W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy do upraw zniszczonych przez dzikie zwierzęta przysługują płatności obszarowe

Czy rolnik w przypadku otrzymania odszkodowania za poniesione starty w wyniku szkód spowodowanych przez dziką zwierzynę wypłacone przez koło łowieckie może korzystać z dopłat bezpośrednich za powierzchnie upraw rolnych, która została zniszczona?Czy rolnik w przypadku zaistnienia ww. okoliczności ma obowiązek poinformowania o tym ARiMR, jeżeli tak to w jakiej formie, w jakim terminie, czy powinien zrezygnować z dopłat i czy ponosi z tego tytułu sankcje finansowe lub karne i jakie?Proszę o wyczerpującą informację w tej sprawie.

W przypadku gdy uprawy rolne zostały zniszczone przez dziką zwierzynę wówczas rolnik powinien złożyć do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w terminie 10 dni roboczych od dnia, w którym uzyskuje taką możliwość pisemne oświadczenie o wystąpieniu szkody. Oprócz oświadczenia rolni musi również dostarczyć dowód potwierdzający wystąpienie siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności. Dowodem takim może być protokół oględzin lub ostatecznego szacowania szkody w uprawach i płodach rolnych wyrządzonych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny, sporządzony przez upoważnionego przedstawiciela dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego lub inne podmioty uprawnione do szacowania szkód łowieckich na podstawie przepisów prawa łowieckiego.

W przypadku gdy rolnik nie poinformuje ARiMR o wystąpieniu działania siły wyższej lub nie wycofa zniszczonych upraw z wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, wówczas płatność do takich gruntów nie będzie przyznana. Dotyczy to jednak tylko przypadku, gdy rolnik w wyniku działania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności zmienił rodzaj uprawy kwalifikującej się do płatności. Jeżeli więc rolnik zadeklarował działkę rolną z oznaczeniem grupy upraw UPO na której znajduje się zboże, które w wyniku działania siły wyższej uległo ono zniszczeniu a następnie w to miejsce posadził ziemniaki, które do płatności UPO się nie kwalifikują, to w takim przypadku, aby otrzymać płatność uzupełniającą musi ten fakt zgłosić zgodnie z opisanymi zasadami. O wysokości przyznanych płatności lub ewentualnych sankcjach będzie decydował wynik kontroli administracyjnej i kontroli na miejscu dla całej wnioskowanej powierzchni.
Podstawa prawna: art. 75 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1122/2009.

W przypadku gdy zniszczeniu uległy uprawy prowadzone na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (tzw. ONW), wtedy procedura postępowania jest nieco inna.  Rolnik powinien również zgłosić fakt zniszczenia swoich upraw przez dzikie zwierzęta do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w terminie 10 dni roboczych od dnia, w którym rolnik miał taką możliwość, lecz jedynie w przypadku gdy w wyniku działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności musiał zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej. Zmienia się także sposób udokumentowania powstałych szkód. Wystarczy, bowiem, że rolnik jako dowody potwierdzające powstałe zniszczenia przedstawi zeznania świadków czy opinie biegłych. Jeżeli jednak mimo poniesionych strat spowodowanych powyższymi zdarzeniami rolnik nadal na terenach objętych płatnością ONW prowadzi działalność rolniczą, nie musi składać do kierownika biura powiatowego Agencji żadnych dokumentów, aby otrzymać płatność. Płatność ONW uzależniona jest bowiem jedynie od prowadzenia działalności rolniczej na gruntach rolnych a nie od uprawy jak to ma miejsce w przypadku płatności bezpośrednich.
Uzyskanie odszkodowania z koła łowieckiego za poniesione szkody, nie ma wpływu na możliwość uzyskania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz płatności ONW.
Podstawa prawna: art. 7 rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1975/2006; art. 23 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1122/2009; art. 75 § 1 Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

2 czerwca 2010 r. 

 

{"register":{"columns":[]}}