W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działanie 1.8 Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej.

  1. Czy posiadanie w specjalnym zezwoleniu połowowym, wydanym na statek rybacki, przyznanych kwot połowowych co najmniej dwóch gatunków organizmów morskich objętych ogólną kwotą połowową w okresie trzech lat przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie dotyczy tylko tego akwenu, na który ogłoszony jest nabór wniosków, czy może być wykazane w zezwoleniach na inne akweny morskie?

Wskazany warunek dotyczy statku, który bierze udział w realizacji operacji polegającej na tymczasowym zaprzestaniu działalności połowowej. Zatem to na ten statek muszą być przyznane wskazane kwoty połowowe w okresie trzech lat, bez względu na akwen. Ponadto warunek dotyczy tylko statków rybackich o długości całkowitej od 12 m do 24 m.

  1. Statek rybacki objęty wnioskiem o dofinansowanie musi być zarejestrowany jako aktywny i w okresie co najmniej 120 dni, poprzedzających rok złożenia wniosku o dofinansowanie prowadzić działalność połowową na morzu. Czy 120 dni dotyczy dwóch lat łącznie, czy po 120 dni w każdym roku?

Okres 120 dni jest sumą liczby dni zaprzestania działalności połowowej w okresie ostatnich dwóch lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku.

  1. Kto potwierdza okresy prowadzenie działalności połowowej w ostatnich dwóch latach kalendarzowych?

Prowadzenie działalności połowowej przez statki o długości powyżej 12 m powinno być potwierdzone przez Centrum Monitorowania Rybołówstwa, a dla jednostek do 12 m przez Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego.

  1. Czy tymczasowe zaprzestanie całej działalności połowowej odnosi się tylko do statku,
    na który ubiegam się o rekompensatę? Czy pozostałe moje statki, których jestem armatorem, również muszą zaprzestać tej działalności?

Zaprzestanie wszelkiej działalności połowowej dotyczy statku, za którego postój udzielana jest rekompensata. Dodatkowo, w okresie zaprzestania działalności, statek ten nie może być wykorzystywany do innych celów.

  1. Czy w ramach naboru ogłoszonego 23 lutego 2024 r. pomoc może zostać przyznana wyłącznie wtedy, gdy działalność połowowa na Zalewie Wiślanym została wstrzymana na 30 dni i czy zaprzestanie musi obejmować cały kwiecień 2024?

W ramach ogłoszonego 23 lutego 2024 r. naboru wniosków o dofinansowanie z tytułu tymczasowego zaprzestania działalności połowowej na obszarze Zalewu Wiślanego, rekompensata może być przyznana wyłącznie w przypadku, gdy zaprzestanie trwać będzie nieprzerwanie 30 dni - od 1 do 30 kwietnia 2024 r.

  1. Na jaką maksymalną rekompensatę mogę liczyć w naborze wniosków ogłoszonym 23 lutego 2024 roku dla obszaru Zalewu Wiślanego?

Komunikat Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lutego 2024 r. określa jednostkową (dzienną) stawkę kompensaty w wysokości 1 400 zł za każdy dzień tymczasowego zaprzestania działalności połowowej na obszarze Zalewu Wiślanego. Ponieważ tymczasowe zaprzestanie musi trwać przez 30 dni, rekompensata na każdą jednostkę wskazaną we wniosku o dofinansowanie wyniesie 42 000 zł.

  1. Czy dla działania 1.8 Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej, zaświadczenie potwierdzające brak aktywności w morzu może dotyczyć wyłącznie dni przed złożeniem wniosku?

Zaprzestanie działalności połowowej nie może dotyczyć wyłącznie dni przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, ponieważ operacja nie może zostać zakończona przed dniem złożenia tego wniosku.

  1. Czy wartość rekompensaty za postój uzależniona jest od długości statku?

Obowiązujące przepisy nie uzależniają stawki rekompensaty od długości statku.

  1. Jak należy rozumieć zapis rozporządzenia wykonawczego dopuszczający ubieganie się o rekompensatę za zaprzestanie działalności połowowej prowadzonej statkiem wpisanym do rejestru statków rybackich po dniu 31 grudnia 2010 roku?

Pomoc przysługuje armatorowi statku rybackiego, przy użyciu którego jest wykonywane rybołówstwo komercyjne, wpisanego do rejestru statków rybackich nie później niż do dnia 31 grudnia 2010 r.

Jednak rekompensata będzie przyznana również na statek wpisany do rejestru statków rybackich po 31 grudnia 2010 r. w miejsce statku wycofanego z rejestru, jeżeli zastąpiony (wyrejestrowany) statek był wpisany do rejestru najpóźniej 31 grudnia 2010 r.

{"register":{"columns":[]}}