W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Biała sobota w Lubelskim Oddziale Regionalnym

10.12.2022

10.12.2022 r. Biała sobota w Elizówce - konferencja prasowa (od lewej): Paweł Piróg – dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dr n. med. Radosław Starownik – dyrektor naczelny SPSK nr 4 w Lublinie, Halina Szymańska – Prezes ARiMR, Krzysztof Gałaszkiewicz – dyrektor LOR ARiMR.

10 grudnia 2022 r. na terenie lubelskiej „Elizówki” można było m.in. skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów w ramach programu „Profilaktyka zdrowotna dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Za organizację akcji odpowiadały Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie.

- Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia. Ministerstwu Zdrowia, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, Szpitalowi nr 4, paniom z lokalnych kół gospodyń wiejskich i goszczącemu nas w swojej siedzibie Lubelskiemu Oddziałowi Regionalnemu Agencji. Mam nadzieję, że takich inicjatyw na terenie całego kraju będzie jeszcze więcej, bo zdrowie to wartość bezcenna i troska o nie jest szczególnie ważna – powiedziała Halina Szymańska, prezes ARiMR podczas konferencji prasowej. W wydarzeniu uczestniczyli również reprezentanci instytucji współpracujących: Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz dr n. med. Radosław Starownik – dyrektor naczelny SPSK nr 4 w Lublinie.

Zainteresowani, bez czekania na odległy termin, mogli spotkać się bezpłatnie z lekarzami różnych specjalności. Ich dobór związany był z chorobami cywilizacyjnymi oraz dolegliwościami, na które najczęściej uskarżają się mieszkańcy wsi. Podczas wydarzenia istniała możliwość darmowego skorzystania z podstawowej diagnostyki: EKG, pomiaru ciśnienia czy poziomu cukru; można było również wziąć udział w akcji honorowego oddawania krwi. Pracownicy ARiMR pomagali w generowaniu e-skierowań na badania w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”, a przedstawiciele NFZ oferowali swoje usługi. Szczególna propozycja skierowana została przez SPSK nr 4 w Lublinie do cierpiących na przerost prostaty. Mogli oni, po konsultacji z lekarzem urologiem, zapisać się na refundowany zabieg wycięcia gruczołu krokowego wykonywany wysokiej klasy sprzętem jeszcze w tym roku.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaangażowała się w działania informacyjno-edukacyjne promujące profilaktykę zdrowotną. Współpracuje z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia i Centrum e-Zdrowie przy realizacji akcji „Profilaktyka zdrowotna dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Sztandarowym programem jest „Profilaktyka 40 PLUS”. Umożliwia on osobom po 40. roku życia wykonanie darmowych badań, które obejmują pakiet dla kobiet, mężczyzn i tzw. pakiet wspólny. Oferuje je ponad 1900 placówek medycznych na terenie całego kraju – zarówno publicznych, jak i prywatnych. By móc skorzystać z oferty diagnostycznej, trzeba wcześniej wypełnić ankietę zdrowotną. Można to zrobić samodzielnie, ale także w punktach informacyjnych biur powiatowych i oddziałów regionalnych ARiMR – samodzielnie lub z pomocą przeszkolonych pracowników.

Inne wydarzenia profilaktyczne (NFZ) - otwórz

Profilaktyka zdrowia dla rolnika - otwórz

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}