W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działanie 1.8 Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej

1. Kto może skorzystać z pomocy?

Armator statku rybackiego, przy użyciu którego jest wykonywane rybołówstwo komercyjne, wpisanego do rejestru statków rybackich nie później niż do dnia 31 grudnia 2010 r., albo wprowadzonego do wykonywania rybołówstwa komercyjnego po tym dniu, na skutek wymiany tego statku na inny, którego długość całkowita wynosi:

    1. poniżej 12 m,
    2. od 12 m do 24 m – jeżeli armator tego statku, w okresie 3 lat przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, w specjalnym zezwoleniu połowowym wydanym na ten statek posiadał przyznane kwoty połowowe co najmniej 2 gatunków organizmów morskich objętych ogólną kwotą połowową.

Długość całkowitą statku rybackiego określa się zgodnie z danymi z rejestru statków rybackich na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie.

2. Jakie musisz spełnić warunki, aby uzyskać pomoc?

Pomoc przyznaje się jeżeli:

  1. statek rybacki jest zarejestrowany jako aktywny oraz przez co najmniej 120 dni w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o wsparcie prowadził działalność połowową na morzu,
  2. działalność połowowa danego statku została wstrzymana na co najmniej 30 dni w danym roku kalendarzowym.

Pomoc może zostać przyznana maksymalnie na okres 12 miesięcy w okresie programowania, na dany statek.

W okresie tymczasowego zaprzestania działalności połowowej cała działalność połowowa prowadzona przez dany statek musi zostać faktycznie zawieszona. W tym czasie także nie może być on wykorzystywany do innych celów.

3. Jaką pomoc i w jakiej wysokości możesz otrzymać?

Pomoc przyznaje się w formie finansowania na podstawie stawek jednostkowych (dziennych), za okres odpowiadający okresowi zaprzestania działalności połowowej.  Wartość stawki dziennej ogłasza minister właściwy do spraw rybołówstwa na stronie internetowej programu najpóźniej na 14 dni przed dniem ogłoszenia naboru wniosków o dofinansowanie.

4. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć za pomocą systemu teleinformatycznego, w aplikacji WOD2021 https://wod.cst2021.gov.pl/, na formularzu udostępnionym przez ARiMR.

5. Co wpływa na kolejność rozpatrywania wniosków?

O kolejności rozpatrywania wniosków o dofinansowanie decyduje kolejność ich złożenia w systemie teleinformatycznym.

6. Gdzie możesz znaleźć informacje o naborach?

Aktualne i planowane nabory wniosków o dofinansowanie oraz ich harmonogram dostępne są na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - link do strony.

7. Poniżej znajdziesz podstawowe akty prawne określające:

  1. szczegółowe kryteria dostępu do pomocy finansowej, katalog beneficjentów, wysokość możliwego do uzyskania wsparcia, itd., które zawarte są w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 września 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i wypłaty pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 1. Wspieranie zrównoważonego rybołówstwa oraz odbudowy i ochrony żywych zasobów wodnych objętego programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027 oraz wysokości tej pomocy (Dz. U. poz. 2128) - dostępnym na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - link do rozporządzenia.
  1. szczegółowe zasady ogłaszania naborów, tryb składania wniosków o dofinansowania oraz o płatność, zobowiązania wynikające z umów o dofinansowanie, warunki przyznawania wypłaty i zwrotu dofinansowania, które zawarte są w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dnia 16 października 2023 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetów 1–4 objętych programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027 (Dz. U. poz. 2289) - dostępnym na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - link do rozporządzenia.
  1. podstawowe wytyczne udzielania wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, które zawarte są w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1139 z dnia 7 lipca 2021 r. ustanawiającym Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury - dostępnym na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - link do rozporządzenia.
  1. zobowiązania w zakresie przeprowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych operacji, które zawarte są w art. 47 i 50 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (…) – dostępnego na stronie programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - link do rozporządzenia.

Materiały

Dz. 1.8​_Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej
Fiszka Dz​_1.8​_Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej.pdf 0.27MB
{"register":{"columns":[]}}