Powrót

GIS inauguruje autorski program „Senior w roli głównej” skierowany do osób starszych

banner pokazujący dwójkę seniorów siedzących obok siebie oraz hasło programu

„Senior w roli głównej” to autorski program Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który jest kompleksową odpowiedzią na wyzwania zdrowotne związane ze starzeniem się społeczeństwa.

Na podstawie analizy sytuacji demograficznej i epidemiologicznej program identyfikuje priorytetowe obszary wymagające interwencji oraz proponuje działania ukierunkowane na poprawę jakości życia seniorów.

Program „Senior w roli głównej” kładzie nacisk na najważniejsze aspekty zdrowego stylu życia obejmujące m.in.:

  • zdrowe odżywianie i właściwe dokonywanie codziennych wyborów żywieniowych wspierających zdrowie,
  • aktywność fizyczną, czyli bezpieczny ruch i ćwiczenia dostosowane do możliwości seniorów,
  • wsparcie dobrostanu i zdrowia psychicznego w starszym wieku,
  • umiejętności treningu funkcji poznawczych, ale też wczesnego rozpoznania zmian otępiennych,
  • profilaktykę chorób zakaźnych, w tym rzetelną informacji na temat szczepień i obalenie mitów na ich temat,
  • naukę krytycznego myślenia, by nie ulegać dezinformacji zdrowotnej i bezpiecznie korzystać
    z Internetu.
     

Dlaczego realizujemy ten program

Programem „Senior w roli głównej” chcemy zwiększyć poziom kompetencji zdrowotnych seniorów poprzez dostarczenie wiedzy opartej na dowodach naukowych.
Ufamy, że nasz program może realnie przyczynić się do wzmocnienia samodzielności, sprawczości, a także dobrostanu osób starszych. Naszym celem jest dotarcie z wiedzą do jak największej grupy seniorów i zaktywizowanie ich do działania na rzecz wzmacniania zdrowia - fizycznego i psychicznego.
Inicjatywa w sposób kompleksowy odpowiada na wyzwania zdrowotne związane ze starzeniem się społeczeństwa i ma na celu poprawę jakości życia osób starszych w Polsce.
 

Do kogo kierujemy program

Program jest adresowany do osób w wieku 60+, niezależnie od miejsca zamieszkania, poziomu wykształcenia czy statusu społecznego. Do udziału zapraszamy seniorów oraz organizacje i instytucje działające na rzecz seniorów (m.in. Uniwersytety Trzeciego Wieku, stowarzyszenia zrzeszające seniorów, domy kultury, kluby itp.).
 

Realizacja programu

Program będzie koordynowany przez jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej - Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z wojewódzkimi i powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi. Realizacją programu zajmą się organizacje zajmujące się aktywizacją seniorów, w ścisłej współpracy z koordynatorami z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Organizacje podejmujące działania skierowane do seniorów, zainteresowane uczestnictwem w programie, mogą zgłaszać się do jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej na terenie swoich powiatów lub województw. 

Lista jednostek PIS dostępna jest pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gis/stacje-sanitarno-epidemiologiczne.

Partnerzy merytoryczni

Program został opracowany we współpracy z ekspertami z Ministerstwa Zdrowia, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz NASK – Państwowego Instytutu Badawczego.

Program został ujęty w rządowym dokumencie: „Krajowy Program Działań wobec Chorób Otępiennych - polityka publiczna do roku 2030”.
 

{"register":{"columns":[]}}