W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Biblioteka

Biblioteka szkolna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Katowicach | ul. Dąbrówki 9

Biblioteka szkolna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Katowicach, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach jest prowadzona przez dyplomowanych nauczycieli bibliotekarzy: panią Aleksandrę Bury, zajmującą się zbiorami muzycznymi oraz panią Alinę Kuźnar, zajmującą się zbiorami książkowymi. Zbiory obejmują pozycje nutowe, książkowe, płytowe oraz podręczniki w łącznej ilości ponad 14000 woluminów.

W bibliotece odbywają się imprezy czytelnicze, takie jakie: pasowanie na czytelnika biblioteki, konkursy plastyczne, konkursy czytelnicze, zajęcia biblioteczne oraz akcje biblioteczne z udziałem uczniów: „Opraw książkę”, „Przerwa na czytanie – bicie rekordu”.

W ramach swojej pracy bibliotekarki współpracują z:

  • Miejską Biblioteką Publiczną – Filia nr 3 w Katowicach;
  • Pałacem Młodzieży im. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach, gdzie uczniowie biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie : „Byki i byczki - czyli językowe potyczki”; 
  • RODN WOM Katowice- Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Katowicach, gdzie uczniowie POSM I st. rokrocznie biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie : „Wielka Liga Czytelników”, uzyskując znaczące sukcesy.

W roku szkolnym 2022/23 Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia uzyskała certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników "Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo". 

Podejmowane działania dają możliwość rozwoju kultury czytelniczej uczniów. Zbiory biblioteki ogólnej są cały czas wzbogacane o nowe pozycje książkowe. Książki kupowane są zarówno ze środków finansowych szkoły, jak również z zasobów z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 uchwalonego na lata 2021-2025.

Zbiory biblioteki muzycznej liczą ponad 5000 woluminów. Zbiory muzyczne biblioteki tworzą katalogi alfabetyczne oraz działowe.

Biblioteka muzyczna pozyskuje również dary od osób prywatnych, z zasobów Centrum Edukacji Artystycznej oraz dublety z bibliotek uniwersyteckich (m. in. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie).
Z biblioteki korzystają zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i pracownicy szkoły.

Biblioteka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara jest całkowicie skomputeryzowana i pracuje w oparciu o program Mol Optivum.

 

Biblioteka szkolna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach | ul. Ułańska 7b

Biblioteka szkolna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach, jest jedną z największych tego typu bibliotek w Polsce.

Zbiory obejmują 23 000 nut, książek, płyt i czasopism, wartych 55 000 zł.

Biblioteka sprawnie zarządzana przez doświadczonego nauczyciela, mgr. bibliotekoznawstwa i informacji Tomasza Stańczyka, organizatora wielu imprez i znawcę literatury młodzieżowej oraz czasami dziennikarza, daje spore możliwości uczennicom i uczniom, pragnącym pogłębiać swoją wiedzę oraz szukającym świetnej literatury i niebanalnej rozrywki.

Nie trzeba chyba wspominać, że w zbiorach znajdują się wszystkie podstawowe lektury szkolne, podręczniki muzyczne i nuty, potrzebne do nauki gry na wszystkich instrumentach.

 

 

{"register":{"columns":[]}}