W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zespoły

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego. Pod tą nazwą występuje orkiestra symfoniczna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach. Działalność orkiestry wiąże się ściśle z historią tej najstarszej w Polsce szkoły.

Zespół orkiestrowy został założony w roku 1945 przez Karola Stryję, 29 marca 1997 r. z okazji 60 rocznicy śmierci K. Szymanowskiego przyjął imię tego kompozytora i działa do chwili obecnej. Po K. Stryi prowadzenie orkiestry obejmowali dyrygenci: Czesław Orsztynowicz, Napoleon Siess, Zdzisław Szostak, Renard Czajkowski, Aleksander Warykiewicz – długoletni dyrektor szkoły, Sławomir Chrzanowski, Jan Miłosz Zarzycki, a od 2000 r. Szymon Bywalec.

Orkiestra prezentowała się w wielu salach koncertowych w Polsce i za granicą. Reprezentowała nasz kraj na Światowych Festiwalach Młodzieży w Budapeszcie, Berlinie, Bolonii, Mannheim, a także w Australii i Kanadzie. W kraju młodzi muzycy koncertowali kilkakrotnie w Filharmonii Narodowej, brali udział w wielu festiwalach muzycznych. W zespole szkolnym zdobywało doświadczenia wielu wybitnych muzyków, a z jego towarzyszeniem debiutowali słynni artyści, m.in. Lidia Kozubek, Witold Szalonek, Józef Świder, Tadeusz Żmudziński, Wojciech Kilar, Jadwiga Romańska, Krystyna Szostek – Radkowa, Tadeusz Strugała, Napoleon Siess, Edward Bogusławski, Eugeniusz Knapik, Aleksander Lasoń, Krystian Zimerman, Stanisław Sojka, Marcin Pospieszalski. Gościnnie dyrygowali orkiestrą szkolną: Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Massimiliano Caldi.

Zespół nagrał kilka płyt kompaktowych oraz wiele audycji radiowych i telewizyjnych. Profesjonalny poziom wykonawczy orkiestry szkolnej, wynikający z wysokiego poziomu nauczania w klasach instrumentalnych i kameralnych, a także młodzieńczego entuzjazmu muzyków sprawia, że jej koncerty zyskują ogromne uznanie publiczności i krytyków muzycznych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Decyzją Jury 16 listopada 2014 Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pod dyr. Szymona Bywalca zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II Stopnia [II Edycja].

 

Wojciech Wantulok – sylwetka dyrygenta

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej dr. hab. Szymona Bywalca, prof. AM.

Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. i II st. w Cieszynie.

Zwyciężył w III Konkursie Utworów Fortepianowych w Katowicach oraz zdobył wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Pianistów im. Teodora Leszetyckiego w Łańcucie.

Współpracował z orkiestrami takimi jak: Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Muzyki Nowej, Śląska Orkiestra Kameralna oraz Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti.

Dokonał szeregu prawykonań dyrygując zespołami kameralnymi oraz Orkiestrą Muzyki Nowej. W trakcie studiów pełnił funkcję asystenta dyrygenta podczas wykonania III Audycji Andrzeja Krzanowskiego, zaś we wrześniu 2018 roku pełnił funkcje asystenta dyrygenta podczas wykonania V Audycji –meta opery Andrzeja Krzanowskiego w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz na festiwalu Warszawska Jesień. Wraz z Duo Vitare oraz Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna Archetti dokonał prawykonania utworu Double Concerto Mauro Godoy Villalobos.

W 2015 roku uczestniczył w kursach dyrygenckich wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej prowadzonych przez prof. Rafała Jacka Delektę, w 2017 roku brał udział lekcji mistrzowskiej Juozasa Domarkasa, zaś w 2018 roku uczestniczył w warsztatach dyrygenckich prowadzonych przez prof. Marka Pijarowskiego.

Od 2018 roku jest nauczycielem przedmiotów ogólnomuzycznych, a w 2019 roku został dyrygentem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego działającej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. W roku szkolnym 2018/2019 prowadził również orkiestry Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu.

W latach 2009-2011 pełnił funkcję organisty podczas ewangelickich nabożeństw w kaplicy pw. Św. Jadwigi Śląskiej przy Zamku Prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle. Od czerwca 2015 roku pełni funkcję głównego organisty w Kościele Jezusowym w Cieszynie, gdzie jest również dyrektorem artystycznym festiwalu Koncerty Wyższobramskie.

Był stypendystą Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach dla najlepszych studentów.

W latach 2016-2019 dyrygentem orkiestry był Maciej Tomasiewicz.

 

Maciej Tomasiewicz  – sylwetka dyrygenta

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył studia w specjalnościach: kompozycja i teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dr hab. Szymona Bywalca. Uczestniczył w Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim prowadzonym przez Michaela Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę, a także w kursach prowadzonych m.in. przez Gabriela Chmurę, Jacka Kaspszyka czy Larrego Livingstona.

Jest związany z Orkiestrą Kameralną Archetti z którą współpracował jako skrzypek – a od 2014 roku jako jej dyrygent. Od 2015 roku prowadzi działalność pedagogiczną jako dyrygent szkolnych orkiestr młodzieżowych z którymi osiąga sukcesy podczas konkursów i festiwali. Jest dyrygentem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Bytomiu (Nagroda publiczności w III Ogólnopolskim Konkursie Szkolnych Orkiestr Szkół Muzycznych, Festiwal Szalone Dni Muzyki) oraz Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Festiwal Szalone Dni Muzyki). Od 2016 roku pracuje jako asystent dyrygenta w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus.

Dotychczas asystował dyrygentom tej miary, co: Jacek Kaspszyk, Alexander Liebreich, Mirosław Jacek Błaszczyk, Michał Klauza, Tadeusz Kozłowski czy Szymon Bywalec. Współpracował jako asystent dyrygenta z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a także z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie przygotowywał premierę Strasznego dworu Stanisława Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy. Prowadził koncerty m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonią Śląską, Świętokrzyską, Zielonogórską, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Muzyki Nowej. Od 2016 roku współpracuje z Operą Śląską.

Ponadto został wyłoniony przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach pierwszej edycji programu „Dyrygent-rezydent” wraz z Filharmonią Śląską. W sezonie 2015/2016 współpracował w ramach trzeciej edycji tego programu z Europejskim Centrum Sztuki
w Białymstoku – Operą i Filharmonią Podlaską.

 

Chór Żeński POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Chór żeński Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach powstał w 1945 r. – początkowo jako zespół mieszany, a od 1964 r. jako chór żeński. Przez lata swojej działalności był kierowany przez najznamienitszych dyrygentów: Karola Stryję, Józefa Klimka, Edmunda Kajdasza, Franciszka Janickiego, Jana Wojtachę. Od 1981 r. prowadzony jest przez Mirosławę Knapik.

Przez lata swojej działalności zespół dał wiele koncertów w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: Złotą Lirę na Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Międzyzdrojach (1986), grand prix i Złoty Medal na Ogólnopolskim Festiwalu Chórów w Katowicach (1988), Złote Pasmo w I Ogólnopolskim Konkursie Chóralnej Muzyki Sakralnej im. G.G. Gorczyckiego w Bytomiu (2000), I miejsce na IX Tyskich Wieczorach Kolędowych (2002), I miejsce na V Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis (2002), grand prix na VI Festiwalu Pieśni Maryjnej Magnificat 2003 w Piekarach Śląskich.

Chór brał udział w wielu prestiżowych festiwalach międzynarodowych, takich jak: Warszawska Jesień (1984), People to People w Szkocji (1988), III Panorama Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sacra w Skoczowie (1998), Frohlich sein und singen w Halle/Salle (Niemcy, 1998), Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej w Olkuszu (1999, 2003), Trojok Śląski w Ostrawie (2001), XIII Trzynieckie Lato Filmowe (Czechy, 2005), 10 Dni Tadeasa Salvy (Słowacja 2010).

Repertuar zespołu obejmuje utwory wokalne i wokalno-instrumentalne kompozytorów różnych stylów i epok. Chór dokonał także licznych prawykonań polskiej muzyki współczesnej. Zespół współpracuje z Filharmonią Śląską w Katowicach oraz innymi orkiestrami regionu. W swoim dorobku zespół posiada nagrania fonograficzne (m.in. Z. Noskowski – Cztery Pory Roku <2006> oraz W. Lutosławski – 20 Polskich Kolęd na sopran, chór żeński i orkiestrę <2007>), radiowe i telewizyjne. Niemal corocznie jest laureatem I miejsca Regionalnego Przeglądu Chórów Szkół Muzycznych II stopnia.

 

prof. Mirosława Knapik  – sylwetka dyrygenta

Jest absolwentką Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem) i studiów podyplomowych Wydziału Edukacji Muzycznej University of Illinois w USA. Od początku swej aktywności zawodowej prowadziła działalność artystyczną, pedagogiczną i upowszechnieniową, co zaowocowało nadaniem jej w 2005 r. tytułu profesora sztuk muzycznych.

Jako dyrygent współpracowała z amatorskimi zespołami śpiewaczymi, pełniła funkcję II dyrygenta Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień indywidualnych, a pod jej kierownictwem zespół zdobył szereg nagród (głównie grand prix i I nagrody) na festiwalach o randze krajowej i międzynarodowej. Jako długoletni Dyrektor Artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie kierowała największym przedsięwzięciem tego typu na mapie kulturalnej muzycznego ruchu amatorskiego w Polsce. Od 2001r. pełni funkcję kierownika Katedry Edukacji Muzycznej i Arteterapii na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Jest również cenionym profesorem w Akademii Umeni w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja).

 

Chór Męski POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Chór męski Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach został powołany przez ówczesnego Dyrektora mgr Jerzego Sieczkę w 2001 roku dzięki inicjatywie i staraniom prof. dr hab. Mirosławie Knapik.
Prowadzenie powierzono dr Aleksandrze Maciejczyk, pod której batutą chór działa obecnie (w roku szkolnym 2005/2006 oraz 2006/2007 chór prowadziła okresowo mgr Bogumiła Leńska, natomiast w roku 2010/2011 mgr Iga Eckert).

Chór od początku swej działalności czynnie uczestniczy w życiu szkoły biorąc udział w corocznej Mszy poświęconej pamięci zmarłych uczniów i pedagogów POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, koncertach kolędowych oraz Koncercie Końcoworocznym Zespołów POSM II st. w Katowicach. Wpisuje się tym samym trwale w tradycje szkoły.

Współpracuje również z innymi zespołami uczestnicząc w akcji „Dziecięce Spotkania Muzyczne”, organizowanej przez prof. dr hab. M. Knapik oraz koncertach z cyklu „Muzyczne nastroje”, współorganizowanych przez Bibliotekę Śląską w Katowicach, Katedrę Edukacji Muzycznej i Arteterapii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademię Umeni w Bańskiej Bystrzycy.

Od początku swego istnienia aktywnie uczestniczy w przeglądach i konkursach zdobywając szereg nagród i wyróżnień:

  • 2001 – I miejsce w VI Katowickim Spotkaniu Kolędowym pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice „Śpiewajmy Jezusowi”,
  • 2002 – Wyróżnienie w VII Katowickim Spotkaniu Kolędowym pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice „Śpiewajmy Jezusowi”,
  • 2002 – Wyróżnienie w Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nasze Kolędowanie” w Rudzie Śląskiej,
  • 2002 – Złote Pasmo w I Wojewódzkim Festiwalu „Pieśń ludowa w muzyce artystycznej” w Chorzowie,
  • 2002 – Grand Prix w VII Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie,
  • 2003 – I miejsce w VIII Katowickich Spotkaniach Kolędowych pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice „Śpiewajmy Jezusowi”,
  • 2004 – I miejsce na IX Katowickich Spotkaniach Kolędowych ”Śpiewajmy Jezusowi”,
  • 2004 – wyróżnienie specjalne dla Chóru Męskiego na VII Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nasze Kolędowanie” w Rudzie Śląskiej,
  • 2008 – II miejsce w XII Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni „Bóg się rodzi” w Żorach,
  • 2008 – Grand Prix w XIII Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie,
  • 2011 – Nagroda Festiwalu „Anioł” w Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nasze Kolędowanie” w Rudzie Śląskiej,
  • 2013 – II miejsce w XVII Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni „Bóg się rodzi” w Żorach,
  • 2015 – III miejsce na XXIV Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” w Myślenicach,
  • 2016 – I miejsce w Konkursie chórów XXV Tyskich Wieczorów Kolędowych w Tychach, 
  • 2019 – II miejsce na IV Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej i Historycznej Nad nami Orzeł Biały w Tychach, 
  • 2019 – II miejsce na XXII Łódzkim Festiwalu Chóralnym CANTIO LODZIENSIS w Łodzi. 

W chórze śpiewają uczniowie klas III-VI następujących specjalności: fortepian, organy, akordeon, gitara i saksofon.

 

Aleksandra Maciejczyk (z domu Bobrzyk) – sylwetka dyrygenta

Absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach z 1994 roku, które ukończyła z wyróżnieniem, otrzymując dyplom nauczyciela rytmiki; a następnie Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku wychowania muzycznego w ramach dwóch specjalności: rytmiki, jak również prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych oraz nauczania muzyki w szkole z roku 2000. W 2011 roku otrzymała tytuł doktora w zakresie dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

W trakcie całego okresu studiów pracowała jako nauczyciel rytmiki w katowickich przedszkolach, natomiast w latach 1996 – 1998 była zatrudniona jako nauczyciel fortepianu i rytmiki w Społecznym Ognisku Muzycznym w Mysłowicach. W 2000 roku podjęła pracę jako nauczyciel rytmiki oraz dyrygent w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych: Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. St. Moniuszki (do roku 2005) oraz Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W 2007 roku zostaje powołana na funkcję kierownika Wydziału Rytmiki, od roku 2019 pełni funkcję kierownika Sekcji Rytmiki, Chóru i Orkiestry.

Praca pedagogiczna A. Maciejczyk obejmuje prowadzenie następujących przedmiotów: rytmika, technika ruchu, metodyka prowadzenia rytmiki, emisja głosu, improwizacja fortepianowa, chór męski. Z wymienionym chórem prowadzi szeroką działalność koncertową oraz zdobywa szereg nagród i wyróżnień.

Oprócz pracy dydaktycznej angażuje się w działalność chórmistrzowską w amatorskim ruchu śpiewaczym. W latach 1994-2006 pełni funkcję II dyrygenta, a od 2006 I dyrygenta w Chórze Mieszanym „Largo Cantabile” parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach, w latach 1998-2001 kierowała Chórem Mieszanym „Nowego Przymierza” parafii ewangelicko-metodystycznej w Katowicach, w latach 2001-2003 Chórem Mieszanym parafii ewangelicko-augsburskiej w Drogomyślu. Prowadziła również we współpracy z Komisją ds. Chórów i Orkiestr Diecezji Cieszyńskiej kursy dokształcające z dyrygentury chóralnej i emisji głosu dla prowadzących ewangelickie chóry parafialne.

Aktywność swą kierunkuje również na działalność naukową obejmującą dziedziny: chóralistyki, pracy nad głosem dziecka, rytmiki, pedagogiki, arteterapii.

Uhonorowana Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej /2018/, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego II stopnia za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej /2018/, Medalem Brązowym na Długoletnią Służbę /2017/, Oznaką Honorową Złotą z Laurem za zasługi w pracy społecznej Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr /2017/, Medalem Komisji Edukacji Narodowej /2014/, Nagrodą indywidualną II stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce /2013/.

Ekspert zasiadający w komisjach egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o kolejny stopień awansu zawodowego.Konsultant Centrum Edukacji Artystycznej.

Orkiestra dęta powstała w 2002 roku z inicjatywy prof. Bernarda Steuera, który prowadził ją przez dwa sezony artystyczne. W latach 2004-2011 orkiestrę przejął i prowadził prof. Leopold Perek. Od 2011 roku zespół ponownie prowadzi założyciel prof. Bernard Steuer. Zespół gromadzi uczniów klas instrumentów dętych i perkusji, którzy tworzą ogromny i efektowny aparat wykonawczy. Orkiestra na trwałe wpisała się w tradycję szkolną organizując cykliczne Koncerty noworoczno-karnawałowe, prowadzone ze swadą przez prof. L. Perka, oraz występując na Koncercie końcoworocznym Zespołów kameralnych i orkiestry dętej. Barwny i różnorodny repertuar zespołu obejmuje hity muzyki klasycznej oraz rozrywkowej.

 

Tomasz Soswa  – sylwetka dyrygenta

Absolwent AM w Katowicach w klasie trąbki prof. Stanisława Dziewiora. Od 1997 roku członek Orkiestry Muzyki Nowej w Katowicach, z którą dokonał wielu nagrań i występował na festiwalach i koncertach w kraju i za granicą. Współpracował z wieloma orkiestrami, takimi jak: NOSPR, AUKSO, Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Śląska, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Opolska, Filharmonia Zabrzańska, Śląska Orkiestra Kameralna, Raciborska Orkiestra Kameralna, Opera Krakowska, Camerata Impuls. Współpracował z Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Gliwickim Teatrem Muzycznym. W latach 2006-2010 prowadził klasę trąbki w POSM w Bielsku-Białej. Od 2008 roku prowadzi klasę trąbki ZPSM w Katowicach. Od czerwca 2012 roku prowadzi Orkiestrę Dętą ZPSM w Katowicach.

 

 

{"register":{"columns":[]}}