W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co pyli w lipcu?

04.07.2023

Pyłki roślin należą do tzw. alergenów wziewnych, które oddziałują głównie na układ oddechowy, rzadziej wywołują objawy skórne.

lipiec

Upalna, sucha pogoda sprzyja pyleniu roślin, w związku z tym lipiec to jeden z trudniejszych okresów dla osób uczulonych na pyłki roślin.
Na pyłki traw alergicy powinni szczególnie uważać w naszym rejonie przez pierwsze dwie dekady lipca.
Najpóźniej spośród wszystkich roślin pyli bylica, ponieważ jej pyłki pojawiają się w powietrzu dopiero w drugiej dekadzie lipca.Im bliżej końca miesiąca, tym stężenie alergenów jest coraz wyższe, dlatego dopiero w III dekadzie lipca i na początku sierpnia pyłki najbardziej dokuczają alergikom. Uwaga! Największe stężenie pyłku bylicy jest tuż nad ziemią.
Stężenie pyłków pokrzywy jest dość wysokie przez cały lipiec, ale rzadko powoduje silne objawy.


W dwóch pierwszych dekadach lipca w całej Polsce w powietrzu utrzymuje się średnie stężenie pyłków szczawiu i wraz z końcem miesiąca stopniowo się zmniejsza.
Komosa rozwija się od lipca do sierpnia. Uczulenie na jej pyłek rzadko daje objawy alergiczne o dużym nasileniu.
Z kolei wysoka wilgotność gleby i wysoka temperatura powietrza sprzyja rozwojowi zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria, charakteryzujących się silnym działaniem alergicznym.


W poszczególnych latach sezony pylenia mogą znacznie różnić się od średnich wieloletnich. W związku z tym należy śledzić na bieżąco aktualne komunikaty dla alergików, które są dostępne m.in. na stronie
http://www.alergen.info.pl/

{"register":{"columns":[]}}