W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ARIMR współuczestnikiem kolejnego projektu twinningowego UE w Mołdawi

Informujemy, że we wrześniu tego roku został uruchomiony projekt partnerski Unii Europejskiej, zapewniający dalsze wsparcie Republiki Mołdawii. Jest to kolejny etap współpracy, mający na celu poprawę i wzmocnienie rolnictwa, rozwój obszarów wiejskich oraz bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Projekt jest realizowany przez konsorcjum trzech instytucji europejskich: austriackiej agencji AgrarMarkt (AMA), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) i litewskich służb weterynaryjnych: Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT).

Projekt będzie trwał dwa lata. Konsorcjum będzie współpracować z Ministerstwem Rolnictwa, Rozwoju Regionalnego i Środowiska Republiki Mołdawii (MARDE), Agencją Interwencji i Płatności Rolnych (AIPA) oraz Krajową Agencją Bezpieczeństwa Żywności (ANSA).

Głównym celem tego projektu jest wspieranie i pomoc w tworzeniu skutecznych ram prawnych i instytucjonalnych dla rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w Mołdawii, przyczyniając się w ten sposób do zrównoważonego rozwoju rolnictwa, zarządzania zmianami klimatycznymi i ogólnej transformacji kraju. Celem jest także udoskonalenie krajowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności, kontroli państwa w zakresie zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, co umożliwi mołdawskim producentom zwierząt uzyskanie prawa do eksportu ich produktów zarówno na rynki krajów UE jak i poza UE.

Władze mołdawskie będą mieć okazję skorzystania z wiedzy pracowników naszych instytucji, którzy mogą wyjaśnić działanie głównych obszarów zarządzania bezpieczeństwem żywnościowym, formułowania polityki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich, wdrażania polityki, kontroli, monitorowania i oceny, przy jednoczesnym oddzieleniu uprawnień i funkcji poszczególnych instytucji.

Polscy eksperci uczestniczący w projekcie będą wspierać mołdawskie Ministerstwo Rolnictwa oraz Agencję Interwencji i Płatności Rolnych we wdrażaniu wymagań prawodawstwa UE w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, dostosowania instytucji do standardów i praktyk UE, w tym: wsparcie Ministerstwa Rolnictwa Mołdawii w opracowaniu Krajowej Strategii Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich na lata 2020+, przygotowanie metodologii planu pracy instytucji w celu zapewnienia spójnego kształtowania polityki, wprowadzenie kompleksowego systemu monitorowania i oceny, w tym raportowania, a także audytowania.

Realizując projekty bliźniacze, polskie instytucje administracji publicznej przekazują beneficjentom wiedzę i wytyczne, zgodnie z wzorcami prawnymi i rozwiązaniami proceduralnymi funkcjonującymi w Polsce. Na podstawie otrzymanych wzorców beneficjenci mogą budować własny, podobny do polskiego system prawno-administracyjny oraz procedury.

{"register":{"columns":[]}}