaroye jest zlokalizowana na robotniczym przedmieściu Dakaru, które charakteryzuje niski poziom infrastruktury i higieny.

W Senegalu występuje kryzys żywnościowy. Niedożywienie nadal stanowi główny problem zdrowia publicznego. Poza niedostateczną wartością energetyczną w diecie mieszkańców przeważają produkty pochodzenia roślinnego. Jest ona oparta na jednym produkcie, co powoduje niedobór wielu składników pokarmowych. Zwalczanie i zapobieganie niedożywieniu jest priorytetem rządu Senegalu oraz krajów oferujących pomoc rozwojową temu krajowi.

Kryzys żywnościowy musi być rozpatrywany w szerszym kontekście zagrożeń, które narażają tamtejszą ludność również na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa oraz wznowieniem epidemii wirusa Ebola.

Projekt  „Zdrowo i lokalnie – zwalczanie  i zapobieganie niedożywieniu u dzieci do lat 5, kobiet w ciąży  i karmiących w Senegalu” jest finansowany ze środków Polskiej pomocy.

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}