W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych

27.05.2020

20 maja 2020 roku zniknęły ze sprzedaży papierosy smakowe, w tym papierosy mentolowe i z mentolową kapsułką, a także tytoń smakowy do samodzielnego skręcania papierosów.

dwa papierosy i liść mięty

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych (i ogólnie smakowych) jest wynikiem przyjętej w 2014 roku dyrektywy UE, której celem jest ograniczenie palenia, zwłaszcza wśród kobiet oraz młodych osób, które chętnie sięgają po smakowe papierosy.

W Polsce jest ok. 9 milionów palaczy, a ponad 40 proc. z nich to osoby palące tzw. mentole.
Jak Polacy reagują na wprowadzony zakaz?

Z badania Forum Konsumentów wynika, że 81% palaczy jest zdania, że wprowadzenie w życie dyrektywy nie spowoduje zmniejszenia liczby osób palących papierosy, bo znajdą oni inne sposoby, aby "obejść" zakaz. Według wielu ekspertów zakaz sprzedaży papierosów mentolowych spowoduje, że ludzie będą sięgać po papierosy z nielegalnych źródeł, które nie są badane i oficjalnie dopuszczone do obrotu.

Dlaczego papierosy mentolowe zostały wycofane?

20 maja 2020 roku zniknęły ze sprzedaży papierosy smakowe, w tym papierosy mentolowe i z mentolową kapsułką, a także tytoń smakowy do samodzielnego skręcania papierosów.
Komisja Europejska stoi na stanowisku, że papierosy powinny mieć smak tylko i wyłącznie tytoniu, bo dodatkowy, przyjemny smak skłania większą ilość osób do palenia.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował powody, dla których wycofano ze sprzedaży mentole i inne smakowe papierosy:

  • Papierosy mentolowe poprzez atrakcyjny smak sprawiają, że zaciągamy się nimi mocniej.
  • Zachęcający smak "mentoli" oraz innych papierosów aromatyzowanych sprawia, że są one alternatywą dla zwykłych papierosów.
  • W przypadku papierosów mentolowych nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości nikotyny dostarczanej do organizmu.
  • W przypadku papierosów mentolowych wdychamy więcej substancji smolistych.
  • Zwykły papieros zawiera 4 tysiące związków chemicznych, w tym 40 rakotwórczych. Papierosy smakowe zawierają dodatkowo substancje wspomagające smak i zapach - sztuczne aromaty, które w połączeniu z wysoką temperaturą i innymi substancjami z papierosów stanowią zagrożenie dla zdrowia.
  • Mentol zawarty w papierosie ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego.
  • Papieros mentolowy jest często papierosem inicjującym palenie u osób młodych.
  • Część badań wykazuje, że papierosy smakowe silniej uzależniają, niż papierosy tradycyjne.
  • Z uwagi na odczucia smakowe, papierosy mentolowe są błędnie postrzegane, jako mniej szkodliwe dla zdrowia.
  • Wykazano, że mentol zawarty w papierosach odgrywa istotną rolę w zwiększaniu liczby inicjowanych palaczy i utrudnia rzucenie palenia.
{"register":{"columns":[]}}