W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy ta sama osoba może jednocześnie złożyć wniosek o pomoc z "młodego rolnika" i na "Modernizację gospodarstw rolnych"?

01.04.2016

Czy są jakieś ograniczenia, które zabraniają jednoczesnego skorzystania z obydwu źródeł wsparcia?

Jeżeli spełnione są  jednocześnie warunki do przyznania premii młodym rolnikom i wsparcia na "Modernizację gospodarstw rolnych" to taka osoba może ubiegać się o przyznanie obydwu rodzajów pomocy.  

Przypomnimy zatem jakie są najważniejsze zasady przyznawania pomocy na "Modernizację gospodarstw rolnych":

  1. Rolnik jest posiadaczem gospodarstwa rolnego obejmującego co najmniej 1 ha i nie więcej niż 300 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa mieści się pomiędzy 10 tys. a 200 tys. euro. Wyjątek stanowią tu gospodarstwa osób wspólnie składających wniosek, które mogą tę wartość mieć niższą niż 10 tys. euro pod warunkiem, z tym, że po zrealizowaniu inwestycji w "Modernizację gospodarstw rolnych" osiągną tę wielkość.
  2. Rolnik prowadzi zarobkową działalność w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej. Uzyskał, w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy, przychód ze sprzedaży produktów rolnych w wysokość 5 tys. zł. udokumentowany fakturami VAT lub fakturami VAT RR lub paragonami fiskalnymi lub potwierdzony dokumentacją podatkową podatku dochodowego od osób fizycznych (par. 2 ust.3 Rozporządzenia MRiRW z 21 sierpnia 2015 r.; Dz. U. z 11.09.2015 poz.1371)
  3. Rolnik ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
  4. Rolnik kieruje gospodarstwem rolnym.

Warto też podkreślić, że młody rolnik ma preferencyjne warunki korzystania z pomocy na "Modernizację gospodarstw rolnych" polegające na tym, że może otrzymać dofinasowanie w wysokości 60% poniesionych kosztów kwalifikowanych, podczas gdy standardowa stawka wynosi 50%. Za młodego rolnika uznawana jest osoba fizyczna, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy na "Modernizację gospodarstw rolnych" spełnia łącznie poniższe warunki:

  • ma nie więcej niż 40 lat;
  • rozpoczęła prowadzenie gospodarstwa, jako kierujący nie wcześniej niż 5 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy, oraz
  • posiada stosowne kwalifikacje zawodowe.

Natomiast warunki do przyznania premii młodym rolnikom są następujące:

Zgodnie z nowymi przepisami, o premię może starać się osoba fizyczna, która:

  • ma nie więcej niż 40 lat*),
  • posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe,
  • rozpoczęła urządzanie gospodarstwa rolnego tzn. stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha nie wcześniej niż w okresie 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy,
  • przed dniem rozpoczęcia urządzania gospodarstwa:
    • nie wystąpiła m. in. o: przyznanie płatności na podstawie przepisów o płatnościach bezpośrednich, pomoc finansową na operację typu "Premie dla młodych rolników" w ramach PROW 2014-2020, pomoc finansową w ramach PROW 2007-2013 na działania "Ułatwienie startu młodym rolnikom" i "Korzystanie z usług przez rolników i posiadaczy lasów" oraz pomoc finansową w ramach PROW 2004-2006 na działanie "Ułatwienie startu młodym rolnikom" jak również nie wystąpiła o pomoc finansową w ramach Programu SAPARD,
    • nie była posiadaczem zwierząt gospodarskich objętych obowiązkiem zgłoszenia do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stada,
    • nie prowadziła działu specjalnego produkcji rolnej.

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa (SO), musi się mieścić w przedziale od 13 tysięcy euro do 150 tysięcy euro.

Bardzo istotne jest spełnienie wymogu dotyczącego powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach w których średnia powierzchni gospodarstw jest niższej niż krajowa - gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Natomiast maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 hektarów. Przy czym określony został wymóg, że przynajmniej 70% minimalnej wielkości stanowi przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (JST).

*) uznaje się, że osoby, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 41 lat spełniają warunek wieku dla "młodego rolnika" określony zarówno w PROW 2014-2020, jak i przepisach unijnych i krajowych.

Biuro Prasowe ARiMR

 

{"register":{"columns":[]}}