W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pracownicza książeczka zdrowia

23.08.2021

Jak wyrobić tak zwaną książeczkę sanepidowską – z takim pytaniem zwraca się do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wiele osób, a my odpowiadamy. Pracodawca zamiast orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych może wymagać wyrobienia pracowniczej książeczki zdrowia od zatrudnionych na przykład w gastronomii, ale także w każdym zawodzie, w którym pracownik ma kontakt z dużą liczbą ludzi lub dziećmi do szóstego roku życia. Instrukcje opracowane są w językach polskim, angielskim i rosyjskim.

Otwarta probówka (wymazówka). Na probówce z podłożem transportowym leży patyczek z umieszczonym na końcu wacikiem.

Chcąc wyrobić pracowniczą książeczkę zdrowia trzeba wybrać się z wizytą do sanepidu, gdzie konieczne jest pozostawanie materiału do badania (przez 3 kolejne dni).

Po otrzymaniu wyników badań należy pójść na wizytę do lekarza medycyny pracy, który może zlecić wykonanie dodatkowych badań.

Lekarz na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego oraz wyniku badań laboratoryjnych wydaje orzeczenie lekarskie, jak też dodatkowo po uzyskaniu informacji dotyczących rodzaju i miejsca wykonywanej pracy określa termin, kiedy pracownik powinien wykonać ponowne badania.

 

Poniżej zamieszczamy instrukcje w językach polskim, angielskim i rosyjskim, jak krok po kroku pobrać próbki do badań i dostarczyć do sanepidu, żeby uzyskać książeczkę.

Materiały

Pracownicza książeczka zdrowia
Jak​_wyrobić​_książeczkę​_sanepidowską​_v3.pdf 0.17MB