W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dopłaty do materiału siewnego – sugerujemy, aby wstrzymać się z wycofywaniem wniosków złożonych w zakończonym naborze

11.07.2023

Female farmer with wheat grains in field

Do 10 lipca 2023 r. można było ubiegać się o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Ze wstępnych statystyk wynika, że o takie wsparcie ubiega się ponad 61 tys. rolników. Sugerujemy, aby na razie nie wycofywać złożonych wcześniej wniosków.

Wnioski o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany można było złożyć do 10 lipca 2023 r. Pierwotnie wydłużony nabór, który rozpoczął się 25 maja, miał się zakończyć 26 czerwca (25 czerwca wypadała niedziela). Z uwagi na to, że dokumenty można było nadawać m.in. rejestrowaną przesyłką pocztową, liczba wniosków, które wpłynęły do ARiMR (dotychczas zarejestrowano ich ponad 61 tys.) może ulec zmianie. Dla porównania, w zeszłym roku o to dofinansowanie ubiegało się ok. 65 tys. gospodarzy.

W związku z wieloma pytaniami rolników, którzy już złożyli wnioski o dopłaty do materiału siewnego, sugerujemy, aby jeszcze nie wycofywać złożonych w zakończonym naborze wniosków. Tzw. pomoc wojenna na materiał siewny zostanie ogłoszona dopiero po uzyskaniu akceptacji Komisji Europejskiej. Warto zatem zaczekać, aż taka zgoda zostanie wydana, i dopiero wtedy wycofać złożony wcześniej wniosek, aby móc ubiegać się o „pomoc wojenną” do materiału siewnego.

O dofinansowanie z pomocy krajowej mogli się ubiegać w zakończonym naborze rolnicy wpisani do ewidencji producentów lub gospodarstw. Środki przyznaje się do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych:

  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziemniak.

Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.

{"register":{"columns":[]}}