W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

6. edycja Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce za nami

20.03.2024

Forum w Jasionce debata ministra Czesława Siekierskiego z przedstawicielami organizacji rolniczych

Na Podkarpaciu, w podrzeszowskiej Jasionce, od 19 do 20 marca 2024 r. trwała 6. edycja Europejskiego Forum Rolniczego. Brali w nim udział minister i wiceministrowie rolnictwa, przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz innych instytucji okołorolniczych.

Historia tego przedsięwzięcia sięga 2002 roku. Wówczas, w marcu, po raz pierwszy spotkała się grupa przyjaciół i współpracowników zmarłego rok wcześniej Józefa Ślisza. Był on jednym z założycieli Solidarności Rolników Indywidulanych, a w wolnej Polsce marszałkiem Senatu I i II kadencji. Od tego czasu w rocznicę śmierci Józefa Ślisza odbywa się spotkanie upamiętniające jego postać. Ma ono formułę dwudniowego forum, podczas którego organizowane są m.in. panele dyskusyjne.

W tym roku wydarzenie trwało od 19 do 20 marca. Wzięło w nim udział wielu rolników z całej Polski. Gościem forum był minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Swoje reprezentacje miały też instytucje branżowe. Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa reprezentował  prezes Wojciech Legawiec oraz jego zastępcy Joanna Gierulska i Leszek Szymański. Stoisko informacyjne przygotował Podkarpacki Oddział Regionalny ARiMR.

Pierwszego dnia przeprowadzono sześć paneli dyskusyjnych. W jednym z nich – „Europa w globalnym łańcuchu żywnościowym: wyzwania i szanse dla producentów” – udział wzięła Joanna Gierulska. Zastępca prezesa ARiMR w odpowiedzi na pytanie dotyczące dopłat bezpośrednich stwierdziła, że przekazywane w ich ramach środki są inwestowane również w rozwój gospodarstw rolnych i pozwalają budować ich konkurencyjność. Uczestnicy rozmowy podkreślali, że niedopuszczalne jest, by polscy producenci żywności musieli przestrzegać szeregu warunków i zaleceń, podczas gdy do Europy trafiają produkty, które zostały wytworzone bez konieczności stosowania surowych norm.

W jednym z paneli uczestniczył wiceminister rolnictwa Adam Nowak. Jego wystąpienie i dyskusja dotyczyły m.in. wykorzystania nowoczesnych technologii w ramach zrównoważonego rozwoju, a także prowadzenia inwestycji zgodnie z zasadami ESG – zintegrowanego podejścia do analizy i oceny przedsiębiorstw z trzech perspektyw: środowiskowej, społecznej i zarządczej.

Głównym wydarzeniem pierwszego dnia forum była debata ministra Czesława Siekierskiego z przedstawicielami organizacji rolniczych: wiceprezesem Oszukanej Wsi Wiesławem Gryniem, reprezentującym Podkarpacką Oszukaną Wieś Romanem Kondrowem, przewodniczącym NSZZ RI Solidarność Tomaszem Obszańskim, Filipem Pawlikiem z Agrounii, przewodniczącym KZRKiOR Władysławem Serafinem oraz Arturem Koncikiem i Andrzejem Sobocińskim. Rozmowę poprowadził Artur Balazs – przewodniczący Kapituły Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, organizatora forum w Jasionce. Każdy z przedstawicieli rolników mógł zabrać głos. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. uszczelnienie granicy z Ukrainą czy wypracowanie długofalowych mechanizmów, które zapewnią opłacalność produkcji rolnej. Zwracano też uwagę na słabo działającą aplikację suszową czy znaczne ograniczenia nakładane na rolników w związku z wprowadzeniem Zielonego Ładu. Szef resortu rolnictwa odniósł się do tych problemów, zapewnił, że są one analizowane i jest bardzo duża determinacja, aby udzielić rolnikom wsparcia. Zapowiedział m.in. przygotowanie rozwiązań, które pozwolą na realizację dopłat do każdej tony sprzedanego zboża, do loch, a także do paliwa rolniczego. Przypomniał, że Polsce już udało się uzyskać złagodzenie niektórych zasad dotyczących Zielonego Ładu, chociażby zniesienie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów.

Więcej o debacie – zapraszamy na portal MRiRW

Efektem debaty było podpisanie w późnych godzinach wieczornych uzgodnień pomiędzy przedstawicielami rolników i rządu. Briefing, podczas którego poinformowano wzajemnych zobowiązaniach, odbył się 20 marca o godz. 10. Znaczna część ustaleń dotyczy kwestii handlowych pomiędzy Polską a Ukrainą. Zgodnie z zapisami Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi złoży do Rady Ministrów wniosek o wprowadzenie zakazu tranzytu towarów, które są objęte embargiem. Zakaz ten ma obowiązywać do czasu zawarcia porozumienia regulującego zasady handlu pomiędzy Polską a Ukrainą. To rozwiązanie pozwoli na zabezpieczenie pomocy tym producentom, którzy zboża wyprodukowali. Zostanie również przeprowadzony kompleksowy przegląd zasad Zielonego Ładu. Ma to doprowadzić do uproszczeń w ramach ekoschematów oraz odbiurokratyzowania procedur.

Więcej – zapraszamy na portal MRiRW

Drugiego dnia forum odbyły się cztery panele dyskusyjne:

  • Success Story, czyli jak odnieść sukces w rolnictwie;
  • Kierunki rozwoju zrównoważonego rolnictwa;
  • Zielona energia na obszarach wiejskich;
  • Kobiety w rolnictwie.

Po nich miała miejsce debata „Wspólnota rolnicza w Europie: współpraca i wyzwania po 20 latach członkostwa Polski w UE”. Wzięli w niej udział: Jerzy Buzek – Przewodniczący Rady Fundacji EFRWP, poseł do Parlamentu Europejskiego; Milan Dad’ourek – Wiceminister Rolnictwa Republiki Czeskiej; Michał Kołodziejczak – Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Jerzy Plewa – Ekspert Team Europe; Wiktor Szmulewicz – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, a moderatorem był Karol Bujoczek – redaktor naczelny Top Agrar Polska. Podczas tej debaty mówiono m.in. o tym jak zmieniła się polska wieś i rolnictwo po 20 latach od wejścia Polski do UE. Przypomniano, że polscy rolnicy mieli mnóstwo obaw związanych z akcesją do UE. Obawiali się, że produkty rolne wytwarzane w Unii Europejskiej, wyprą z polskiego rynku rodzimą produkcję. Z kolei, jak przekonywał jeden z ówczesnych negocjatorów akcesji Polski do Wspólnoty, niektórzy unijni farmerzy mieli obawy, że polscy rolnicy dzięki taniej produkcji, wyprą ich rodzime marki z rynku.  

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}