W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

6 października ostatnim dniem na wnioski od rolników, którym nie zapłacono za kukurydzę

04.10.2023

kukurydza

Producenci rolni, którzy w latach 2022-2023 co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę, mogą się ubiegać o wsparcie tylko do 6 października 2023 r. Komisja Europejska wyraziła zgodę na przeznaczenie na ten cel kwoty 200 mln zł.

Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR właściwe ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego, który ubiega się o wsparcie. Dokumenty można złożyć osobiście w placówce Agencji, wysłać drogą listowną na poczcie lub elektronicznie – za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl. Nabór trwa do 6 października 2023 r.

Oferta pomocy jest skierowana do producentów rolnych, którzy:

- w tym bądź poprzednim roku co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę;

- uprawiali kukurydzę i otrzymali w 2022 roku płatności bezpośrednich z tego tytułu;

- są zagrożeni utratą płynności finansowej w związku z trwającą wojną;

- mają status mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa;

- są wpisani do ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;

- na dzień 31 sierpnia 2023 r. nie kwalifikowali się do przyznania rekompensaty z Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Wysokość pomocy nie może przekroczyć 80 proc. kwoty, która widnieje na niezapłaconych fakturach, rachunkach lub innych dokumentach księgowych stanowiących potwierdzenie sprzedaży. W przypadku producenta rolnego, który rozlicza VAT na zasadach ogólnych, pod uwagę będzie brana kwota netto, natomiast brutto – jeśli chodzi o tzw. ryczałtowców. Gdy zapotrzebowanie na dofinansowanie przekroczy 200 mln zł, zostanie zastosowany współczynnik korygujący.

Do wypełnionego formularza wniosku należy dołączyć:

- kopie faktur, rachunków lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż kukurydzy w 2022 r. lub w 2023 r., które w całości lub części nie zostały zapłacone;

- kopię listy wierzytelności sporządzonej w postępowaniu upadłościowym albo restrukturyzacyjnym lub inny dokument potwierdzający istnienie wierzytelności (musi on być przygotowany przez upoważniony do tego podmiot, np. syndyka masy upadłościowej).

Więcej informacji – otwórz

 

Zdjęcie: AdobeStock

{"register":{"columns":[]}}