W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poddziałanie 4.1.3 Modernizacja gospodarstw rolnych - obszar zielona energia w gospodarstwie

1. Czy w obszarze zielona energia w gospodarstwie zakup magazynów energii jest obligatoryjny?

Zgodnie z przepisami § 9 ust. 1b. rozporządzenia do kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 4d–4f, zalicza się koszty: 1) zakupu urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego wraz z magazynami energii elektrycznej o pojemności wyrażonej w kilowatogodzinach (kWh) nie mniejszej niż iloczyn mocy zainstalowanej elektrycznej urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego wyrażonej w kW i przelicznika wynoszącego 0,5.

Zatem do zainstalowanych urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego obligatoryjnie musi zostać podłączony magazyn energii elektrycznej.

2. Czy skorzystanie z ulgi w podatku rolnym wyklucza wsparcie w ramach operacji w obszarze zielona energia w gospodarstwie?

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym Podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych m.in. na zakup urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód) – jeżeli wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych. Decyzję o przyznaniu ulgi inwestycyjnej przyznaje wójt (burmistrz, prezydent). Rolnicy płacący podatek VAT mogą odliczyć całość podatku VAT od instalacji. W przypadku chęci skorzystania z ulgi rolnej nie można wystąpić o dofinansowanie na tą samą instalację w ramach operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze zielona energia w gospodarstwie.

3. Czy istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego w obszarze zielona energia w gospodarstwie w sytuacji, gdy w gospodarstwie zamontowane są już panele fotowoltaiczne o mocy 50 kW?

Z przepisów §  4 ust. 1b pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 wynika, iż w przypadku operacji w obszarze zielona energia w gospodarstwie pomoc jest przyznawana, jeżeli inwestycja objęta tą operacją (…) będzie dostosowana do zużycia energii elektrycznej gospodarstwa wynikającego z projektu instalacji urządzeń, o którym mowa w pkt 2, a całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie przekroczy 50 kilowat (kW) (…).

W związku z powyższym pomoc nie przysługuje rolnikowi, który posiada już w gospodarstwie urządzenia wytwarzające energię elektryczną o mocy 50 kW.

4.Czy składając wniosek muszę być prawnym na dzień składania wniosku właścicielem przyłącza? Czy licznik mogę przepisać na siebie od ojca w trakcie rozpatrywania wniosku? Aktualnie prąd z licznika jest na ojca. Od ojca dzierżawię budynki i pole, które wchodziły w skład jego gospodarstwa, w którym są chłodnie do przechowywania owoców.

Przepisy rozporządzenia nie wykluczają możliwości przepisania przyłącza na wnioskodawcę w trakcie ubiegania się przez niego o pomoc pod warunkiem, że taki stan faktyczny pozwoli na przedstawienie właściwie sporządzonego projektu instalacji o którym mowa w § 4 ust 1b. pkt 2 rozporządzenia oraz spełnienie pozostałych wymagań dotyczących wnioskodawcy i planowanej operacji określonych w rozporządzeniu. Sytuacja, kiedy licznik nie jest przepisany na aktualnego właściciela może być problematyczna i należy ją jak najszybciej wyjaśnić z dostawcą prądu. Na potrzeby przygotowania przez osobę uprawnioną projektu instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego lub pomp ciepła należy przedstawić refaktury, potwierdzające faktyczne zużycie prądu w gospodarstwie Wnioskodawcy. Jednocześnie pomoc może być przyznana na operację polegające na zakupie urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego oraz jej magazynowania, a także budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego i magazynowania tej energii lub zakupu pomp ciepła jeżeli będą sprzężone z zakupem urządzeń do wytwarzania energii z energii promieniowania słonecznego oraz jeżeli spełnia wymagania określone w Programie, rozporządzeniu oraz innych przepisach prawa związanych z realizacją operacji.

Istotnym w tym przypadku przepisem jest to, że operacja jako związana trwale z gruntem lub nieruchomością musi być realizowana na gruntach stanowiących własność lub współwłasność Wnioskodawcy lub będących przedmiotem użytkowania wieczystego lub dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego zawartej na czas nieoznaczony albo na okres co najmniej 7 lat liczony od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Ponadto urządzenia objęte pomocą muszą być usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych.

5.  Do wniosku należy dostarczyć faktury z okresu 12 miesięcy. Czy faktury te muszą być wystawione na wnioskodawcę, czy wystarczy, jeśli są wystawione na dane gospodarstwo? Co w sytuacji, jeśli licznik nie jest przepisany jeszcze na aktualnego właściciela gospodarstwa mimo upływu 12 miesięcy od momentu przepisu gospodarstwa/śmierci pierwszego właściciela?

Na potrzeby przygotowania przez osobę uprawnioną projektu instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego lub pomp ciepła należy przedstawić refaktury, potwierdzające faktyczne zużycie prądu w gospodarstwie danego Wnioskodawcy (osoby składającej wniosek o przyznanie pomocy).

Należy mieć jednak na uwadze, iż ubieganie się o przyznanie pomocy może wiązać się z koniecznością przedstawienia również innych dokumentów niż wymienione literalnie we wniosku o przyznanie pomocy w przypadku, gdy w ramach operacji będą realizowane inwestycje wymagające przedstawienia innych dokumentów potwierdzających spełnienie określonych w odrębnych przepisach warunków realizacji inwestycji objętych operacją. Jeśli Wnioskodawca nie dołączy ich składając wniosek a będą niezbędne do potwierdzenia warunków przyznania pomocy ARiMR będzie ich wymagać na etapie weryfikacji wniosku.

W omawianym przypadku dokumentem takim będzie projekt umowy z OSD wraz z warunkami przyłączenia mikroinstalacji lub kopia wniosku do OSD – jeżeli moc instalacji PV miałaby być większa niż moc przyłączeniowa.

6.  Zgodnie z § 4 ust. 1 c Rozporządzenia dobór mocy paneli odbywa się na podstawie faktur co do zasady z ostatnich 12 miesięcy. Zwiększyć moc instalacji można jedynie w przypadku planowanej instalacji pompy ciepła. Co w przypadku innych planowanych inwestycji jak np. oddanie do użytku budynku inwentarskiego? Bądź w przypadku, jeśli rolnik uzna, że będzie w przyszłości potrzebował więcej energii?

Zgodnie z rozporządzeniem moc instalacji można zwiększyć jedynie w przypadku instalowania pompy ciepła.

7.  Czy można założyć panele o większej mocy niż wynika to z faktur i uznać tę część jako koszty niekwalifikowane? Jeśli tak, to od której mocy paneli - kwalifikowanej czy niekwalifikowalnej należy obliczyć moc magazynu energii zgodnie z przelicznikiem 0,5?

Parametry inwestycji są określone w projekcje instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego lub pomp ciepła.

Należy pamiętać, że projekt instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego lub pomp ciepła, zawiera m.in.:

- parametry techniczne planowanych do wykonania modułów fotowoltaicznych, w tym ich sprawność wyrażoną w procentach, a także, w przypadku instalacji pomp ciepła, parametry techniczne pomp ciepła, w tym ich rodzaj i moc oraz zapotrzebowanie na energię cieplną w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych oraz w pozostałych budynkach w gospodarstwie;

- określenie doboru mocy planowanych do wykonania modułów fotowoltaicznych oraz magazynów energii elektrycznej lub pomp ciepła na podstawie zużycia energii elektrycznej wynikającej z przedstawionych faktur za okres co do zasady 12 miesięcy, z uwzględnieniem istniejących urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, w podziale na budynki mieszkalne jednorodzinne oraz pozostałe budynki w gospodarstwie, w przypadku gdy podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy posiada takie urządzenia oraz zainstalowania pomp ciepła, w podziale na budynki mieszkalne jednorodzinne oraz pozostałe budynki w gospodarstwie, z wyłączeniem budynków przeznaczonych do chowu drobiu nieekologicznego, o którym mowa w § 4 ust. 3.

Zatem można uwzględnić w zapotrzebowaniu na energię elektryczną z energii promieniowania słonecznego ponad dotychczasowe zużycie również zużycie wynikające z planowanej do zainstalowania pompy ciepła.

Nie jest natomiast możliwa realizacja inwestycji na takich warunkach ze nadwyżkę sfinansuje ze środków własnych rolnik w ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” obszar zielona energia w gospodarstwie.

8.  Czy planowana do zamontowania pompa ciepła będzie mogła służyć do ogrzewania tylko budynku jednorodzinnego w gospodarstwie rolnym (przy założeniu spełnienia warunków określonych w paragrafie 4 ust 1b pkt3) rozporządzenia?

Pompa ciepła może zostać wykorzystana do ogrzewana domu mieszkalnego w gospodarstwie, przy czym należy pamiętać, że całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych znajdujących się w gospodarstwie nie może przekroczyć 10 kW i musi stanowić nie więcej niż 20% całkowitej mocy urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego znajdujących się w gospodarstwie.

9.  Zgodnie z zapisami Rozporządzenia (par. 4 ust 1b pkt3) w przypadku operacji w obszarze zielona energia w gospodarstwie pomoc jest przyznawana, jeżeli inwestycja objęta tą operacją będzie dostosowana do zużycia energii elektrycznej gospodarstwa wynikającego z projektu instalacji urządzeń, o którym mowa w pkt 2, a całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie przekroczy 50 kilowat (kW), przy czym całkowita moc wykorzystywana na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych znajdujących się w gospodarstwie nie przekroczy 10kW i będzie stanowić nie więcej niż 20% całkowitej mocy urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego znajdujących się w gospodarstwie. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytania:

 

a) Czy w gospodarstwie, które posiada już instalację fotowoltaiczną o mocy do 50kW możliwe jest rozbudowanie instalacji o kolejne np. 20kW (przy założeniu, że z rachunków na prąd wynika takie zapotrzebowanie)? Planowane w ramach inwestycji panele posadowione byłyby na innej działce z osobnym licznikiem i służyłyby do wytwarzania prądu na potrzeby innych budynków gospodarstwa.

Zgodnie z § 4 ust. 1b pkt 3 mowa jest o tym, że (…) całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie przekroczy 50 kilowat (kW) (…). Zatem nie ma możliwości ubiegania się o dofinansowanie inwestycji powyżej 50 kW dla danego gospodarstwa.

b) W jaki sposób ARiMR weryfikowała będzie zużycie prądu na potrzeby budynków mieszkalnych w gospodarstwach rolnych (max 10kW i nie więcej niż 20% całkowitej mocy urządzeń)?  

Zużycie na gospodarstwo rolne i dom wraz z podziałem ma być wykazane w  Projekcie instalacji urządzeń wykonanym przez instalatora, o którym mowa w art. 136 ust. 1 ustawy o odnawialnych źródłach wpisanego do rejestru certyfikowanych instalatorów, lub o którym mowa w art. 158 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, albo osobę zajmującą się eksploatacją urządzeń, instalacji lub sieci, która posiada kwalifikacje potwierdzone świadectwem, o którym mowa w art. 54 ustawy Prawo energetyczne albo osobę posiadającą uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, o której mowa w art. 15a ust. 22 lub 23 ustawy Prawo budowlane.

 

ARiMR będzie weryfikowała powyższe na podstawie przedłożonego projektu.

10. Czy gospodarstwa, które zainstalowały panele fotowoltaiczne w celu sprzedaży prądu będą mogły skorzystać ze wsparcia (przy założeniu, że prąd wytworzony z istniejących paneli nie zasila gospodarstwa)?

Tak jeżeli będzie to odrębna instalacja a całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie przekroczy 50 kilowat (kW).

11. Kto może przeprowadzić szkolenie, w programie którego znajdowały się zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej gospodarstwa? Czy osoba/firma przeprowadzająca szkolenie musi w ewidencji działalności gospodarczej lub w KRS posiadać wpisany odpowiedni kod PKD? Czy są jakieś wymogi dotyczące szkolenia – np. ilość godzin? Jakie dokumenty będą wymagane do udokumentowania szkolenia?

Nie określono w przepisach prawa szczegółowych warunków udzielania akredytacji organizatorom szkoleń w zakresie efektywności energetycznej gospodarstw jak to ma miejsce już w przypadku prowadzenia szkoleń stricte z zakresu odnawialnych źródeł energii i wydawania związanych z tym certyfikatów. Niewątpliwie jednak obowiązują podstawy prawne tworzenia i działalności podmiotów świadczących usługi szkoleniowe.

Przykładowo zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, zarobkowe świadczenie usług, a więc również i usług szkoleniowych, uznane zostało za działalność gospodarczą. Przedsiębiorca zamierzający prowadzić działalność szkoleniową, a który zgodnie z ustawą może być osobą fizyczną lub prawną, spółką cywilną oraz jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną (ale zdolności prawne nadano jej na mocy odrębnej ustawy i realizuje ją we własnym imieniu) - w zależności od formy prawnej, spełnić powinien następujące warunki:

- osoba fizyczna - uzyskanie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej, prowadzonej przez organ ewidencyjny właściwy do miejsca zamieszkania (wójt, burmistrz, prezydent miasta),

- osoba prawna, spółka cywilna lub inna forma prawna - uzyskanie wpisu do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego jako element Krajowego Rejestru Sądowego, przez sądy rejonowe (sądy gospodarcze).

Kwestie organizacji i uprawnień do prowadzenia szkoleń są niezależne od ARiMR.

Dokumentem takim może być zaświadczenie/certyfikat. W przypadku, gdy z nazwy szkolenia nie wynika jasno, że dotyczyło ono zagadnień związanych z efektywnością energetyczną gospodarstwa do dokumentu należy dołączyć uwierzytelniony program szkolenia.

12. Czy pomoc w obszarze zielona energia w gospodarstwie zostanie przyznana w sytuacji, gdy inwestycja objęta tą operacją będzie dostosowana do zużycia energii elektrycznej gospodarstwa wynikającego z projektu instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego lub pomp ciepła, a całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie będzie wynosiła 16 kilowat (kW), przy czym całkowita moc wykorzystywana na potrzeby produkcji zwierzęcej będzie wynosiła 10 kilowat (kW), a całkowita moc wykorzystywana na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych znajdujących się w gospodarstwie będzie wynosiła 6 kW? Czy w związku z tym, że w wyżej opisanej sytuacji, całkowita moc wykorzystywana na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych znajdujących się w gospodarstwie będzie przekraczała 20 % całkowitej mocy urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego znajdujących się w gospodarstwie istnieje jakaś możliwość uzyskania dofinansowania (z związku z brzemieniem §  4 ust. 1 b pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020) ?

Mając na uwadze całkowitą moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie oraz ograniczenia dotyczące całkowitej mocy wykorzystywanej na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych znajdujących się w gospodarstwie Wnioskodawca zostanie poproszony o korektę projektu instalacji.

13. Dwóch rolników otrzymało pomoc w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" i wybudowało budynek inwentarski, w którym wspólnie prowadzą produkcję zwierzęcą zgodnie z % wykorzystaniem wynikającym z Umowy wspólnego użytkowania będącą załącznikiem do Umowy o przyznaniu pomocy. Oba gospodarstwa prowadzą działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej. Przyłącze energetyczne i Umowa na dostarczanie energii pomimo współdzielenia siedliska została zawarta na jedną z tych osób i tym samym rachunek za energię otrzymuje jeden z tych rolników. Wnioskować również zamierza jeden z rolników - oczywiście ten, który posiada umowę z zakładem energetyki i otrzymuje rachunki. Biorąc za podstawę do obliczenia mocy paneli ogniw fotowoltaicznych faktury za energię z 12 miesięcy, w jaki sposób prawidłowo określić wykorzystanie energii i tym samym dopuszczalną moc paneli fotowoltaicznych wraz z magazynem energii tego z rolników, który zamierz wnioskować o pomoc w zbliżającym się naborze?

W przypadku prowadzenia dwóch odrębnych gospodarstw rolnych (a taki też warunek był konieczny do przyznania pomocy osobom wspólnie wnioskującym) z projektu instalacji urządzeń powinno wynikać zużycie energii tylko dla Wnioskodawcy. Na potrzeby stworzenia przez osobę uprawnioną projektu instalacji o którym mowa w § 4 ust. 1b pkt. 2 rozporządzenia należy przedstawić refaktury, potwierdzające faktyczne zużycie prądu w gospodarstwie Wnioskodawcy i drugiej z osób wspólnie wnioskujących.

14. Jestem młodym rolnikiem od 12 czerwca 2020 roku. Mam halę stalową wybudowaną za pomocą programu modernizacja gospodarstw rolnych nie mam jeszcze skrzynki i przyłącza elektrycznego, ale jest złożone pismo i do lipca 2023 roku ma powstać skrzynka elektryczna i przyłącze do hali. Moje gospodarstwo nastawione jest na uprawę ziół. Prawie wszystkie czynności związane z uprawą są wykonywane maszynami na prąd, które pochłaniają dużo energii elektrycznej. Dzięki panelom fotowoltaicznym znacznie zmalałyby mi koszty obróbki i wzrosłaby opłacalność produkcji. Z roku na rok chciałbym się rozwijać i powiększać areał zasiewu ziół. Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc paneli fotowoltaicznych, aby wpisać te dane do wniosku zielona energia?

W ramach przedmiotowego obszaru wsparcia możliwa jest realizacji tylko takiej inwestycji, która uwzględnia dotychczasowe zapotrzebowanie gospodarstwa jak i zwiększone zapotrzebowanie, ale tylko związane z instalacją pompy ciepła, jeśli będzie planowana do zamontowania w ramach operacji. Zatem brak jest możliwości realizacji operacji, która uwzględnia planowane w przyszłości zwiększenie zużycia prądu.

15. Od kiedy można ponosić koszty?

Koszty kwalifikowalne podlegają refundacji w pełnej wysokości, jeżeli zostały poniesione od dnia, w którym został złożony wniosek o przyznanie pomocy, i jeżeli realizacja zestawienia rzeczowo-finansowego operacji w zakresie danego kosztu została rozpoczęta nie wcześniej niż w tym dniu, a w przypadku kosztów ogólnych od dnia 1 stycznia 2014 r.

16.  Czy są dokumenty obowiązkowe na złożenie wniosku?

Tak. Dokumenty te są istotne w kontekście ustalania kolejność przysługiwania pomocy, gdyż kolejność ta zostanie ustalona przez ARiMR na podstawie liczby punktów przyznanych na operację w oparciu o dane zawarte we wniosku oraz dokumentach złożonych wraz z wnioskiem, w dniu jego złożenia, tj:

- Informacje o gospodarstwie w tym dane dotyczące wielkości produkcji zwierzęcej dokument opracowywany na formularzu udostępnionym do pobrania na stronie internetowej administrowanej przez ARiMR;

- dokument potwierdzający uczestnictwo podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy w unijnym systemie jakości, o którym mowa w art. 16 ust. 1 lit. a ppkt ii rozporządzenia nr 1305/2013,

- dokument potwierdzający ukończenie szkolenia w programie którego znajdowały się zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej gospodarstwa lub oświadczenie o zobowiązaniu do jego odbycia,

- projekt instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego lub pomp ciepła, o którym mowa w § 4 w ust. 1b w pkt 2 rozporządzenia wykonawczego.

17. Czy panele można stawiać tylko na gruntach zabudowanych czy dopuszcza się możliwość postawienia paneli na działce sąsiadującej z zabudowaniami a określoną jako rolna niezabudowana?

Pomoc jest przyznawana m. in., jeżeli inwestycja objęta operacją dotyczy zainstalowania urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego w gospodarstwie oraz jeżeli urządzenia objęte pomocą będą usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych, o których mowa w przepisach rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Zatem nie ma możliwości realizacji inwestycji na innych niż wskazane powyżej gruntach.

18. Jak określić dobór mocy planowanych do wykonania urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego oraz magazynów energii elektrycznej lub pomp ciepła na podstawie zużycia energii elektrycznej wynikającej z przedstawionych faktur, biorąc pod uwagę podział na budynki mieszkalne jednorodzinne oraz pozostałe budynki w gospodarstwie, jeśli dotychczas był wspólny licznik w gospodarstwie domowym i na gospodarstwo rolne?

Zgodnie z przepisem § 4 ust. 1c pkt 6 rozporządzenia wykonawczego projekt instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego lub pomp ciepła zawiera „określenie doboru mocy planowanych do wykonania urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego oraz magazynów energii elektrycznej lub pomp ciepła na podstawie zużycia energii elektrycznej wynikającej z przedstawionych faktur za okres, o którym mowa w pkt 2, z uwzględnieniem urządzeń, o których mowa w pkt. 3, oraz zainstalowania pomp ciepła, w podziale na budynki mieszkalne jednorodzinne oraz pozostałe budynki w gospodarstwie, z wyłączeniem budynków przeznaczonych do chowu drobiu nieekologicznego, o którym mowa w ust. 3.”

 

Mając na uwadze iż dokument ten sporządzany jest przez osobę, która posiada właściwe uprawnienia tj.:

instalatora, o którym mowa w art. 136 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, wpisanego do rejestru certyfikowanych instalatorów, o którym mowa w art. 158 ust. 1 pkt 1 tej ustawy,

osobę zajmującą się eksploatacją urządzeń, instalacji lub sieci, która posiada kwalifikacje potwierdzone świadectwem, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, albo

osobę posiadającą uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, o której mowa w art. 15a ust. 22 lub 23 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, za właściwy dobór mocy planowanej do wykonania instalacji, w opisanym przypadku, odpowiedzialny jest wskazany powyżej podmiot.

19. Czy montaż paneli jest uznawany jako inwestycja budowlana?

Tak. Jednakże przyjęte zostało iż realizacja operacji polegającej na montażu paneli fotowoltaicznych nie wymaga przedstawienia kosztorysu inwestorskiego. Należy jednocześnie podkreślić, iż inwestycje trwale związanych z gruntem lub nieruchomością muszą być położone na gruntach stanowiących własność lub współwłasność podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy lub przedmiot użytkowania wieczystego lub dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego zawartej na czas nieoznaczony albo na okres co najmniej 7 lat liczony od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy (co wynika z § 7 ust. 2 ww. rozporządzenia).

20. Czy rolnik musi mieć oddzielne liczniki dla gospodarstwa i domu?

Przepisy rozporządzenia nie określają wymagań w zakresie konieczności posiadania oddzielnych liczników, w tym po zrealizowaniu operacji polegającej na zakupie urządzeń wytwarzających energię eklektyczną z energii promieniowania słonecznego wraz z magazynami energii, które będą wykorzystywane na potrzeby gospodarstwa rolnego i na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

21. Czy Wnioskodawca aby skorzystać z dofinansowania musi składać wnioski o płatność obszarową?

O wsparcie w tym typie operacji może ubiegać się rolnik który m.in. jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ubieganie się o płatności bezpośrednie nie jest obowiązkowe. W odniesieniu jednak do gruntów rolnych, w stosunku do których płatności te zostały przyznane, wiarygodność danych dotyczących zarówno gruntów rolnych będących w posiadaniu samoistnym, jak i zależnym, sprawdzana będzie m.in. w oparciu o bazę danych płatności bezpośrednich. Grunty rolne, które we wniosku o przyznanie płatności obszarowe wykazuje inna/y niż Wnioskodawca podmiot, mogą nie zostać uwzględniane przez ARiMR jako część składowa gospodarstwa Wnioskodawcy na potrzeby realizacji operacji w ramach operacji „Modernizacja …” (nie dotyczy współposiadaczy gospodarstwa w tym współmałżonka), a sytuacja taka będzie wymagała złożenia stosownych wyjaśnień w Agencji.

22. Czy z dotacji może skorzystać Beneficjent nie posiadający numeru identyfikacyjnego EP?

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 3) pomoc przyznaje się rolnikowi, jeżeli ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

W przypadku gdy rolnik na dzień złożenia wniosku nie ma nadanego numeru, jest zobowiązany do wniosku dołączyć informację o złożeniu wniosku o wpis do ewidencji producentów o której mowa w przepisach o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

23. Czy w kosztach kwalifikowalnych możemy uwzględnić koszty ogólne związane z przygotowaniem / napisaniem wniosku oraz późniejszym rozliczeniem wniosku?

Katalog kosztów ogólnych został określony w § 9 ust. 2 rozporządzenia. Nie jest w nim uwzględnione przygotowanie wniosku, jedynie koszty przygotowania dokumentacji technicznej operacji, sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego, związane z kierowaniem robotami budowlanymi oraz opłaty za konsultacje, doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności.

24. Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się między innymi  koszty zakupu urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego wraz z magazynami energii elektrycznej o pojemności wyrażonej w kilowatogodzinach (kWh) nie mniejszej niż iloczyn mocy zainstalowanej elektrycznej urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego wyrażonej w kW i przelicznika wynoszącego 0,5. Czy w przypadku rozbudowy instalacji fotowoltaicznej, minimalną pojemność magazynu energii obliczać się będzie w stosunku do całej instalacji, czy do części realizowanej w ramach inwestycji objętej wsparciem?

Minimalna wielkość magazynu energii powinna zostać wyliczona dla objętych wsparciem urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego, na podstawie przytoczonego w zapytaniu przelicznika, określonego w przepisie § 9 ust. 1b pkt 1. Wskazany współczynnik określa minimalny rozmiar magazynu energii jaki ma zostać zainstalowany.

25.  Jak jest z zakupem pomp ciepła dla budynków mieszkalnych rolnika. Jeżeli 20% energii może być skierowanych na potrzeby budynków mieszkalnych to przy zastosowaniu pompy ciepła nie będzie to wystarczający współczynnik. Czy przy instalacji pomp ciepła nie bierze się tego pod uwagę?

Pompa ciepła może zostać wykorzystana do ogrzewana domu mieszkalnego w gospodarstwie, przy czym należy pamiętać, że całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych znajdujących się w gospodarstwie nie przekroczy 10 kW i będzie stanowić nie więcej niż 20% całkowitej mocy urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego znajdujących się w gospodarstwie. Pompa ciepła do prawidłowej pracy wykorzystuje energię elektryczną aby energię cieplną skumulowaną w gruncie, powietrzu lub wodzie wykorzystać do ogrzewania budynku.

Zatem w przypadku pompy ciepła wartość 10kW/20% odnosi się do mocy paneli fotowoltaicznych potrzebnych do wytworzenia energii do obsługi pompy ciepła. W takim przypadku Wnioskodawca musi pobrać potrzebny prąd z sieci

26. Czy ubiegając  się o pomoc w obszarze zielona energia w  gospodarstwie muszę zmieniać taryfę, w której jestem obecnie (G12)?

Przepisy rozporządzenia nie określają takiego wymagania. Kwestie warunków i zasad rozliczeń dokonywanych przez prosumenta reguluje ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. ARiMR nie jest organem właściwym do rozstrzygania kwestii będących przedmiotem zapytania oraz wskazywania właściwego sposobu rozliczeń w konkretnych przypadkach.

27. Czy mogę kupić tylko pompę ciepła lub tylko magazyn energii?

Zgodnie z przepisami można otrzymać dofinansowanie w dwóch przypadkach:

- w przypadku zakupu urządzeń do wytwarzania energii z promieniowania słonecznego wraz z magazynem energii;

- do zakupu pompy ciepła, jeśli będzie ona sprzężona z zakupem urządzeń do wytwarzania energii z promieniowania słonecznego oraz magazynu energii.

Przepisy obligują zatem do zakupu magazynu energii czy pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną. Nie dają natomiast możliwości realizacji inwestycji polegającej na zakupie wyłącznie magazynu energii lub wyłącznie pompy ciepła.

28. Czy wymagane jest, aby instalacja była zamontowana na budynku gospodarczym czy może zostać zamontowana na budynku mieszkalnym?

Rozporządzenie nie wyklucza możliwości zainstalowania urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego na dachu budynku mieszkalnego, jeżeli np. jest to budynek najlepiej umiejscowiony ze względu na padanie promieni słonecznych, a także zostaną spełnione pozostałe określone przepisami warunki dotyczące wnioskodawcy i planowanej do realizacji operacji.

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku operacji w obszarze „zielona energia w gospodarstwie” pomoc jest przyznawana m.in. jeżeli urządzenia objęte pomocą będą usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych W związku z powyższym należy ustalić, czy budynek na którym planowana jest realizacja operacji znajduje się na działce, która w EGiB (Ewidencja gruntów i budynków) jest zakwalifikowana jako grunt rolny zabudowany (Br). Ponadto, w przypadku instalowania paneli na budynkach należy pamiętać, iż pokrycie dachu nie może być wykonane z wykorzystaniem wyrobów zawierających azbest.

29. Czy mogę przystąpić do programu jak już mam instalacje fotowoltaiczna (która nie pokrywa moich potrzeb)?

Z przepisów § 4 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia wynika, iż w przypadku operacji w obszarze zielona energia w gospodarstwie pomoc jest przyznawana, jeżeli inwestycja objęta tą operacją (…) będzie dostosowana do zużycia energii elektrycznej gospodarstwa wynikającego z projektu instalacji urządzeń, o którym mowa w pkt 2, a całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie przekroczy 50 kilowat (kW) (…).

 

W związku z powyższym przepisem pomoc nie przysługuje jeżeli w gospodarstwie są urządzenia wytwarzające energię elektryczną o mocy 50 kW. Natomiast w przypadku posiadania w gospodarstwie urządzeń wytwarzających energię elektryczną o niższej niż wskazana powyżej wartość, zakres planowanej operacji może dotyczyć zainstalowania urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego w gospodarstwie do łącznej wartość 50 kW.

30. Czy do całkowitej mocy urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie należy wliczać również moc posiadanej mikrobiogazowni?

Tak. Przy obliczaniu całkowitej mocy urządzeń, która nie przekroczy 50 kW, wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie należy uwzględniać również moc posiadanych w gospodarstwie mikroinstalacji takich jak mikrobiogazownie czy wytwarzających energię elektryczną z energii wiatru i innych.

31. Czy opracowując projekt instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego lub pomp ciepła załączaną do niego mapę należy pozyskać ze starostwa, czy wystarczy naniesienie planu zabudowy gospodarstwa na mapy dostępne w geoportalu?

Zgodnie z regulacjami ww. rozporządzenia MRiRW, projekt instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego lub pomp ciepła zawiera co najmniej plan zabudowy gospodarstwa sporządzony na kopii mapy zasadniczej albo mapy ewidencyjnej. Z powyższego wynika zatem, że nie może być to wydruk mapy z portalu internetowego np. geoportalu, gdyż informacje prezentowane w tego typu serwisach internetowych mogą mieć charakter wyłącznie poglądowy i nie mogą być traktowane jako dokument o charakterze formalnym na potrzeby ubiegania się o pomoc finansową w obszarze „zielona energia w gospodarstwie”. Kopię mapy zasadniczej lub mapy ewidencyjnej należy pozyskać z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, co można uczynić we właściwym miejscowo starostwie powiatowym.

32. Czy o wsparcie na instalacje fotowoltaiczną i pompę ciepła może starać się osoba zajmująca się chowem drobiu w systemie nieekologicznym?

Zgodnie z przepisem § 4 ust. 1c pkt 6 rozporządzenia, projekt instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego lub pomp ciepła zawiera określenie doboru mocy planowanych do wykonania modułów fotowoltaicznych oraz magazynów energii elektrycznej lub pomp ciepła na podstawie zużycia energii elektrycznej wynikającej z przedstawionych faktur za okres o którym mowa w pkt. 2, z uwzględnieniem urządzeń, o których mowa w pkt. 3, oraz zainstalowania pomp ciepła, w podziale na budynki mieszkalne jednorodzinne oraz pozostałe budynki w gospodarstwie, z wyłączeniem budynków przeznaczonych do chowu drobiu nieekologicznego, o którym mowa w § 4 ust. 3.

33. Jaką stawkę VAT - 8% czy 23% należy przyjąć rozliczając inwestycję w obszarze zielona energia w gospodarstwie?

Pomoc z obszaru F nie obejmuje kosztów podatku od towarów i usług (VAT) niezależnie od rodzaju podmiotu ubiegającego się o wsparcie jak i zastosowanej stawki przez wykonawcę instalacji. Ustalenie wymiaru podatku VAT nie stanowi zakresu kompetencji ARiMR. Zasadniczo ARiMR rozliczając inwestycje dotyczące fotowoltaiki nie kwestionuje dokumentów finansowo-księgowych gdzie przyjęto stawkę podatku VAT w wysokości 23%. Należy przy tym podkreślić, iż określenie stawki podatku VAT, w konkretnych sytuacjach, w tym możliwość zastosowania obniżonej stawki, wymaga przedstawienia kompleksowego opisu stanu faktycznego zaistniałego w sprawie, a w celu wyjaśnienia wątpliwości zainteresowany powinien zwrócić się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o określenie właściwej stawki VAT dla danego towaru lub usługi.

34. W jaki sposób wskazać zużycie energii elektrycznej w projekcie instalacji w gospodarstwie, w którym działalność rolnicza jest prowadzona przez okres krótszy niż 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku? - np. wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalność rolniczej dwa miesiące przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy i ma faktury za zużycie energii elektrycznej tylko za ten okres.

W przypadku wnioskodawcy prowadzącego działalność rolniczą w gospodarstwie krócej niż 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy, w celu określenia doboru mocy planowanych do wykonania urządzeń do wytwarzania energii należy obliczyć roczne zapotrzebowanie na energie elektryczną. Obliczenia te należy przeprowadzić w oparciu o zużycie energii elektrycznej wynikające z faktur wystawionych w okresie od rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy. W wyżej opisanym przypadku należy przemnożyć zużycie energii elektrycznej z okresu 2 miesięcy przez liczbę 6.

Analogiczny sposób wyliczania należy stosować dla innych okresów - przykładowo, jeżeli działalność rolnicza została rozpoczęta 4 miesiące przed dniem złożenia wniosku, należy przemnożyć zużycie energii elektrycznej wynikające z czterech miesięcy przez liczbę 3.

{"register":{"columns":[]}}