W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

RÓŻOWY PAŹDZIERNIK 2023 MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI

04.10.2023

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month). W tym szczególnym okresie podejmuje się tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. W ramach kampanii, 15 października 2023 roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Różowa wstążka

Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. 

Samobadanie piersi jest bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, każda kobieta powinna wykonywać je regularnie, co miesiąc.

STAŃ PRZED LUSTREM OBSERWUJĄC SWOJE PIERSI, POSZUKAJ ZMIAN W KSZTAŁCIE, SYMETRII, ZARYSIE PIERSI.

  1. Opuść ręce swobodnie.
  2. Unieś ręce do góry.
  3. Załóż ręce za głowę.
  4. Oprzyj ręce na biodrach.
  5. Oprzyj silnie ręce na biodrach, jednocześnie pochyl tułów do przodu.
  6. Uciskając brodawkę, sprawdź czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
  7. Wykonując ruchy spiralne opuszkami palców, uciskaj pierś i jej okolice, poszukaj zgrubień i guzków. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych w okolicach pachowych.
  8. Badanie powtórz w pozycji leżącej.
  9. Powtórz wszystkie czynności badając drugą pierś.

Co powinno mnie zaniepokoić?

  1. zmiana wielkości i kształtu piersi nieustępująca po miesiączce,
  2. guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,
  3. zmiana koloru skóry piersi,
  4. wciąganie skóry piersi,
  5. pomarszczenie lub łuszczenie się̨ skóry piersi.

Mammografia

Mammografia jest badaniem bezpiecznym, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Wykonanie mammografii trwa kilka minut.

MAMMOGRAFIA UMOŻLIWIA WYKRYCIE ZMIAN NOWOTWOROWYCH WE WCZESNEJ FAZIE CHOROBY, CO POZWALA NA SKUTECZNIEJSZE LECZENIE.W ramach profilaktyki raka piersi NFZ zaprasza wszystkie kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne.

Ważne informacje:

Planuję długie życie – profilaktyka raka piersi

Profilaktyka raka piersi

Programy profilaktyczne

Wideo

{"register":{"columns":[]}}