W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolski Dzień Tornistra

01.10.2021

Ogólnopolski Dzień Tornistra został ogłoszony w 2018 roku przez Ministra Edukacji Narodowej. Dzień ten został ustanowiony na rzecz edukacji prozdrowotnej ukierunkowanej na profilaktykę wad postawy.

Ogólnopolski Dzień Tornistra - Chłopiec z czerwonym plecakiem idzie w stronę zielonej trawy

Specjaliści podkreślają, że jednym z warunków właściwego rozwoju fizycznego dziecka jest kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Nieodpowiednie nawyki związane ze zbyt dużym obciążeniem pleców, spowodowanym ciężkim tornistrem oraz utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała, mogą przyczynić się do bólu kręgosłupa i zmniejszenia pojemności płuc. W związku z powyższym w przyszłości mogą pojawić się poważne schorzenia ortopedyczne i neurologiczne.

W celu ograniczenia wad postawy u dzieci Państwowa Inspekcja Sanitarna na terenie woj. kujawsko-pomorskiego realizuje od kilku lat, własne autorskie przedsięwzięcie edukacyjne pn. „Przyjazny tornister”. W ramach tej inicjatywy opracowane zostały materiały pomocnicze do realizacji zajęć przez nauczycieli (szkolnych realizatorów przedsięwzięcia).

Zainteresowanych przedsięwzięciem nauczycieli szkół podstawowych zapraszamy do kontaktu z odpowiednią terenowo Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Materiały

ulotka​_Zalecenia​_dot​_tornistra
ulotka​_Zalecenia​_dot​_tornistra.pdf 0.09MB
ulotka​_Zalecenia​_dla​_rodziców.
ulotka​_Zalecenia​_dla​_rodziców.pdf 0.16MB
{"register":{"columns":[]}}