W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Paszport tymczasowy dla osoby pełnoletniej

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego możesz złożyć w dowolnym urzędzie konsularnym RP. Pamiętaj, że nowy paszport tymczasowy odbierzesz w tym samym urzędzie, w którym składasz wniosek.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego musisz złożyć osobiście.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku o wydanie paszportu tymczasowego umów się za pomocą systemu e-konsulat. Co do zasady nie ma możliwości umówienia wizyty paszportowej przez e-mail lub telefon.

PAMIĘTAJ! Kilka dni przed wizytą paszportową otrzymasz automatyczną wiadomość z adresu ekonsulat@msz.pl ​​​​​​z przypomnieniem o zbliżającym się terminie. Będzie tam też link do samodzielnego odwołania wizyty, jeśli nie chcesz / nie możesz wziąć w niej udziału.
 

Jakie dokumenty musisz złożyć?
  • Wniosek o wydanie przez Konsula RP paszportu tymczasowgo złożysz w formie elektronicznej, w czasie wizyty paszportowej. Pracownik konsularny wypełni wniosek przy użyciu elektronicznego formularza, a Ty potwierdzisz prawidłowość danych, składając podpis na przeznaczonym do tego urządzeniu (Signature Pad).
  • Kolorową fotografię biometryczną – dowiedz się, jak powinno wyglądać zdjęcie.
    Dołączenie fotografii do wniosku jest obowiązkowe. Nie ma późniejszej możliwości wymiany zdjęcia. Jeżeli fotografia nie zostanie załączona do wniosku, bądź nie będzie spełniała wymogów, wówczas organ paszportowy wydaje wnioskodawcy informację o nieprzyjęciu wniosku paszportowego.
  • Jeśli posiadasz ciągle ważny dokument paszportowy lub ważny dowód osobisty – musisz go okazać w trakcie wizyty (art. 38 ust. 1 ustawy o dokumentach paszportowych); posłuży to potwierdzeniu Twojej tożsamość i obywatelstwa polskiego.

PAMIĘTAJ! W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do Twojej tożsamości lub obywatelstwa, albo innych danych potrzebnych do złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego, konsul może poprosić o przedłożenie dodatkowych dokumentów, określonych w ustawie o dokumentach paszportowych.

 

 

Ile zapłacisz?
  1. Opłata za wydanie paszportu tymczasowego na czas oczekiwania na doręczenie paszportu biometrycznego wynosi 14 GBP.
  2. Opłata za wydanie paszportu tymczasowego w innym celu, niż na czas oczekiwania na doręczenie paszportu biometrycznego, wynosi 35 GBP.
  3. Opłaty przyjmowane są w kasie urzędu w momencie składania wniosku.
  4. Akceptowane formy płatności to: gotówka, karty kredytowe i debetowe, czek (tylko w Wydziale Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Londynie).
Jaki jest termin realizacji sprawy?

Paszport tymczasowy otrzymasz tak szybko, jak to możliwe, jednak nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia złożenia wniosku.

Istnieje możliwość zawnioskowania o wydanie paszportu tymczasowego w trybie pilnym, co wiąże się z koniecznością wniesienia dodatkowej opłaty – więcej informacji w zakładce opłaty konsularne

PAMIĘTAJ! Jeżeli planujesz podróż do innego kraju na podstawie paszportu tymczasowego, sprawdź aktualne przepisy określające zasady wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium tego kraju. Upewnij się, czy będziesz mógł przekroczyć granicę na podstawie paszportu tymczasowego oraz jaki jest wymagany okres jego ważności (przy wjeździe i wyjeździe). Pracownicy polskich urzędów konsularnych nie udzielają informacji nt. przepisów wjazdowych/wyjazdowych innych krajów.

Jak odbierzesz gotowy paszport tymczasowy?

Paszport tymczasowy odbierzesz osobiście w urzędzie, w którym złożyłeś wniosek.

W dniu odbioru nowego dokumentu przynieś poprzedni paszport (albo paszport tymczasowy) do urzędu – zostanie on anulowany (z wyłączeniem stron zawierających ważne wizy) i zwrócony.

PAMIĘTAJ! W szczególnie uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w warunkach szczególnie utrudnionego dojazdu do urzędu konsularnego, konsul może (ale nie musi) odstąpić od wymogu osobistego odbioru dokumentu paszportowego. Omów tę kwestię podczas składania wniosku paszportowego.

Konsul prześle paszport tymczasowy pod wskazany adres za pośrednictwem operatora wykonującego usługi pocztowe lub przewozowe, o ile jest to możliwe z zachowaniem bezpieczeństwa przekazywanego dokumentu.

PAMIĘTAJ! Jeśli jako sposób odbioru nowego paszportu tymczasowego wybrałeś przesyłkę i wiesz, że nowy paszport tymczasowy jest już gotowy – prześlij konsulowi swój dotychczasowy paszport (lub odpowiednio – paszport tymczasowy) w celu jego anulowania. Konsul zwróci Ci anulowany dokument, przesyłając go wraz z nowym paszportem tymczasowym. Pamiętaj, że obywatel nie może być w posiadaniu dwóch ważnych paszportów.

PAMIĘTAJ! Konsul nie wysyła paszportów tymczasowych do obywatela przebywającego poza obszarem kompetencji urzędu konsularnego, który przyjął wniosek. Nie ma także możliwości wysłania paszportu tymczasowego wydanego przez krajowy organ paszportowy (wojewodę) do osoby przebywającej za granicą.

 

Jak możesz się odwołać?

Konsul odmawia wydania dokumentu paszportowego na wniosek:

  • sądu prowadzącego przeciwko osobie ubiegającej się o paszport postępowanie w sprawie karnej lub postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe, postępowanie w sprawie nieletniego lub postępowanie cywilne,
  • organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze, organu postępowania wykonawczego w sprawie karnej, w tym o przestępstwo skarbowe, przeciwko osobie ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego.

PAMIĘTAJ! W tych dwóch przypadkach nie możesz odwołać się od decyzji konsula o odmowie wydania dokumentu paszportowego do ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Konsul odmawia wydania dokumentu paszportowego także w przypadku, gdy:

  • na podstawie przedłożonych dokumentów i dostępnych rejestrów nie może potwierdzić zamieszczanych w paszporcie danych osoby ubiegającej się o ten dokument, wskazanych we wniosku o wydanie paszportu,
  • na podstawie przedłożonych dokumentów i dostępnych rejestrów nie może potwierdzić obywatelstwa osoby ubiegającej się o wydanie paszportu,
  • gdy wnioskodawca nie wniósł wymaganej opłaty za paszport,
  • nie została wyrażona zgoda rodziców / opiekunów prawnych / kuratora na wydanie dokumentu paszportowego małoletniemu lub nie zostało przedłożone odpowiednie orzeczenie sądu.

Jeśli konsul wyda Ci decyzję o odmowie wydania paszportu tymczasowego, to możesz się od tej decyzji odwołać za pośrednictwem konsula, do ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę otrzymać paszport tymczasowy?

Paszport tymczasowy mogą otrzymać osoby:

  • przebywające poza granicami RP, na czas oczekiwania na odbiór paszportu (jeśli wyrażą takie życzenie i złożą wniosek o wydanie tego dokumentu),
  • od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy,
  • w nagłych przypadkach:
  1. na powrót do miejsca stałego pobytu,
  2. związanych z chorobą,
  3. związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny,
  4. związanych z prowadzoną działalnością zawodową,
  5. związanych z realizacją obowiązku nauki przez osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych lub posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych, które nie ukończyły 18. roku życia, z rozwojem ich indywidualnych umiejętności lub w razie konieczności zapewnienia tym osobom opieki;
  6. przebywające poza granicami RP, którym nie nadano numeru PESEL, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeśli okoliczności uniemożliwiają lub znacznie utrudniają nadanie numeru PESEL, a wydanie paszportu tymczasowego jest niezbędne ze względu na ochronę istotnych praw i interesów osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy.

Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej jednak niż przez 365 dni od daty jego wydania.

Zgubiłem paszport. Co mam zrobić?

Jeśli utraciłeś swój paszport lub paszport tymczasowy musisz powiadomić o tym niezwłocznie organ paszportowy – za granicą organem paszportowym jest konsul. Szczegóły dot. zgłoszenia utraty dokumentu paszportowego znajdziesz TUTAJ

PAMIĘTAJ! Jeśli odnajdziesz paszport, którego utratę zgłosiłeś w urzędzie konsularnym, powinieneś niezwłocznie ten dokument zwrócić organowi paszportowemu (za granicą – konsulowi).

Czy mogę złożyć wniosek o paszport tymczasowy, jeżeli zgubiłem dowód osobisty, a w Polsce mam do odbioru nowy paszport 10-letni?

Możesz złożyć u konsula wniosek o wydanie paszportu tymczasowego na powrót do kraju. Pamiętaj, by udając się do urzędu (w kraju) po odbiór nowego paszportu, zabrać ze sobą paszport tymczasowy wydany przez konsula.

{"register":{"columns":[]}}