W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rezerwaty przyrody

Ochroną przyrody w formie rezerwatu w myśl art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody  mogą zostać objęte obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Uznanie za rezerwat przyrody następuje w drodze aktu prawa miejscowego w formie zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Zarządzenie to określa m.in. nazwę rezerwatu, jego położenie lub przebieg granicy i otulinę (jeżeli została wyznaczona), cele ochrony, a także sprawującego nadzór nad rezerwatem. Regionalny dyrektor ochrony środowiska, w drodze aktu prawa miejscowego w formie zarządzenia, po zasięgnięciu opinii regionalnej rady ochrony przyrody, może zwiększyć obszar rezerwatu przyrody, zmienić cele ochrony, a w razie bezpowrotnej utraty wartości przyrodniczych, dla których rezerwat został powołany - zmniejszyć obszar albo zlikwidować rezerwat przyrody.

Obecnie na terenie województwa mazowieckiego sieć rezerwatów przyrody tworzy 190 obiektów o łącznej powierzchni przekraczającej 19 400 ha. Największym jest Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego, którego powierzchnia przekracza 900 ha, natomiast najmniejszym jest rezerwat Sadkowice, którego powierzchnia wynosi zaledwie 0,7 ha. Pod względem powierzchni i liczby przeważają rezerwaty leśne. Rozmieszczenie rezerwatów na terenie województwa nie jest równomierne - największe zagęszczenie występuje w środkowej części województwa, najmniejsze zaś w jego części północnej. Pod względem własności gruntu przeważa własność Skarbu Państwa (170 obiektów), ponadto w 19 rezerwatach występuje własność prywatna i w 9 własność samorządowa. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody dla rezerwatów przyrody sporządza się i realizuje plan ochrony, który, stosownie do art. 20 ust. 1 tej ustawy, obowiązuje przez okres 20 lat.

Projekt planu ochrony, w myśl art. 19 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, sporządza regionalny dyrektor ochrony środowiska lub, po uzgodnieniu z tym organem, zarządzający rezerwatem albo sprawujący nadzór nad rezerwatem. Ustanowienie planu ochrony, zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy o ochronie przyrody, następuje w drodze aktu prawa miejscowego w formie zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Ustanowiony plan ochrony może być zmieniony tylko i wyłącznie w przypadku, gdy wynika to z potrzeb ochrony przyrody.

Wśród znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego rezerwatów przyrody 69 posiada plany ochrony (ich lista znajduje się w dolnej częsci strony).

Spośród 190 rezerwatów przyrody województwa mazowieckiego, 55 zostało udostępnionych społeczeństwu (ich lista znajduje się w dolnej częsci strony). Dla pozostałych 135 rezerwatów obowiązuje, ustalony przez ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, zakaz wejścia na ich teren.

Pamiętaj!!!!

Przed wejściem na teren rezerwatu upewnij się, czy jego obszar udostępniony został dla zwiedzających i zapoznaj się z warunkami, na jakich został dopuszczony do korzystania.

 

Jeziorko Czerniakowskie Las Bielański Wyspy Zawadowskie Olszynka Grochowska Morysin
Las Natoliński Las Kabacki Rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego Kalinowa łąka Stawy Raszynskie

Materiały

Lista rezerwatów udostępnionych społeczeństwu
Rezerwaty​_​_udostepnienie​_22032024.doc 0.15MB
Lista rezerwatów przyrody, dla których ustanowiono plany ochrony
Rezerwaty​_plany​_ochrony​_grudzień​_2022.doc 0.15MB
{"register":{"columns":[]}}