W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

O SP ZOZ MSWiA w Opolu

Misją Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Opolu jest: Najwyższa jakość świadczeń medycznych. Nieustanne dążenie do doskonałości.

Szanowni Państwo,

Placówka  służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych powstała w momencie utworzenia województwa opolskiego, czyli w połowie 1950 roku. Dniem rozpoczęcia działalności WYDZIAŁU ZDROWIA I POLIKLINIKI w budynku przy ul. Krakowskiej 44 był dzień 1 lipca 1950 roku.

Po uruchomieniu funkcjonowało kilka poradni, laboratorium analityczne, gabinet stomatologiczny, gabinet fizykoterapii, komisja lekarska, apteka. Zatrudnionych wówczas było niespełna 30 osób. Z biegiem lat, kiedy poszerzał się zakres świadczonych usług medycznych, powstawały kolejne poradnie specjalistyczne, wzrastała również liczba pracowników.

W roku 1955 na II piętrze Polikliniki została utworzona izba chorych z bazą 25 łóżek. W latach 1969-70 budynek polikliniki został poddany gruntownemu remontowi, po którym od 1971 roku rozpoczął funkcjonowanie 44-łóżkowy wieloprofilowy oddział szpitalny, usytuowany na III piętrze.

W lipcu 1974 roku na szczeblu centralnym zapadła decyzja o budowie szpitala MSW w Opolu. Prace budowlane rozpoczęły się 1 marca 1976 r. i w ciągu zaledwie 2 lat powstał IV-piętrowy budynek z przeznaczeniem na 150 łóżek w podstawowych oddziałach szpitalnych. Szpital powstał pomiędzy budynkiem polikliniki a budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji i rozpoczął działalność w dniu 5 marca 1978 roku.

W 1997 roku w czasie „powodzi tysiąclecia” także i my byliśmy zmuszeni do podjęcia walki z wielką wodą a później jak najszybszego naprawienia szkód jakie spowodowała. Pomimo problemów świadczyliśmy w tym czasie pomoc innym poszkodowanym mieszkańcom miasta.

Dnia 01 października 1998 r. uzyskaliśmy status jednostki samodzielnej. W latach następnych ze struktury organizacyjnej wyłączona została przychodnia stomatologiczna, portiernia szpitala, apteka otwarta, laboratorium, zespół lekarzy pierwszego kontaktu, pralnia szpitalna, zakład usprawniania leczniczego.

W lecznictwie otwartym usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej świadczone są przez zespół lekarzy i pielęgniarek powołany ponownie od stycznia 2004r. Specjalistyczną opiekę zdrowotną realizują lekarze i pielęgniarki zatrudnieni w siedemnastu poradniach. W budynku Przychodni aktualnie funkcjonują cztery pracownie diagnostyczne, a ponadto 15 poradni specjalistycznych, Wojewódzka Komisja Lekarska,, zespół lekarzy stomatologów i utworzona w 1999 roku rejestracja centralna.    

     logo sp zoz

Służba zdrowia resortu MSWiA  zawsze była postrzegana jako dobrze zorganizowana, zapewniająca wysoką jakość usług medycznych oraz komfortowe warunki leczenia.

{"register":{"columns":[]}}